AktualnościGeodezjaZ PolskiZastosowania dronów

Polskie uczelnie stawiają na drony

Polskie uczelnie wyższe mają świadomość możliwości, jakie daje zastosowanie dronów w wielu różnych branżach – również tych, związanych z konkretnymi kierunkami studiów. To bardzo cieszy, bo mimo, że bezzałogowce w dzisiejszym wydaniu stanowią dość nowy wynalazek polskie uczelnie już wdrażają go do swojego programu nauczania.

Politechnika Krakowska na Wydziale Mechanicznym może pochwalić się nowym kierunkiem na studiach podyplomowych zatytułowanym „Cywilne użytkowanie bezzałogowcych statków powietrznych”. W ramach studiów każdy student będzie miał okazję uczestniczyć w 214 godzinach zajęć, w tym 30 godzin na symulatorze lotu UAV oraz 5 godzin lotów prawdziwym bezzałogowcem. Partnerem uczelni na tym kierunku jest krakowska firma FlyTech Solutions, która użycza swoich bezzałogowych maszyn oraz dzieli się wiedzą ze studentami. Absolwenci kierunku otrzymają certyfikat ukończenia kursów teoretycznego i praktycznego, które w pełni przygotują ich do uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO.

Drony na Politechnica Krakowskiej
Źródło: http://www.mech.pk.edu.pl/index.php/oferta-ksztacenia/studia-podyplomowe

W podobny sposób postanowiła szkolić Politechnika Lubelska, która kursy na operatorów dronów organizuje od października tego roku wraz z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie. Program świadczonego szkolenia do UAVO jest certyfikowany przez sam Urząd Lotnictwa Cywilnego, a przedmioty w ramach kursu prowadzą zarówno nauczyciele akademiccy Politechniki Lubelskiej jak również inny doświadczeni specjaliści lotniczy. Skąd pomysł na takie kursy na lubelskiej uczelni? To oczywista odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie bezzałogowcami do ich komercyjnego wykorzystania.

Drony na Politechnice Lubelskiej
Źródło: http://www.pollub.pl/files/28/slider/383_slajd.png

Póki co szkolenia do UAVO na Politechnice Lubelskiej są świadczone jako osobne odpłatne kursy, ale wpisują się one w większy projekt uczelni, w ramach którego zostanie otwarta nowa specjalność a następnie cały kierunek kształcenia operatorów dronów.

W trend uczelnianych inwestycji w drony wpisała się kolejna krakowska uczelnia – Akademia Górniczo-Hutnicza, która w nieco inny sposób wdrożyła drony do swojego programu nauczania. Aktualnie 36 studentów AGH z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska uczestniczy na jeden z przedmiotów w ramach swojego kierunku, na którym mogą nauczyć się pilotowania bezzałogowca i zastosowania dronów do geodezji i kartografii. Aktualnie uczelnia korzysta z hexacoptera o ciekawej nazwie „Janusz”, który jest wyposażony w wysokiej klasy aparat fotograficzny i autopilota. Dzięki możliwości planowania dokładnej trasy przelotu i punktów, w których dron robi pionowe zdjęcia terenu studenci są w stanie mapować dowolny teren np. kopalni odkkrywkowych w celu przeprowadzenia ich inwentracyzacji lub wyznaczenia objętości mas ziemnych.

Drony na AGH Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
http://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/krakow-na-tym-wydziale-agh-studenci-ucza-sie-jak-obslugiwac-drony,597310.html

Na koniec zostawiłem sobie Politechnikę Gdańską, o której pisałem tutaj dokładnie rok temu. Kierunek z wykorzystaniem dronów na Politechnice Gdańskiej ruszył od lutego 2015r. w ramach studiów II stopnia i nazywa się „Techniki geodezyjne w inżynierii”, czyli zastosowanie bardzo zbliżone do tego, czego uczą się studenci krakowskiej AGH. Jest on prowadzony wspólnie przez dwa wydziały politechniki: Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Drony na studiach - Politechnika Gdańska

 

Osobiście cieszy mnie fakt, że uczelnie wyższe zauważyły dość szybko potencjał w bezzałogowcach i zarazem nie omawiają ich jedynie w teorii, ale również na zajęciach praktycznych. Trochę zazdroszczę, że w czasach moich studiów na AGH nie miałem takiej możliwości uczestniczenia w zajęciach z dronami. Mam nadzieję, że kolejne polskie uczelnie lub ich wydziały również wykorzystają bezzałogowce na swoich zajęciach i nie będzie to miało związku jedynie z chęcią zarobienia na nowym zawodzie operatora dron (na płatnych szkoleniach lub kierunkach studiów podyplomowych), ale podejdą do tego w sposób praktyczny – by przygotować przyszłych absolentów np. geodezji, kartografii, automatyki i robotyki, leśnictwa itd. do wykonywania swojego zawodu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii takich jak bezzałogowe statki powietrzne.


 

Źródła informacji:

  • http://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/krakow-na-tym-wydziale-agh-studenci-ucza-sie-jak-obslugiwac-drony,597310.html
  • http://www.mech.pk.edu.pl/index.php/oferta-ksztacenia/studia-podyplomowe
  • http://www.pollub.pl/pl/news/get/id/5351

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Magazyn Drony Nr 1 - recenzja czasopisma

Następny

Szeroki wachlarz usług z drona - firma AirDrone

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *