AktualnościZ Polski

ULC wyjaśnia kwestię lotów w R nad miastami

AKTUALIZACJA: 7.09.2016r.

Zgodnie z nowym ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, które weszło w życie z dniem 7 września, strefy R nad miastami nie obowiązują już operatorów dronów. Zasady latania w miastach zostały określone w tymże rozporządzeniu. Więcej informacji tutaj. Dalsza część tego wpisu jest nieaktualna.

Dziś rano ULC zrobił spory ukłon w stronę operatorów dronów w Polsce, którzy chcą lub obecnie latają w strefach R nad miastami powyżej 25 tyś. mieszkańców. Do tej pory kwestią sporną była opłata 800zł, którą muszą uiszczać wszystkie statki powietrzne oraz sam wzór wniosku o zgodę na takie loty. Tymczasem na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pojawił się zaktualizowany wpis, który wprost wyjaśnia te dwie kwestie dotyczące lotów dronów.

Najważniejszy dla wszystkich droniarzy jest ostatni paragraf, który przytoczę w pełnej formie:

Pozwolenie na loty w R nad miastami powyżej 25. tyś. mieszkańców

Tym samym:

  • operatorzy dronów zostali zwolnieni z ogólnej opłaty wynoszącej 800zł za loty dronów w strefach R nad miastami powyżej 25 tyś. mieszkańców
  • ULC udostępniło gotowy do wypełnienia wniosek o wydanie zgody na loty BSP w strefie R – wniosek należy podpisać RĘCZNIE i wysłać tradycyjną pocztą lub elektroniczną, ale istotny jest tu podpis, by dokument był ważny.

Tym samym mój wpis sprzed kilkunastu dni dotyczący odpowiedniej konstrukcji wniosku o zgodę na loty w R by uniknąć opłaty staje się nieaktualny. Widać ULC miał dość otrzymywania tego typu próśb i kombinowania operatorów by dostać R-kę nad miastem ;)…

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

FAA publikuje zasady rejestracji dronów w USA

Następny

Drony na prezent pod choinkę A.D. 2015

19 komentarzy

  1. 16 grudnia 2015 at 23:11 — Odpowiedz

    Na reszcie pozytywne wiadomości od ULC 🙂 A może ktoś poradzi co najlepiej wpisać we wniosku w punkcie „6. Cel wykonywania lotów” żeby nie odesłali nas z kwitkiem ? Czy wystarczy wpisać np. film promocyjny, reklamowy lub coś w tym stylu ? Czy raczej coś konkretnego.
    Pozdrawiam!

    • 17 grudnia 2015 at 12:26 — Odpowiedz

      Zależy jaki faktycznie masz cel lotów, jeśli realizacja konkretnych zleceń to napisz przynajmniej jedno zdanie, żeby nie było za skromnie (jaki film, do jakiej wysokości planujesz, z zachowaniem bezpieczeństwa itd.). Jeśli tylko rekreacyjnie, ale z kamerą to napisz, że chcesz pokazać walory krajobrazowe, zrealizować film non-profil promujący miasto lub region itp. 😉

  2. 17 grudnia 2015 at 10:17 — Odpowiedz

    A czy można takich wniosków złożyć kilka w ciągu roku czy musi upłynąć jakiś okres pomiędzy zakońćceniem zezwolenia, a staraniem się o kolejne ?

    • 17 grudnia 2015 at 12:27 — Odpowiedz

      Nie ma żadnego przepisu regulującego ile takich wniosków możesz wysłać i kiedy, więc można złożyć kilka, albo zgrabnie sporządzić wniosek tak, żeby na jednym było kilka miejscówek na raz.

  3. 18 grudnia 2015 at 14:31 — Odpowiedz

    A czy do lotów w strefie R oprócz zgody ULC potrzebuje też zgody urzędu miasta na lot w danym mieście? Czy zgoda ULC otwiera mi całkowicie przestrzeń nad miastem ?

    • 18 grudnia 2015 at 14:38 — Odpowiedz

      Zasada jest taka, że najpierw uzyskujesz zgodę prezydenta miasta, a potem z nią składasz wniosek do ULC. Ale jeśli spróbujesz uderzyć od razu do ULC i dadzą Ci tam zgodę, to prezydentem miasta bym się już nie przejmował, bo de facto to ULC jest tu ważniejsza instancją. Natomiast wciąż pozostaje kwestia ubezpieczyciela, który – w razie potrzeby – będzie wymagał kompletu dokumentów, wraz ze zgoda prezydenta miasta…

  4. 22 grudnia 2015 at 15:02 — Odpowiedz

    Jeżeli chodzi o samo wniosek do ULC, w momencie gdy na wniosku zaznaczę „miasta powyżej 25 tys. mieszkańców;” to rozumiem, że wówczas składam prośbę o wszystkie miasta z liczbą mieszkańców powyżej 25 tyś ?

    • 22 grudnia 2015 at 15:07 — Odpowiedz

      Tak, o krążą plotki, że komuś się udało dzięki temu dostać pozwolenie na te wszystkie miasta. Ale trzeba mieć chyba sporo szczęścia 😉

      • 22 grudnia 2015 at 18:12 — Odpowiedz

        Czyli lepiej wymienić kilka miast niż zaznaczać wszystkie ? Czy zaznaczyć, a dodatkowo wymienić ? 🙂

        • 22 grudnia 2015 at 18:29 — Odpowiedz

          Trzeba sobie uświadomić, że będzie to czytał ktoś z ULC, kto następnie musi mieć jakiś solidny powód, żeby wydać pozwolenie na wszystkie możliwe miasta. Druga sprawa – ów wniosek nie zwalnia z obowiązku posiadania zgody od prezydenta/burmistrza miasta, który de facto powinien być wg rozporządzenia załączony do danego wniosku do ULC? Masz już zgody od prezydentów/burmistrzów wszystkich miast i miasteczek?;) Jak dobrze wytłumaczysz jaki jest Twój cel, jaki masz interes w tym, żeby móc latać wszędzie to może ktos to klepnie, ale jest ryzyko, że odrzuci taki wniosek jako nieuzasadniony.

          • 22 grudnia 2015 at 19:56

            Rozumiem. Dzięki za obszerne wyjaśnienie 🙂

  5. 22 grudnia 2015 at 20:23 — Odpowiedz

    Mogli by ułatwić nieco życie, żeby zamisat tych wszystkich papierków ustalić, że np. każdy kto posiada uprawnienia UAVO może wykonywać przeloty nad miastami bez zezwolenia np. do wysokości 100m (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i stref). Wszystko powyżej lub innych strefach już na zezwolenie. Miejmy nadzieję, że taka ustawa kiedyś przejdzie 😉 Nie wiem czy w tej najbliższej nie ma tego typu zapisu, ale mogę się mylić.
    Coś mi się nie chce wierzyć, że te wszystkie firmy oferujące zdjęcia czy filmy z powietrza praktycznie w dowolnym miejscu (mieście), mają na te wszystkie miasta zezwolenia od ULC 🙂

    • 23 grudnia 2015 at 12:11 — Odpowiedz

      Odpowiedź jest prosta – większość zapewnie lata bez przejmowania się przepisami co jest przykre, ale tak niestety jest. A co do ułatwień – właśnie w nowym rozporządzeniu ma być ułatwienie lotów w R nad miastami dla licencjonowanych operatorów.

      • 23 grudnia 2015 at 13:25 — Odpowiedz

        No niestety przykre. Ale z drugiej strony jeżeli chciało by się faktycznie być zgodnym z wszystkimi przepisami, to takie loty były by nie opłacalne lub mega drogie i praktycznie niemożliwe. Wówczas trzeba by się skupić na jednym mieście gdzie załatwiamy sobie pozwolenia i tam działamy. Tylko pytanie kto by tak zrobił przy cenach takiego sprzętu i dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia 🙁 Oby nowelizacja przepisów weszła jak najszybciej w życie i miała faktycznie zapisy, które nieco ulżą operatorom!

  6. 16 lutego 2016 at 01:17 — Odpowiedz

    Wiem, że we wniosku jest miejsca na wpisanie nr licencji, ale czy jest możliwe uzyskania pozwolenia bez posiadanej licencji? oczywiście do celów rekreacyjnych?

    • 16 lutego 2016 at 01:35 — Odpowiedz

      Tak, na chwilę obecną ULC wydaje jeszcze pozwolenia do celów rekreacyjnych (przynajmniej znam takie przypadki), natomiast po wejściu nowego rozporządzenia strefy R mają przestać obowiązywać dla licencjonowanych operatorów, natomiast pozostali niestety nie będą mogli w ogóle latać w miastach.

  7. 6 marca 2016 at 02:41 — Odpowiedz

    […] loty dronów w miastach powyżej 25 tyś. mieszkańców (strefy R) […]

  8. 15 marca 2016 at 01:06 — Odpowiedz

    Z czego wnioskujecie, że niedozwolone jest latanie dronami nad miastami powyżej 25k mieszkańców? Tylko i wyłącznie z rozporządzenia z dnia 11 czerwca 2010 (par. 3 pkt 4) czy jeszcze z innego aktu prawnego?

    • 15 marca 2016 at 03:19 — Odpowiedz

      Hmm, gdzie w tym artykule napisałem, że niedozwolone? Osobiście latam w Krakowie i mam wszystkie potrzebne pozwolenia.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *