DJI Mavic 3E i 3T – dwa nowe drony DJI
W miniony wtorek 27 września chiński potentat DJI zaprezentował dwa nowe drony z serii profesjonalnych dronów przemysłowych DJI Enterprise – modele DJI Mavic 3E i 3T. Czym się charakteryzują i do czego najlepiej posłużą nowe Mavic’i 3E i 3T? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Obydwie konstrukcje bazują na zaprezentowanym prawie rok temu (listopad 2021) konsumenckim modelu DJI Mavic 3, a ich różnica w porównaniu do konsumenckiego DJI Mavic 3 polega przede wszystkim na innych kamerach, w które wyposażone są wersje 3E i 3T, na innym oprogramowaniu do ich obsługi i dodatkowych modułach, które można wpiąć w drona.
DJI Mavic 3E
Wersja DJI Mavic 3E („E” jest po prostu od „Enterprise”) to dron z podwójnym aparatem: szerokokątnym 20 MP z sensorem 4/3-calowym CMOS, mechaniczną przesłoną (ustawianą do prędkości 1/2000s) oraz dodatkowym teleobiektywem 12 MP z 56-krotnym zoomem hybrydowym.
Wersja 3E sprawdzi się w geodezji do wykonywania pomiarów, w inspekcjach różnego rodzaju infrastruktury, tworzenia modeli 3D oraz do mapowania terenu. Dobra kamera szerokokątną z mechaniczną przysłoną i szybki zapis (0.7s) daje możliwość skutecznego nalotu na niewielkich wysokościach bez straty na jakości zdjęć. Dla wymagających dostępny jest też opcjonalny moduł RTK, który zwiększy precyzję pomiarów.
DJI Mavic 3T
Wersja DJI Mavic 3T („T” od „Thermal”) to dron, który jest wyposażony w potrójny aparat na jednym wspólnym gimbalu: szerokokątny 48 MP, teleobiektyw 12 MP oraz kamera termowizyjna z 28-krotnym zoomem (obydwie kamery tzn. tele i termowizyjna mają możliwość jednoczesnego zbliżania i oddalenia obrazu tzn. tego samego kadru widzianego w różnym spektrum światła). W tej wersji drona można używać specjalistyczne oprogramowanie dedykowane do termowizji – DJI Thermal Analysis Tool 3.0.
Wersja 3T jest przeznaczona dla straży pożarnej np. do koordynacji gaszenia pożarów, misji poszukiwawczo-ratowniczych, inspekcji i innych nocnych operacji.
Zarówno DJI Mavic 3E i 3T dostały dedykowany kontroler DJI RC Pro Enterprise, działają z dedykowaną najnowszą wersją aplikacji DJI Pilot 2 (choć nie tylko, bo również DJI Terra) dostosowaną do operacji, w których można wykorzystać najnowsze DJI Mavic 3E/3T. Oczywiście producent zapewnia kompatybilność obydwu dronów z oprogramowaniem DJI FlightHub 2 do synchronizacji danych z różnych dronów w centrum zarządzania. Łączność pomiędzy dronem a kontrolerem zapewniona jest przez kolejną nowość – DJI O3 Enterprise – autorską transmisję producenta, która została po raz kolejny udoskonalona by zapewnić jeszcze większy i mniejsze zakłócenia. Udoskonaleniu uległ również system omijania przeszkód APAS 5.0 bazujący na dookólnych czujnikach wizyjnych zamontowanych w dronie.
Do obydwu nowych modeli Mavica 3 można podłączyć dodatkowe akcesoria takie jak duży głośnik (można emitować dźwięki lub mowę nagrywając ją przez mikrofon wbudowany w kontroler DJI RC Pro Enterprise i przesyłając do drona), moduł GSM 4G czy wspomniany wcześniej moduł RTK (do tego dochodzi mobilna stacja D-RTK 2 Mobile Station – usprawniony odbiornik GNSS umożliwiający wprowadzanie poprawek na bieżąco w nawigacji satelitarnej).
Producent deklaruje również dłuższy czas lotu – 45 minut na jednej baterii oraz szybkie ładowarki HUB 100W (lub bezpośrednio ładowanie jednej baterii z ładowarki 88W).
Obydwie wersje na ten moment są w polskich sklepach dostępne na zasadzie przedsprzedaży, a ich ceny wynoszą:
- DJI Mavic 3E – 17 499 PLN
- DJI Mavic 3T – 26 999 PLN
Oficjalna strona producenta poświęcona obydwu modelom: https://www.dji.com/pl/mavic-3-enterprise.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy