AktualnościZe Świata

Kolejne państwa używają dronów do walki z pandemią

Poprzedni artykuł pt. „Drony w walce z koronawirusem. Jak można je wykorzystać?”  ukazujący bezzałogowce jako narzędzia do walki z koronawirusem, cieszy się sporą popularnością. Po tygodniu od jego publikacji z mediów napływają sygnały o wykorzystaniu dronów w kolejnych krajach Europy – m.in. we Francji oraz Belgii. Również w Polsce niebo w obliczu pandemii może zostać otwarte szerzej dla dronów.

Francja jest w niechlubnej czołówce krajów europejskich – zaraz po Włoszech, Niemczech i Hiszpanii – które mają wysoką liczbę osób z wykrytym wirusem (na dzień dzisiejszy ok. 14,5 tys.). W Paryżu wciąż wielu mieszkańców ignoruje zakazy kwarantanny oraz nakaz pozostania w domu. Francuska policja zdecydowała się zatem zaangażować policjantów-operatorów wyposażonych w drony DJI Mavic 2 Enterprise z głośnikiem do ostrzegania ludzi spacerujących ulicami miasta o konieczności pozostania w domach. Testy przeprowadzono w miniony piątek.

Technologia nam pomaga, ale nie jest wystarczająca. Obecność ludzka jest determinująca. Dron nie zastąpi funkcjonariusza – powiedział dla agencji AFP (Agence France-Presse) prefekt paryskiej policji, który osobiście obserwował testowanie urządzeń.

W podobny sposób zaczęła działać belgijska policja. W Brukseli – stolicy UE – policjanci używają dronów do obserwacji parków i obszarów leśnych w celu wykrywania grup ludzi nie stosujących się do nakazów w domu. Komunikaty nadawane są z powietrza oraz z jeżdżących ulicami radiowozów (źródło).

Informacje o wykorzystaniu dronów z głośnikami do informowania ludzi na ziemi są odnotowywane w takich państwach jak USA (źródło), Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (źródło). Można zatem założyć z dużym prawdopodobieństwem, że znacznie więcej państw dotkniętych pandemią korzysta z tej dość prostej funkcjonalności dronów czyli odtwarzania dźwięku z głośnika. Jeszcze więcej dronów może zostać wykorzystanych do wszelakiego monitoringu np. pilnowania okolic szpitali przed nielegalnym opuszczaniem ich przez pacjentów zarażonych wirusem. Podobnie kamery w dronach można wykorzystać do sprawdzania czy obywatele pozostają w domach podczas zaleconej domowej kwarantanny o czym pisałem już w poprzednim artykule.

Tymczasem w sieci ukazał się ciekawy wywiad z prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – Januszem Janiszewskim. Tematem wywiadu jest wprawdzie kryzys w branży lotniczej, który – z racji zawieszenia lotów w całej Europie – dotknie zapewne nie tylko linie lotnicze, ale również agencje żeglugi powietrznej – w tym PAŻP, która utrzymuje się z pobierania opłat od przewoźników latających nad Polską. Jedna odpowiedź na pytanie zadane prezesowi Janiszewskiemu jest szczególnie ciekawa dla branży BSP:

Co w takim razie zrobiłby pan, gdyby obowiązujące przepisy zostały zliberalizowane i mógłby pan podjąć decyzję np. o wykorzystaniu nowoczesnych technologii dla złagodzenia kryzysu?

Wypuściłbym drony, które mogłyby oferować usługi na terenie całego kraju. Dzięki uruchomionemu operacyjnie przez PAŻP systemowi PansaUTM firmy kurierskie mogłyby bezpiecznie dostarczać towary do obszarów objętych kwarantanną, a do szpitali szybko transportować leki. To byłaby potężna zmiana technologiczna w obszarze usług w całej Europie. Dzisiejszy kryzys powinniśmy wykorzystać do przeprowadzenia rewolucji technologicznej i stworzenia całościowego systemu, który będzie można wykorzystać w trudnych czasach w przyszłości.

Cały artykuł pt. „Sytuacja na lotniskach to nie kryzys, to apokalipsa” z wywiadem przeczytacie na stronie PAŻP.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drony w walce z koronawirusem. Jak można je wykorzystać?

Następny

Kolejne testy PansaUTM w CTR EPSC, CTR EPGD i FIS Gdańsk

1 Komentarz

  1. 23 marca 2020 at 16:09 — Odpowiedz

    Nie ulega najmniejszej wątpliwości ,że technologia dronowa może być ważny sprzymierzeńcem w walce z epidemią koronowirusa. Zapewne najwięcej doświadczenia mają Chiny , które tak ze względu na ogromny przemysł dronowy i dostepność dronów a takze na fakt, że najwczesniej musiały się zmierzyć z epidemią , Z dostepnych informacji wynika ,że Chiny wykorzystały drony w trzech obszarach ; oprysków i dezynfekcji obszarów dotknietych epidemią , transport testów do labolatoriów i do wzmocnienia sieci dostaw towarów w miejsca objęte koronawirusem ( 3 ways China is using drones to fight coronavirus , World Economic Forum 16.03.2020 ). Trzeba przytym podkreślić , że Chiny od dawna już zezwoliły na masowe usługi transportowe z wykorzystaniem UAVs czego przykładem jest sklep wysyłkowy JD , który już w 2016 zapoczątkował dostawy zamówionych towarów do obszarów wiejskich . Od tego czasu tylko ten jeden podmiot wykonał setki tysięcy dostaw. Do tego trzeba dodać rosnący w siłę segment oprysków roślin tzw precision spraying z wykorzystaniem dronów . O ile podejście policji francuskiej jest ciekawe o tyle widać , że najbardziej doświadczony kraj nie skorzystał z takiej możliwości wykorzystania technologi dronowej , co zapewne za związek z ograniczeniami czasu lot , techniką nagłośnienia drona , jego operacyjną przydatnością w ciasnych ulicach miasta .
    Na koniec warto wrócić do wywiadu Pana Janusza Janiszewskiego , Prezesa PAŻP , które trzeba wziąć za wyraz jego wsparcia dla technologii dronowej i jej dalszego rozwoju. Jedyna droga do rozwoju prowadzi przez masowe loty dronów dla realizacji celów tak podmiotów administracji państwowej np kontrola granic jak i przedsiębiorstw komercyjnych np. dostawy lub usługi termowizyjne .

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *