AktualnościPremieryZe Świata

Nowa stacja dokująca Skydio dla dronów X10 i X10D. Nowa era autonomicznych misji

Za nami konferencja Skydio Ascend ‘24, na której amerykański producent dronów przedstawił nowości w swojej ofercie. Głównym punktem programu była prezentacja Dock for Skydio X10 – stacji dokującej dla najnowszego drona firmy. Konferencję śledzili specjaliści z firmy Uniforce, dystrybuującej rozwiązania Skydio w Polsce.

— ARTYKUŁ SPONSOROWANY —

Konferencja odbyła się w Santa Cruz w Kaliforni, ale – oczywiście – była transmitowana online. Najmocniejszym akcentem wydarzenia była prezentacja stacji dokującej Skydio Dock dla X10. Mieliśmy okazję zobaczyć stację w działaniu i trzeba powiedzieć, że jej możliwości, w połączeniu z autonomią lotu Skydio X10/X10D oraz zaawansowanym oprogramowaniem, zapowiadają się niezwykle ciekawie.

Po pierwsze: podstawowe funkcje

To, że Dock będzie chronił drona przed działaniem czynników atmosferycznych, jest oczywiste. Dużo ciekawsze jest to, w jakich warunkach stacja może faktycznie pracować, czyli wysyłać drona na misje i przyjmować go po powrocie. Tu limitem są w zasadzie jedynie możliwości samego drona. Mamy więc:

  • klasę szczelności stacji IP 56 przy zamkniętej komorze z dronem i IP 54 przy otwartej (czyli możliwość startu i lądowania w czasie opadów deszczu i śniegu)
  • możliwość pracy operacyjnej w temperaturach -20 st. C do +50 st. C; dla trybu stand-by zakres temperatur rośnie do minimalnej temperatury na poziomie -40 st. C i maksymalnej +60 st. Celsjusza
  • możliwość startu i lądowania przy wietrze dochodzącym do 12 m/s

W czasie prezentacji na żywo, pod dachem, zasymulowano między innymi silny wiatr i opady deszczu: X10 bez problemu startował i następnie precyzyjnie lądował w stacji.

Skydio Dock dla Skydio X10/X10D

Oczywista jest również kolejna funkcja: możliwość zdalnego uruchomienia drona i realizacji misji. Mogą to być zarówno misje rutynowe, realizowane według zaplanowanego wcześniej harmonogramu (np. inspekcje zasobów lub misje patrolowe) i automatycznych tras, lub misje ad hoc, kiedy to operator inicjuje start i steruje (zdalnie) dronem.

Po drugie: możliwości ekosystemu

Niewątpliwie wyróżniającą cechą Skydio X10 i X10D jest autonomia lotu, umożliwiająca z jednej strony w pełni automatyczne misje, a z drugiej – wspomagająca pilota systemem unikania przeszkód. O tym, jak efektywnie działa ten system, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i biznesu mają okazję przekonać się na pokazach organizowanych Uniforce; przeprowadzenie ich jest możliwe po kontakcie z firmą.

Co ważne, dzięki systemowi Nightsense, dostępnemu jako dodatkowe akcesoria, autonomia działa w pełni także w ciemnościach (w zależności od wersji Nightsense, dron oświetla swoje otoczenie światłem widzialnym lub podczerwienią). Dock zapewnia więc dostępności drona w pełnym wymiarze 24/7 – niezależnie od pory dnia czy nocy. W dodatku jest dostępny błyskawicznie: otwarcie kopuły stacji i start drona trwa zaledwie 20 sekund.

To jednak nie koniec: Skydio pokazało, jak Dock i X10 mogą współpracować nie tylko ze sobą, ale także dodatkowymi urządzeniami i technologiami.

Pierwszym jest Skydio Connect Access Point, czyli nadajnik radiowy typu point-to-point. Odpowiednio umieszczony, może on zwiększać faktyczny zasięg komunikacji radiowej, zapewniając bezpośrednią komunikację z dronem. Dyrektor Zarządzający firmy Uniforce, Karol Nowak, zwraca także uwagę, że Access Point przynosi także oczywiste korzyści w zastosowaniach militarnych:

W czasie prezentacji widzieliśmy, że Skydio Access Point może zostać połączony także przewodowo z aparaturą sterującą dronem. Dzięki temu, źródło sygnału radiowego oddala się od operatora, co zmniejsza ryzyko dla jego życia i zdrowia.

Wracając do zastosowań cywilnych, Skydio X10 jest dronem, który może wykorzystywać do komunikacji z operatorem sieć 5G. Dzięki technologii Skydio Connect Fusion, dron utrzymuje jednocześnie aktywne łącze z Dockiem lub Access Pointem oraz siecią 5G i automatycznie wybiera tę formę komunikacji, która zapewnia silniejszy sygnał – czyli lepsze parametry transmisji wideo.

Oczywiście, działanie Dock i lot drona są inicjowane i realizowane zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie – i tu dochodzimy do ostatniego punktu.

Po trzecie: software i integracje

Sam Dock oraz urządzenia z ekosystemu to ważny, ale nie jedyny aspekt decydujący o użyteczności Docka i możliwościach jego wykorzystania. Kolejny to odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające wykorzystanie potencjału urządzeń i automatyzację misji rutynowych oraz realizację misji ad hoc.

W czasie Ascend zobaczyliśmy, jak X10 i Dock pracują z dwoma pakietami oferowanymi przez firmę: znanym już wcześniej systemem Skydio Remote Ops, przygotowanym z myślą o klientach biznesowych, oraz DFR Command, czyli systemem zdalnej obsługi ekosystemu Skydio (dronów, stacji dokujących itp.), stworzonym specjalnie dla służb mundurowych czy ratowniczych.

relacjonuje Adam Kowalczak, Specjalista ds. BSP w firmie Uniforce.

Skydio Remote Ops to system umożliwiający zarządzanie flotą dronów np. dla operatorów infrastruktury krytycznej. Drony mogą realizować np. rutynowe inspekcje instalacji wysokiego napięcia (X10 i jego poprzednik, X2, są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne) czy farm fotowoltaicznych, odbywając loty po zaplanowanych wcześniej trasach i gromadząc dokumentację fotograficzną i wideo (także w podczerwieni).

Remote Ops sprawdzi się także znakomicie w przypadku wykorzystania dronów jako elementu systemu bezpieczeństwa. Skydio umożliwia zaplanowanie patroli, w czasie których monitorowany teren jest sprawdzany pod kątem obecności ludzi i pojazdów.

Wyjątkowo użytecznym udogodnieniem jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality), która na obraz wideo z drona nanosi na żywo mapę terenu z nazwami ulic i punktów terenu. Na mapie można zaznaczyć także własne punkty, a ich lokalizacja będzie “nakładana” na obraz z drona nawet jeśli są one jeszcze w dużej odległości lub przesłonięte przeszkodami terenowymi.

Skydio Remote Ops

Skydio DFR Command to w pewnym sensie wariant Skydio Remote Ops, zaprojektowany z myślą o służbach mundurowych i ratowniczych. DFR to skrót do “drone as first responder”, koncepcji zakładającej, że to dron może, jako statek powietrzny, pierwszy dotrzeć na miejsce zdarzenia, by zgromadzić i przekazać informacje nadjeżdżającemu później patrolowi policji czy służbom ratunkowym. W tym przypadku również mamy możliwość zdalnego uruchamiania, wysyłania i sterowania dronem. Co ważne, operator nie musi przejmować się pilotażem drona lecącego na miejsce zdarzenia – X10 sam planuje optymalną trasę przelotu, omijając budynki, drzewa itp. Zasadniczą różnicą pomiędzy Remote Ops i DFR Command jest integracja tego drugiego z innymi systemami wspierającymi pracę służb; dzięki temu np. obraz z drona i stream wideo z kamer nasobnych funkcjonariuszy wyświetlane operatorom są w ramach jednego interfejsu. Podobnie, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, możemy na streamie wideo zobaczyć lokalizację interweniujących funkcjonariuszy (jeśli są oni wyposażeni w urządzenia transmitujące ich koordynaty GPS).

Co dalej?

Prezentacja Docka skoncentrowana była na cywilnych zastosowaniach Skydio Dock dla X10, jednak pojawiła się na niej także wzmianka o przeznaczonej dla wojska wersji stacji dokującej dla Skydio X10D. Będzie ona pozbawiona łączności 5G, jednak na podstawie przedstawionych informacji, można się domyślać, że otrzymamy dla niej podobne rozwiązania, jak dla Dock dla X10 (w tym Skydio Remote Ops), oczywiście z wyłączeniem funkcjonalności związanej z sieciami komórkowymi.

Skydio Local Network Architecture

O ile wiele dotychczasowych produktów Skydio było skoncentrowanych na rynku amerykańskim, to tym razem Adam Bry, prezes Skydio, zapewnił, że Dock dla X10 oraz związane z nim produkty, firma traktuje jako międzynarodowe – i wkrótce mają trafić do Europy.

Firma Uniforce zaprasza do kontaktu przedstawicieli służb mundurowych, instytucji i firm zainteresowanych testami i prezentacjami rozwiązań Skydio. Kontakt: +48 509 978 718 lub kontakt@uniforce.pl.Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą rozwiązań Skydio na naszej stronie.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowy rekord świata - 10 197 dronów jednocześnie!

Następny

Ankieta dotycząca operacji BSP w UE

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *