DroneMap – nowe narzędzie od PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pokazała dziś publicznie nowe narzędzie do sprawdzanie stref geograficznych w Polsce – mapa ze strefami znajduje się na stronie dronemap.pansa.pl. Jest przejrzysta, prosta w obsłudze i dostępna przez przeglądarkę internetową bez konieczności zakładania konta.
PAŻP udostępniło dziś (15.06.2023 r.) mapę stref geograficznych, które zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/947/UE oraz wytycznymi nr 17/2023 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego obowiązują bezzałogowe statki powietrzne. Wszystkie strefy lotnicze znalazły również swoje odzwierciedlenie w formie stref geograficznych i są prezentowane na DroneMap.
DroneMap to odpowiednik mapy ze strefami znanymi z aplikacji DroneRadar, służącej do zgłaszania lotów dronów. Niegdyś (niemal 4 lata temu) taka mapa dostępna przez przeglądarkę była dostępna właśnie na stronie droneradar.eu, ale z nieznanych przyczyn zniknęła i autorzy do tej pory jej nie przywrócili.
Mapa stref od PAŻP jest przejrzysta i łatwa w obsłudze – została oparta o mapy OpenStreetMap i silnik MapBox do tworzenia nakładek na mapy. Prócz samych stref i ich granic DroneMap wyświetla informacje o warunkach jakie w wybranej lokalizacji należy spełnić, aby można było wykonać lot dronem. Wystarczy z lewej strony wybrać znacznik pinezki ze znakiem zapytania i przenieść go w wybrane miejsce.
Po prawej stronie znajdziemy również użyteczne narzędzia (nic nowego, znane z aplikacji DroneRadar i tak samo użyteczne): do ograniczania wysokości pokazywania stref – co ciekawe suwak wysokości działa maksymalnie w zakresie 0m do 300m, standardowo dla kategorii OPEN i SPECIFIC NSTS ustawiony jest do 120m, bo do takiej wysokości można wykonywać loty. Prócz wysokości można dostosowywać również kategorię lotu (Otwarta, Szczególna i Certyfikowana), rodzaj pozwolenia (podkategorie A1-A3, NSTS, zezwolenia, kluby modelarskie, LUC) i masę drona co od razu zawęża nam mapę do stref, które będą interesować pilota jedynie dla zdefiniowanych kryteriów.
WAŻNE: przestrzeń powietrzna jest dynamiczna, a DroneMap od PAŻP działa tak samo jak aplikacja DroneRadar – pokazuje nam pilotom sytuację w powietrzu aktualną w chwili sprawdzania stref. Kilka minut później, za godzinę lub w kolejnych dniach na mapie mogą być wyświetlane nowe strefy, których nie było wcześniej.
Oczywiście z opisu stref możemy wyciągnąć informacje dodatkowe, czy i kiedy planowana jest aktywność stref elastycznych, ale nie wszystko można zobaczyć w ten sposób. Stąd po wejściu na stronę DroneMap otrzymujemy komunikat:
UWAGA!
Mapa ma charakter informacyjny i nie zwalnia użytkownika z obowiązku zapoznania się z wszystkimi dostępnymi depeszami NOTAM/AUP/UUP.Aby uzyskać najnowsze informacje o aktywnościach wyłącznie stref TR, TS, D, MRT oraz R via NOTAM zadzwoń do AMC Polska +48 22 574 5733-35 podając numer strefy.
W sprawie stref geograficznych prosimy o kontakt z Działem Operacji BSP pod numerem tel. +48 22 574 57 75.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy