Drony ratownicze dla GOPR
W ostatni weekend lipca na Jeziorze Czorsztyńskim został oficjalne zainaugurowany projekt stworzenia drona ratowniczego dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Drony dostarczy polska spółka FlyTech Solutions, w partnerem całej akcji jest Fundacja Śmigła Życia. Celem porozumienia jest stworzenie całego systemu wsparcia działań ratowniczych przy użyciu dronów (bezzałogowych statków powietrznych).
System, który ma przygotować FlyTech Solutions będzie oparty na używanym obecnie przez GOPR mobilnym centrum dowodzenia akcjami ratunkowymi. Centrum wykorzystuje od lat oprogramowanie GIS do planowania i kontrolowania przebiegu akcji. Dodatkowo znajdzie się w nim Naziemna Stacja Kontroli Lotów dla dronów, w które będą wyposażone ekipy ratownicze biorące udział w akcjach.
Opracowanie takiego systemu może diametralnie zmienić sposób prowadzenia akcji i pozytywnie wpłynąć na ich skuteczność. Na chwilę obecną działania ratowników są wspierane z powietrza dzięki śmigłowcowi Sokół, którzy jest na służbie w TOPR. Sęk w tym, że są to już dość wyeksploatowany sprzęt, wymaga do obsługi w górskim terenie bardzo wykwalifikowanego i doświadczonego pilota, nie mówiąc już o kosztach jednej godziny lotu liczonej w tysiącach złotych.
Dla odmiany drony do zadań ratowniczych są ekonomiczne, tanie, latają w dużej mierze autonomicznie, niezależnie od pór dnia czy warunków pogodowych, które bardzo często wykluczają Sokoła z akcji na długie godziny gdzie czas ma największe znaczenie.
Projekt ma spore szanse na powodzenie, jednak jego opracowanie i wdrożenie na początek wymaga sporego wkładu pieniędzy. Dlatego GOPR i Fundacja Śmigła Życia prosi o wsparcie sponsorów na rozwój projektu systemu dla ratownictwa górskiego.
Strona fundacji: www.smiglazycia.org
Strona firmy FlyTech Solutions: www.flytechuav.pl
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy