AktualnościZ Polski

Ruszył moduł eSORA, DTM i planowanie misji w nowym środowisku KSID

W ostatnim dniu czerwca – 30.06.2024 r. – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na kontach operatorów SBSP w systemie KSID (Krajowy System Informacji Dronowej) uruchomiła nowe moduły do planowania zaawansowanych operacji SBSP na obszarze Polski.

Zgodnie z harmonogramem wdrożeniowym nowych modułów w ramach platformy KSID (harmonogram dostępny na: https://drony.gov.pl/roadmap) z ostatnim dniem czerwca a zarazem ostatnim dniem drugiego kwartału (Q2) tego roku PAŻP wdrożył trzy nowe Usługi Cyfrowe dla BSP:

  • Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę – Kreator misji KSID
  • Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę – Trzy obszary DTM
  • e-SORA (Ocena ryzyka operacji BSP)

Komunikat o tym fakcie pojawia się po zalogowaniu do systemu KSID na drony.gov.pl:

Aby jednak uzyskać do niego dostęp na swoim koncie (by po lewej stronie w menu pojawiły się nowe funkcje) użytkownik powinien przejść i ukończyć z powodzeniem szkolenie on-line z „Planowania misji” dostępne również w KSID w module eLearningowym:

Szkolenie "Planowanie misji" - 30.06.2024

Szkolenie zajmuje 1-1,5h i jest dość obszerne. Niemal każda część szkolenia (począwszy od integracji kont KSID i PansaUTM, dodanie pierwszego BSP do konta, poprzez „przygotowania do planowania” i dalej przez kolejne kroki planowania) ma na zakończenie kilka pytań testowych w formie quizu, który należy zaliczyć. Informacji na szkoleniu jest całkiem sporo, bowiem dotyczą one nie tylko samego modułu planowania misji i jego funkcjonalności (w tym e-SORA i DTM), ale są również ogólnym przypomnieniem zasad lotów w strefach geograficznych, zasad zgłaszania operacji itd. Jest to zatem solidna dawka wiedzy i szczególnie dla osób rzadko obcujących z prawem i zasadami lotów dronów będzie stanowiła ciężkostrawny kawał wiedzy. Nie mniej jest to wiedza niezbędna, żeby zrozumieć jak działa cały „Kreator Misji KSID”.

KSID - 30.06.2024 r. - trzy nowe usługi cyfrowe do PAŻP
Źródło: drony.gov.pl

Trzeba przyznać, że niektóre nowe funkcjonalności systemowe robią wrażenie i świadczą o tym, jak duży przeskok dokonuje się w systemie PAŻP względem PansaUTM. Oczywiście jak moduł planowania misji zostanie odebrany przez samych użytkowników – czas pokaże, natomiast dla kogoś, kto zajmuje się planowanie zaawansowanych operacji BVLOS na podstawie metodyki SORA to będzie znaczące ułatwienie całego procesu pozyskiwania informacji o strefach oraz zagęszczeniu ludności na obszarze operacji.

Szczególne wrażenie robi ilość dostarczanych informacji w trzech wyznaczonych DTM’ach (Drone Traffic Management), czyli obszarach wyznaczonych w Polsce do testowania zautomatyzowanych lotów BVLOS dronami (m.in. z wymogiem wyposażenia w transponder Mode-S):

  • Nadarzyn i Lesznowola
  • Lublin i Jastków,
  • Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice (GZM).

Tutaj do dyspozycji prócz prognoz pogodowych i bardzo dokładnego zobrazowania terenu wraz z jego gęstością mamy również oznaczenia stałych i chwilowych skupisk ludności (z oznaczeniem ich charakteru np. targowiska, pikniki/festyny miejskie, imprezy masowe, pochody, marsze itp., place zabaw, szkoły), wszelakich przeszkód terenowych, lądowisk LPR, pokrycie ADS-B i inne.

KSID - 30.06.2024 r. - trzy nowe usługi cyfrowe do PAŻP

Po ukończonym szkoleniu można wrócić do swojego konta na drony.gov.pl, na którym powinny być już widoczne nowe funkcjonalności:

KSID - 30.06.2024 r. - trzy nowe usługi cyfrowe do PAŻP

W imieniu PAŻP zachęcam do przejścia szkolenia i testowania samych modułów tym bardziej, że sama Agencja również gorąco zachęca do przesyłania planów lotów… nawet jeśli nie są wymagane 😉

Jeśli planujesz wykonać lot, na który nie jest wymagane złożenie planu misji, gorąco zachęcamy, abyś i tak to zrobił, ponieważ pozwoli Ci to na lepsze przygotowanie się do lotów, jak również przyczyni się do ich bezpiecznej realizacji. A już na pewno dobrowolne złożenie planu lotu rozwieje Twoje ewentualne wątpliwości, co do zasad wykonywania lotu w danym czasie w danej lokalizacji. Składaj więc plan misji nie tylko kiedy MUSISZ, ale również kiedy tylko CHCESZ.

drony.gov.pl (szkolenie „Planowanie misji”)

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

CoTuLata - oficjalna premiera serwisu www i aplikacji PAŻP

Następny

Wytyczne nr 9/2024 Prezesa ULC - AltMoC dla wymogów stosowanych dla obszarów i przestrzeni przyległych

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *