Operatorzy pomagają polskim służbom w egzekwowaniu zaleceń
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała w ciągu 4 dni ponad 750 zgłoszeń od operatorów dronów chętnych pomagać służbom w zadaniach związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Zgłoszono ponad 20 tys. usług, z których najwięcej tyczy się standardowego filmowania i fotografowania. Tymczasem niektórzy operatorzy – kontaktując się bezpośrednio z wybranymi podmiotami – już zaczęli wykonywać loty wspomagające służby mundurowe w egzekwowaniu zaleceń obowiązujących na czas epidemii koronawirusa.
Operatorzy z firmy FlyFocus sami rozesłali informacje do różnych służb i organów miejskich z propozycją pomocy. Pierwszy na propozycję odpowiedział burmistrz Nowego Dworu. Wyraził on chęć zobaczenia w akcji sprzętu, którym dysponuje FlyFocus. Jest to dron przewodowy CableGuard Tethered UAV zdolny wisieć w powietrzu przez wiele godzin. Ta wciąż dość unikalna funkcjonalność bezzałogowca szybko przekonała burmistrza, który wyraził chęć koordynacji działań operatorów FlyFocus z patrolami straży miejskiej Nowego Dworu.
Operatorzy FlyFocus operując z terenu boiska miejskiego są w stałym kontakcie z mobilnym patrolem straży miejskiej z Nowego Dworu, któremu mają raportować zgromadzenia ludzi powyżej 3 osób lub inne niepokojące zachowania. W tym tygodniu straż miejska dostanie również dostęp do serwera z podglądem na żywo z kamery drona używanego przez FlyFocus. Jak do tej pory tylko raz potrzebna była interwencja straży po zgłoszeniu od operatorów kilkuosobowego zgromadzenia.
Firma prowadzi swoje działania pro publico bono, czyli nieodpłatnie, z racji wyższego celu jakim jest pomoc. Jedyną formą gratyfikacji, która została uzgodniona z burmistrzem jest możliwość publikacji części materiału pozyskanego z powietrza w trakcie prowadzenia monitoringu.
Z informacji uzyskanych od operatorów z FlyFocus wynika, że w sprawie podjęcia działań na rzecz walki z koronawirusem kontaktowali się z nimi już przedstawiciele CEDD (Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów) oraz Ministerstwa Infrastruktury – chodziło o określenie możliwości pomocy tj. możliwych terminów, zakresu działań czy czasu reakcji w razie zgłoszenia.
Kolejną firmą, która podjęła współpracę ze służbami na terenie miast Śląska jest spółka Flytronic będąca częścią Grupy WB. Flytronic realizowała głównie loty monitorujące przestrzeganie ograniczenia poruszania się. W ostatnim czasie nad Gliwicami i Katowicami latał dron Flytronic przystosowany do nadawania komunikatów głosowych w czasie rzeczywistym:
Działania profilaktyczno-edukacyjne od początku wystąpienia zagrożenia epidemicznego stosuje Starostwo Powiatowe w Staszowie w województwie świętokrzyskim. Są one prowadzone przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Staszowie oraz Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. Operator Sławomir Rakowski (realizujący materiały promocyjne starostwa powiatowego oraz autor popularnego profilu na Facebook’u: „Powiat Staszowski z drona”) często wspomaga działania policji udostępniając również do tego celu własne drony.
Rzecznik KWP w Kielcach – nadkom. Kamil Tokarski – w rozmowie telefonicznej potwierdził iż pomoc ze strony cywilnych operatorów dronów, z którymi współpracuje kielecka komenda jest nieoceniona – nie tylko przy okazji bieżących działań związanych z koronawirusem, ale również poprzednich akcjach policji (np. monitorowanie przejść dla pieszych z powietrza).
W najbliższym czasie drony policji z Kielc (DJI Matrice 200) oraz bezzałogowce będące prywatną własnością społecznych operatorów będą używane do wykrywania podpalaczy traw. Niewielkie opady śniegu minionej zimy przyczyniły się do suszy, która w nadchodzącym sezonie letnim będzie powodem wielu pożarów w Polsce. Niestety znaczna część z nich jest wywołana celowo poprzez nielegalne podpalanie wysuszonych łąk.
Znasz inne przykłady pracy społecznej cywilnych operatorów dronów pomagających służbom w czasie epidemii? Daj znać w komentarzu lub przez formularz kontaktowy!
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
1 Komentarz
Ciekawy artykuł. Dzięki niemu wiem z usług jakich firm nie korzystać w przyszłości. Uważam że znacznie, znacznie gorszą pandemią jest donoszenie jednych na drugich. Zamiast społecznego zaufania mamy inwigilację. Środowisko dronowe zyska dzięki temu dokładnie to samo co służby mundurowe. Miano milicji i zomo. Jako operator uavo nie podpisuję się pod tym.