Przegląd prasy [7] – 15/12/2017
Po długiej 5-miesięcznej przerwie wracam do idei „Przeglądu Prasy” z kilkoma ciekawostkami ze świata dronów, w sam raz na koniec roku. Zapraszam!
1. Odnalazł się sprawca kolizji drona ze śmigłowcem UH-60 Black Hawk
Operator drona, który doprowadził do kolizji z wojskowym śmigłowcem UH-60 Black Hawk został odnaleziony. Dronem DJI Phantom 4, który uderzył w śmigłowiec na wysokości 300 stóp (100m) i uległ zniszczeniu, operował 58-latek Vyacheslav Tantashov. Lot miał charakter rekreacyjny a sam bezzałogowiec był zarejestrowany w FAA. Błędem operatora było jednak wykonywanie lotu poza zasięg swojego wzroku, gdzie jedyny widok na otoczenie jaki miał operator to ten z kamery drona z podglądem na tablecie. Tym samym nie zauważył on nadlatującego z bocznego kierunku śmigłowca, podobnie jak pilot śmigłowca nie zauważyć lecącego drona. Operator Phantoma może teraz usłyszeć zarzuty a karą może być m.in. grzywna na poczet dokonanych zniszczeń. Części do uszkodzonego śmigłowca UH-60 Black Hawk zapewne nie są najtańsze… 😉
Źródło: http://www.nj.com/news/index.ssf/2017/12/drone_operator_caused_crash_with_army_helicopter_n.html
2. W USA wraca obowiązkowa rejestracja dronów
Na mocy pisma podpisanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych ma powrócić obowiązkowa rejestracja dronów. Będzie odpłątna w wysokości $5. Rejestracja BSP w USA rozpoczęła się już w 2015 roku, ale została zawieszona w maju tego roku z powodu decyzji sądu federalnego. Ten po zbadaniu sprawy stwierdził, że FAA (tamtejszy odpowiednik polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego)nie ma formalnie uprawnień do przeprowadzania takiej rejestracji. Ostatecznie Donald Trump przywrócił ten obowiązek kierując się przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa, które rejestracja dronów w pewien sposób jednak podnosi. Organizacja o nazwie Small UAV Coalition, w skład której wchodzą przedstawiciele firm m.in. Precision Hawk, Amazon czy Google – przyklasnęla decyzji jednoznacznie stwierdzając, że obowiązek rejestracji jest potrzebny zarówno dla operatorów komercyjnych jak i rekreacyjnych.
Źródło: https://www.recode.net/2017/12/12/16766554/us-congress-trump-drone-registration-faa
3. Holenderskie orły jednak nie będą wykorzystane do walki z dronami
Holenderska policja nie będzie jednak używać orłów do walki z dronami. Okazało się, że szkolenie ptaków jest o wiele droższe niż się spodziewano. Pomijając już aspekt finansowy to wypuszczanie orłów na drony od początku nie było etycznym działaniem. O ile mały wielowirnikowiec czy samolot zdalnie sterowany nie byłby dla nich problemem tak atak orła na ciężki 6-8 silnikowy dron z poteżnymi śmigłami i silnikami o wielkiem mocy skończyłby się tragicznie dla samego orła. O tym zresztą od początku mówili obrońcy praw zwierząt.
Źródło: https://www.theverge.com/2017/12/12/16767000/police-netherlands-eagles-rogue-drones
4. Drony będę informować Japończyków o końcu dnia pracy
Na taki pomysł mogli wpaść jedynie Japończycy. Chcą używać dronów do powiadamiania pracowników firm, że nadszedł już czas wyjścia do domu. Będą to robić w specyficzny sposób – drony mają odgrywać pracownikom pieśń pod tytułem „Auld Lang Syne”, którą w Japonii używa się w centrach handlowych do dawania klientom sygnału, że nadchodzi pora zamknięcia sklepów. Ciekawostką jest, że pieśń „Auld Lang Syne” to szkocki poemat z 1788r., do którego ułożono melodię i tym samym utwór stał się pieśnią ludową rozpoznawalną praktycznie na całym świecie ;). W wersji na gitarę akustyczną brzmi jak niżej. Miłego odsłuchu!
5. Spotkanie organizacyjne w sprawie Droniady 2018
Dziś (piątek, 15.12.2017) w godzinach porannych rozpoczęło się spotkanie organizacyjne w sprawie konkursu Droniada 2018. Spotkanie o tyle ważne (również dla osób nie biorących udział w samym konkursie), że po raz pierwszy konkurs będzie miał charakter międzynarodowy (otwarty dla drużyn z całego świata, wpisowe 200 EUR) a przy tym zaangażowali się w niego twórcy platformy DroneRadar.
Podczas konkursu w przyszłym roku również po raz pierwszy wszystkie zespoły będą prowadzić operacje lotnicze równocześnie, a dla zapewnienia bezpieczeństwa lotów zostanie zastosowany innowacyjny system antykolizyjny opracowany przez DroneRadar. Cała impreza będzie odbywać się pod hasłem „Poligon Systemów Bezzałogowych” oraz związanych z nim testów lotów w ekosystemie U-Space.
Źródło: https://droneradar.eu/blog/2017/12/13/droniada-2018-zaproszenie-do-testow-u-space/ oraz http://www.5zywiolow.pl/droniada-2018/
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy