AktualnościZe Świata

Fury – zaawansowane bezzałogowe myśliwce

Anduril Industries to amerykańska firma zbrojeniowa, która specjalizuje się w autonomicznych rozwiązaniach. Koncern ten przejął ostatnio inną amerykańską firmę Blue Force Technologies, która specjalizuje się w projektowaniu, analizach, symulacjach i produkcji dużych wojskowych bezzałogowców. Przyłączenie Blue Force do Anduril Industries może przynieść szybszą realizację projektu bezzałogowego myśliwca przyszłości powstającego w projekcie Fury, który może zastąpić w przyszłości załogowe F-35 koncernu Lockheed Martin.

Wcześniej Anduril Industries kupiła producenta silników rakietowych Adranos co może świadczyć o kompleksowym podejściu do produkcji zapowiadanej maszyny bojowej.

Według zapowiedzi producenta Fury – bezzałogowa maszyna, która powstaje w ramach tego projektu zdeklasuje F-35 praktycznie na każdej płaszczyźnie osiągów a co więcej to wszystko będzie dało się osiągnąć znacznie niższymi kosztami produkcji i samego utrzymania. Pamiętajmy też o ograniczeniach człowieka jako pilota w kabinie F-35. Jego wyszkolenie kosztuje miliony dolarów, a czas służby jest mocno zależny od zdrowia i wieku. Jest to słabe ogniwo całego systemu – myśliwski samolot bezzałogowy konstrukcyjnie jest w stanie wytrzymać znacznie większe przeciążenia przy większych prędkościach i niższym kosztem niż samolot z pilotem na pokładzie.

Na ten moment do zastąpienia F-35 innym bezzałogowym myśliwcem jeszcze daleka droga, a Fury będzie aspirował do wcielenia się w rolę „lojalnego skrzydłowego” dla załogowych myśliwców.

Projekt Fury jest rozwijany przez Blue Force Technologies od 2019 i od początku była to grupa składająca się z 5 bojowych dronów autonomicznych o parametrach myśliwców.

Zaletą Fury – szczególnie po połączeniu sił obu firm – ma być sterowanie z użyciem sztucznej inteligencji, w której specjalizuje się Anduril Industries. Firma ta opracowała oprogramowanie Lattice for Mission Autonomy, dzięki którem może integrować ze sobą różne systemy bezzałogowe do wykonywania złożonych operacji – w tym misji bojowych, do których przeznaczony jest Fury.

Niedawno firma pomyślnie zakończyła testy w locie oprogramowania pokładowego VISTA (Variable Stability In-flight Simulator Test Aircraft) oraz testy naziemne nowatorskiego systemu napędu.

Fury jest produktem, który w pierwszej kolejności może odpowiedzieć na oczekiwania Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które zamierzają zakupić co najmniej 1000 bezzałogowców współpracujących z załogowymi myśliwcami (w tym momencie na zasadzie ich skrzydłowych – loyal wingman) takimi jak F-22, F-35 i czy bombowce B-21. Jeśli się sprawdzi, w przyszłości będzie mógł zająć miejsce załogowych myśliwców.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Rozporządzenie w sprawie wykonywania lotów BSP - projekt z 25.01.2023 r.

Następny

Drony certyfikowane do kategorii otwartej i szczególnej - lista

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *