AktualnościPremiery

Najnowszy Autel EVO Max 4T z termowizją i kamerą 8K

Najnowszy dron firmy Autel: EVO Max 4T to kolejny duży przeskok tej firmy na rynku profesjonalnych dronów o kompaktowych rozmiarach. EVO Max 4T to najbardziej zaawansowany technologicznie dron Autela z rodziny quadcopterów – wyposażony w kamerę termowizyjną, kamerę RGB 8K z 10x zoomem optycznym, dalmierz laserowy oraz dodatkową kamerą szerokokątną RGB 4K.

Autel znów pozytywnie zaskakuje! Firma stale podnosi poprzeczkę dla siebie i konkurencji, dodaje nowe funkcjonalności do swoich modeli dronów z serii EVO, a premiera modelu EVO Max 4T pokazała, że Autel ma jeszcze wiele do zaoferowania – szczególnie dla wymagających odbiorców. EVO Max 4T może być z powodzeniem wykorzystywany w poszukiwaniach, ratownictwie, jako wsparcie dla straży pożarnej i innych służb mundurowych do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, a także w komercyjnych zastosowaniach np. do mapowania, nadzoru, kontroli infrastruktur i inspekcji. Szczegółowy opis tego BSP i jego funkcjonalności znajdziecie poniżej.

Autel EVO Max 4T

Podstawowa specyfikacja Autel EVO Max 4T

Podstawowe dane dotyczące Autel EVO Max 4T to:

  • waga: z baterią gotowy do lotu: 1600 g, MTOM: 1999g;
  • przekątna drona: 464mm;
  • czas lotu: 42 min;
  • zasięg: 20 km (FCC), 8 km (CE);
  • maks. prędkość pozioma: 23 m/s;
  • maks. prędkość wznoszenia/opadania: 8 m/s / 6 m/s;

W szczegółach:

Nowe możliwości otwiera przede wszystkim potrójny sensor optyczny z wydajnym dalmierzem laserowym z zintegrowane na jednym gimbalu.

Sensory optyczne EVO Max 4T

Dalmierz laserowy z dokładnością pomiaru +/- 1 m jest w stanie zmierzyć odległość do obserwowanego obiektu w zakresie 5-1200 m. Dzięki niemu pozostałe sensory wizyjne mogą utrzymywać stale ostrość co w szczególności przyda się w przypadku kamery 8K z 10-krotnym zoomem optycznym (i 160-krotnym zoomem hybrydowym). Podstawowe parametry tego sensora to matryca 1/2″ CMOS 48MP i regulowana przysłona w zakresie f/2.8-f/4.8. Zaraz obok znajduje się kamera szerokokątna o stałej przysłonie f/1.9, ogniskowej 4,5 mm (odpowiednik 23mm), kącie widzenia 85 stopni oraz matrycy 1/1.28″ (rozdzielczość 4K 50MP). Dzięki znanemu już z wcześniejszych edycji EVO a zarazem udoskonalonemu algorytmowi Moonlight Algorithm 2.0 kamera ma większe możliwości post-processingu i pozwala uchwycić ostre, szczegółowe obrazy w słabo oświetlonym otoczeniu redukując szumy i poprawiając wygląd w trybie HDR. Ostatnim zintegrowanym w jedną wspólną obudowę sensorem jest kamera termowizyjna o rozdzielczości 640×512 px i zakresie temperatur -20 do 550 stopni. Kamera ma przysłonę 13 mm i 16-krotny zoomem cyfrowy wspierany dalmierzem laserowym.

Kamera Autel EVO Max 4T
Autel EVO Max 4T

Jak na profesjonalny bezzałogowiec przystało dron uzyskał klasę IP43 odporności na wilgoć i pył. Producent chwali się również wydłużonym czasem lotu do 42 minut na jednej baterii i bardzo przydatną funkcją wymiany baterii na zasadzie „hot-swap”, czyli możliwość szybkiej wymiany baterii bez wyłączania drona co powoduje, że po wylądowaniu i szybkim „przeładowaniu” akumulatora od razu można kontynuować misję (system nie ulega wyłączeniu, dron ma podtrzymywanie zasilania na czas wymiany baterii). Zasięg lotu Autel EVO Max 4T będzie wynosił do ok. 20 km w trybie FCC (900 MHz, dedykowane na USA) z opóźnieniem <150ms co jest oczywiście zależnie od warunków otoczenia i pogodowych. W Europie niestety mamy inną normę (CE) a EVO Max 4T będzie działał na częstotliwości 5GHz co niestety wpłynie w nieunikniony sposób na skrócenie zasięgu do ok. 8 km. Nie mniej – dzięki autorskiemu systemowi łączności o nazwie SkyLink 3.0 pilot może odbierać na aparaturze obraz z drona w czasie rzeczywistym o jakości FullHD (1080p) przy 60 FPS.

Kolejnym wyróżnikiem na tle konkurencji ma być dla EVO Max 4T system wykrywania i omijania przeszkód. Dron analizuje otoczenie przy pomocy czujników i robi to w 100% dookólnie (producent podane 720 stopni co oznacza po 360 stopni w dwóch płaszczyznach – pionowo i poziomo). Autel chwali się iż sensory wykrywania dookoła drona nie pozostawiają tzw. „blind spots” czyli po polsku „martwych punktów” a więc EVO Max 4T nie powinna zaskoczyć żadna przeszkoda którą wykrywa z dokładnością do 0.5″. Co jeszcze istotniejsze – dron może „zapamiętywać” swoje położenie i odtwarzać trasę lotu (rekonstruując ją w pamięci na podstawie obrazów) bez dostępu do GPS!

Autel EVO Max 4T

Odpowiada za to autorski silnik Autel Autonomy Engine, który zbiera dane o otoczeniu i planuje ścieżki lotu 3D przez złożone środowiska, takie jak góry, lasy i budynki. Dzięki temu Autel EVO Max 4T może zrealizować procedurę RTH (powrót do domu) bez GPS. Oczywiście „GPS” jest tu nazwą umowną – chodzi ogółem o system nawigacji satelitarnej GNSS, a ten w Autel EVO Max 4T korzysta z wielu różnych dostępnych źródeł: GPS+GLONASS+Galileo+Beidou. Jeśli pilot wciąż będzie potrzebował większej dokładności lotu – może skorzystać z dodatkowego modułu RTK (na zamówienie).

Kolejną nowością Autela w modelu Max 4T, która może przekonać na swoją korzyść wielu niezdecydowanych klientów to rozwiązania zapobiegające zakłócaniu i interferencjom – zarówno tym celowym jak i przypadkowym. Producent zastosował algorytmy i moduły elektroniczne przeciwdziałające działaniu RFI (radiointerferencje), EMI (interferencje elektroniczne) i spoofingowi GPS. Ta funkcjonalność przyda się z pewnością do inspekcji sieci elektroenergetycznych oraz lotach w trudnym środowisku obfitującym w interferencje elektroniczne, radiowe oraz częste zakłócenia GPS.

Autel EVO Max 4T jest przystosowany również do pracy w… roju. Kolejna autorska technologia Autel o nazwie A-Mesh 1.0 umożliwia autonomiczną komunikację drone-to-drone i wykonywanie jednej misji przez wiele połączonych i współpracujących dronów. Ma to szczególny sens przy misjach ratowniczych i poszukiwawczych obejmujących duże obszary – kilka dronów komunikujących się i przekazujących informacje między sobą znacząco przyspiesza przeczesywanie terenu. Jeśli dodamy do tego komunikacje poprzez sieć GSM (4G – jako opcja dostępna w późniejszych aktualizacjach) oraz obsługę stacji Live Deck 2 (przesyła dane dalej innym uczestnikom zaangażowanym w poszukowania) to dostajemy praktycznie nieograniczone możliwości sterowania i komunikacji z flotą dronów.

Technologia Autel A-Mesh 1.0
Autel EVO Max 4T

Autel to również oprogramowanie

Na potrzeby profesjonalnych modeli dronów przemysłowych Autel udostępnia również platformę Autel Enterprise App do planowania zaawansowanych misji i maksymalizowania możliwości modelu EVO Max 4T. Wśród funkcji, które zwracają uwagę jest planowanie misji w 3D tj. na mapie 3D z trójwymiarowymi punktami orientacyjnymi. Można również rejestrować parametry misji ręcznych i półautomatycznych a następnie odtwarzać je powtarzając dokładnie całą trasę lotu, położenie drona i ustawienia kątów kamery już w pełni automatycznie. Oczywiście nie brakuje klasycznych funkcjonalności jak misje po waypointach, misje obszarowe na wskazanym na mapie terenie, misje z podążaniem za nierównościami terenowymi, z rzutami skośnymi, misje spiralne, mapowanie wąskich korytarzy (np. koryta rzek lub dróg) czy też skanowanie w pionie budynków i innych obiektów pionowych. Modne ostatnio algorytmu AI znalazły również zastosowanie w nowym Autelu poprzez funkcje rozpoznawania wizualnego obiektów i śledzenia/podążania za nimi. Wygodne są również elementy AR (Augumented Reality) czyli naniesione bezpośrednio na obraz z kamery znaczniki wskazujące nam faktycznie miejsca na kamerze (a nie na samej mapie).

Software jest dostępny poprzez kontroler Autel Smart Controller V3 będący na wyposażeniu w zestawie z dronem. Ma on wbudowany ekran dotykowy Retina o przekątnej 7.9″, jasności maks. 2000 nitów i rozdzielczość 2048*1536. Czas pracy wynosi nawet do 4.5h (przy oszczędzaniu energii poprzez zmniejszenie jasności wyświetlacza) a ładowanie do pełna zajmuje ok. 2 h. Przydatne są w nim również gniazda do podłączania zewnętrznych urządzeń lub ładowania: USB-C, USB-A, HDMI.

Autel EVO Max 4T

Producent zadbał również o bezpieczeństwo pozyskiwanych i przesyłanych danych poprzez szyfrowanie AES 128/256 obejmujące przechowywanie danych w pamięci drona, łącze radiowe i komunikację przez sieć/połączenia z serwerami. Producent deklaruje również, że nie przekazuje nigdzie danych pilota oraz parametru lotu samego drona – te są dostępne tylko dla pilota-operatora.

Autel otwarty na zmiany i modyfikacje

Producent udostępnia SDK dla swojego systemy, które obejmuje:

  • Mobile SDK – Open UX SDK (na iOS i Android) umożliwia wywoływanie gotowego interaktywnego interfejsu użytkownika;
  • Payload SDK – zunifikowanie standardy interfejsów pozwalają korzystać z mocowań wyposażenia pokładowego od innych producentów np. do mikrofonów czy detektorów gazu;
  • Cloud SDK – umożliwia zdalne nadawanie na żywo oraz sterowanie dronami i gniazdami Nest za pośrednictwem platform lub stron internetowych innych producentów.

Dzięki powyższym użytkownik ma możliwość wprowadzania modyfikacji zarówno w oprogramowaniu samego drona, jego kamer oraz transmisji i kontroli dronów np. przy pomocy innych serwisów i platform informatycznych niż te udostępnione przez samego Autela.

Poniżej galeria zdjęć prezentuje walizki i plecaki na model EVO Max 4T, dzięki którym jest to dron bardzo poręczny w transporcie i użytkowaniu.

Podmioty zainteresowane współpracą na zasadach partnerstwa handlowego z oficjalnym dystrybutorem Autel na Polskę – firmą ACTION S.A. proszeni są o kontaktowanie się przez oficjalną platformę dla partnerów handlowych.

UWAGA! Kolejną nowością, którą szykuje Autel jest model Autel EVO Max 4N z nową kamerą do lotów nocnych. Model EVO Max 4N nie będzie miał konkurenta w swojej kategorii kompaktowych składanych dronów profesjonalnych. W sprzedaży pojawi się na przełomie lipca i sierpnia i będzie ok. 30% tańszy w stosunku do modelu EVO Max T4. Tam gdzie termowizja nie będzie kluczowa i można będzie ją zastąpić wydajną noktowizją – tam model EVO Max 4N będzie mógł się wykazać swoją skutecznością w działaniu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

X Droniada: konferencja, konkurs, pokazy - 1-4.06.2023 r.

Następny

ACTION S.A. nagrodzony przez Autel Robotics

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *