Kolejne nowości Autel w ofercie dystrybutora Action S.A.
Firma Autel nie zwalnia tempa, a miniony rok pandemii koronawirusa wcale nie oznaczał dla tej marki przestoju i oczekiwania na lepszy czas. Producent przez ostatnie miesiące dopracowywał swoje dotychczasowe produkty, ale planuje nas zaskoczyć wieloma nowościami i to jeszcze w tym roku. Na co warto czekać? Sprawdźcie!
Autel EVO II w wersji v2
Autel zaprezentuje swoją serię dronów EVO II po aktualizacji do wersji v2. Nowa wersja będzie dotyczyła zarówno dronów komercyjnych jak i przemysłowych (seria Enterprise).
Największa różnica będzie dotyczyć komunikacji radiowej – w wersji v2 sterowanie, telemetria i obraz będą przesyłane pomiędzy dronami a aparaturę zarówno w paśmie 2.4 GHz jak i 5.8 GHz (wersja v1 pozwala na transmisję tylko na paśmie 2.4 GHz). Ta zmiana przyniesie również możliwość wykorzystania nowości produktowej – Smart Controller’a, czyli nowe aparatury z wbudowanym dużym niemal 8-calowym (dokładnie: 7.9”) ekranem wbudowanym w kontroler na stałe. Smart Controller pozwala na 4.5h pracy i ma dużą jasność 2000 nit pozwalającą na komfortową pracę w słonecznych warunkach pogodowych. Aparatura ta będzie współpracowała z wersją v2 dronów z serii EVO II.
Nowości z RTK i nowe wersje Enterprise
Kolejnymi nowościami od Autela są drony Autel EVO II w opcji Pro (kamera RGB) oraz Dual (kamera RGB oraz kamera termowizyjna) z dodatkowym zabudowanym modułem RTK. Wersja Pro RTK będzie pomocna w klasycznej fotografii oraz profesjonalnym zastosowaniu w lotach fotogrametrycznych. Z kolei wysokiej jakości sensor termowizyjny 640T o rozdzielczości 640*512 w połączeniu z RTK zwiększy dokładność, skuteczność i bezpieczeństwo wykonywanych inspekcji, lotów poszukiwawczo-ratowniczych i innych. Obydwie wersję dronów RTK pokazują pełnię swoich możliwości w połączeniu z oryginalnym oprogramowaniem producenta – Autel Explorer – do projektowania zautomatyzowanych misji zarówno do typowych nalotów z fotografowaniem pionowym (loty po punktach lub nad wyznaczonym obszarem) jak i do fotografowania skośnego i poziomego obiektów.
Autel bardzo mocno inwestuje w profesjonalne przemysłowe zastosowania swoich dronów, co – prócz wspomnianej wyżej wersji RTK – wyraźnie oznajmia prezentując dwa modele z serii Enterprise: modele EVO II Pro i EVO II Dual 640T w nowej wersji v2 z dodatkowym wyposażeniem: mocnym światłem błyskowym do lotów nocnych, światłem kierunkowym typu “szperacz” oraz głośnikiem. W zestawie również jako standard znajdzie się smart controller, wbudowany moduł ADS-B do ostrzegania o ruchu załogowym, dodatkowa bateria, walizka transportowa i kilka dodatkowych mniejszych akcesoriów.
Montowane jako dodatkowy moduł światło błyskowe do lotów nocnych widoczne jest z 5000m (dane producenta). Światło kierunkowe będzie przydatnym akcesorium do misji typu SAR (poszukiwawczo-ratownicze) jak również do inspekcji. Wiązka światła jest użyteczna w odległości 30m od oświetlanych obiektów a jasność i tryb świecenia (ciągłe lub błyskowe) są regulowane zdalnie poprzez aplikację. Trzecie akcesorium: głośnik spełniający rolę megafonu zamontowanego na dronie pozwala odtwarzać dźwięk na żywo lub nagrany uprzednio i przechowywanym w pliku dźwiękowym. Głośność 120 dB (mierzone w odległości 1m) i możliwość regulacji głośności z aplikacji rozszerzają możliwości dronów Autel EVO II Pro/Dual np. w akcjach poszukiwawczych lub podczas kontrolowania porządku przez służby porządkowe tj. policja.
Dodatkowo wersje dronów Enterprise można rozbudować o RTK, który producent będzie oferował również osobno jako moduł przymocowywany do obudowy drona.
Autel EVO Nest – gniazdo dla dronów Autel
Zupełną nowością, którą wprowadzi do sprzedaży jest całkowicie automatyczna stacja ładująca EVO Nest. Stacja nie bez powodu została nazwa “gniazdem” dla dronów Autela – jest bezobsługowa, a ładowanie baterii w dronie odbywa się po jego wylądowaniu bezpośrednio w “gnieździe” EVO Nest.
Slogan reklamowy “Work hard. Rest easy.” dość jednoznacznie oddaje ideę tego akcesorium – drony Autela mogą dzięki niemu być stale w powietrzu i lądować jedynie w celu doładowania baterii, a wszystko to nie wymaga żadnej ingerencji człowieka na miejscu operacji.
Żeby naładować w ten sposób (tzn. automatycznie i bezobsługowo) baterię w dronie – Autel EVO II musi być doposażony w dodatkową lekką ramkę z włókna szklanego, która zawiera styki do ładowania i ma wyprowadzony kabel połączony z baterią drona. Po wylądowaniu na płaskiej powierzchni stacji dokującej EVO Nest specjalne suwnice ustawiają drona a prąd przepływa do baterii poprzez konektory podłączone do dodatkowej ramy drona. Bateria nie jest zatem wymieniana na nową lecz ładowana. Cały proces trwa 45 minut i dron może dalej kontynuować misję automatyczną bez ingerencji człowieka.
EVO Nest jest kompatybilny z dronami z serii EVO II, EVO II RTK i EVO II Enterprise. Jest przy tym niewielkich rozmiarów (zamknięta stacja ma wymiary: 1114 mm x 733 mm x 733 mm) oraz wagi (40 kg). Jest wodoodporna (IP54) a także niewrażliwa na słońce (praca w zakresie od -20 do 50 stopni C) i korozję – może zatem służyć również jako schronienie dla dronów w razie niekorzystnych warunków pogodowych (jest klimatyzowana oraz zamykana zamkiem elektronicznym). Kontrola nad stacją EVO Nest jest sprawowana zdalnie przy wykorzystaniu komunikacji 5G/4G, co pozwala również na zdalną diagnostykę, a także przesyłanie informacji “z” (zdjęcia, filmy, logi) i “do” (zmiana ustawień misji, nowe misje) dokującego drona poprzez stację.
Autel EVO Nest rozwiązuje wiele problemów operacji BSP, w których udział człowieka – pilota BSP jest drugorzędny, bo misje wykonywane są automatycznie. Obsługa takich operacji przeważnie ogranicza się do wymiany baterii i przeglądu technicznego przez lotem. EVO Nest potrafi sam diagnozować zadokowany sprzęt i sam go ładować. Robi to zdalnie na odległość i znajdzie zastosowanie np. w inspekcjach, monitoringu z powietrza, prewencji przeciwpożarowej, rolnictwie czy szeroko pojętym w szeroko pojętym sprawowaniu bezpieczeństwa publicznego.
Poszerzona oferta na płatowiec Autel DragonFish
Autel – w porównaniu do swojej konkurencji w segmencie bezzałogowców wielowirnikowych – jako jedyny wprowadził do oferty profesjonalny bezzałogowy stałopłat DragonFish, o którym w szczegółach informowaliśmy na łamach Świat Dronów już wcześniej.
Wraz z innymi nowościami producent zaprezentował wersję DragonFish Pro – najmocniejszego modelu z serii DragonFish. Wyposażony w przedni radar wykrywający przeszkody z odległości 300m, większy udźwig ładunku max. 2.5 kg, nową baterię (w zasadzie dwie baterie na zasadzie redundantnego systemu zasilania w razie awarii) wydłużającą czas lotu do 3h i nowy gimbal z kamerą – DragonFish Pro jest jednym z niewielu komercyjnych dronów – płatowców obok, którego ciężko przejść obojętnie.
Autel na potrzeby DragonFish Pro opracował Autel insight L50T – gimbal z podwójną kamerą: RGB z 200-krotnych zbliżeniem hybrydowym (50-krotnym optycznym i 4-krotnym elektronicznym) oraz kamerą podczerwieni o rozdzielczości 1280×1024 px (odświeżanie 30 Hz). Dodatkowo w kamerze zainstalowano dalmierz laserowy z pomiarem do 1200 m. Zgodnie z zapewnieniami producenta DragonFish Pro z takim wyposażeniem może wykrywać osoby z odległości 4500m i identyfikować je z 2350m!
Autel insight L50T nie jest oczywiście jedyną kamerą współpracującą z DragonFish Pro – producent ma w swojej ofercie aż pięć innych kamer ze zintegrowanymi gimbalami – wszystko po to, by jak najbardziej dopasować narzędzie do potrzeb konkretnego klienta.
W parku maszynowym Autela pozostaje wciąż wersja standardowa DragonFish (nazywana po prostu “Standard”), ale producent nie poprzestał tylko na dwóch opcjach wyboru płatowca i swoją ofertę wzbogacił o najtańszą opcję – DragonFish Lite. DragonFish Lite bierze na pokład maksymalnie 1-kilogramowy ładunek, w powietrzu może pozostać przez 75 minut, a jego zasięg działania wynosi do 30 km. Jest to najtańszy wariant tego płatowca i może być z powodzeniem stosowany do lotów inspekcyjnych na dalekie dystanse, monitoringu z powietrza, nalotów fotogrametrycznych i znacznie więcej.
Kontakt z Action S.A.
W związku z poszerzeniem oferty i rozbudową działu rozwiązań użytkowych przez konsorcjum Autel, Action S.A. zaprasza do współpracy firmy zainteresowane wdrażaniem i sprzedażą selektywną dronów serii Enterpise – kontakt z przedstawicielem Action S.A.: Konrad.Pszczolkowski@action.pl.
Action S.A. daje możliwość szerokiej współpracy firmom, które oferują swojemu klientowi końcowemu kompleksowe rozwiązania z wykorzystaniem profesjonalnych dronów. W przypadku nawiązania współpracy firma oferuje atrakcyjne rabaty, zaplecze logistyczne i wsparcie techniczne. Klientów końcowych zainteresowanych zakupem dronów AUTEL pokierujemy do naszych aktualnych partnerów
Od dwóch tygodni trwają pokazy pierwszego w Polsce drona DragonFish STANDARD (wyposażonego w gimbal z kamerą 20x zoom + 12 MP wide angle + thermal 640×512). Lista ustalonych pokazów jest napięta, ale zainteresowanych zachęcamy do kontaktu przy tworzeniu nowego terminarza.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy