AktualnościPrawoZe Świata

Pierwsza oficjalna opinia EASA na temat nowych regulacji UAV – 22/02/2018

Dnia 22 lutego 2018 EASA (European Aviation Safety Agency) opublikowała pierwszą formalną opinię na temat regulacji prawnych dronów, które mają zostać wprowadzone w krajach Unii Europejskiej. Opinia EASA posłuży Komisji Europejskiej do stworzenia prawomocnych regulacji, które planowane są na koniec tego roku.

Opinia dotyczy regulacji lotów dronów średniej wielkości (light UAS). Bez zmian pozostał podział lotów dronów ze względu na ich charakter – EASA proponuje trzy kategorie: Open, Specific i Certified, z czego wydana opinia odnosi się do dwóch pierwszych kategorii.

Kategoria Open

Obejmie drony od masy 250g do 25kg latające na zasadach VLOS. Maksymalny pułap ich operowania to 120m nad ziemią z możliwością podwyższenia maksymalnie do 50m powyżej najwyższej przeszkody w bezpośredniej odległości od drona. Sama kategoria Open będzie podzielona na trzy podkategorie: A1, A2, A3, które definiują odległość drona w locie od ludzi na ziemi:

  • A1 – loty nad ludźmi
  • A2 – loty blisko ludzi
  • A3 – loty z dala od ludzi

Operatorzy posiadający drony nie klasyfikujące się już jako typowe zabawki – czyli takie, które ważą więcej niż 250g – by wykonywać nimi loty będą musieli je zarejestrować, a przy rejestracji zdać krótki test kompetencji ze znajomości prawa, zasad lotu i obsługi drona.

Propozycja EASA podkategorii A1-A3 kategorii Open
Propozycja EASA podkategorii A1-A3 kategorii Open

Kategoria Specific

Do tej kategorii lotów zaliczone zostały następujące rodzaje operacji UAV: wykonywane według standardowych scenariuszy, według scenariuszy zaproponowanych przez operatora po uprzednim przeanalizowaniu ryzyka oraz uzyskaniu pozwolenia od odpowiedniego organu oraz operacje, do których operator został uprawniony do wykonywania poprzez uzyskanie odpowiednich certyfikatów (licencjonowani operatorzy z tzw. LUC – light UAS operator certificate).

Loty rekreacyjne

Dodatkowo EASA proponuje wprowadzenie kategorii „operacji rekreacyjnych” („Recreational operations”) dla amatorów – modelarzy, ale i takie loty będą musiały być wykonywane na konkretnych zasadach: operator będzie musiał np. przynależeć do klubu modelarskiego (np. działającego przy lokalnym aeroklubie) lub innego stowarzyszenia akredytowanego przez wyznaczony organ państwowy, operator będzie mógł latać jedynie w wyznaczonych do tego miejscach a prowadzone loty będą musiały spełniać założenia podkategorii A3 kategorii Open, czyli będą prowadzone z dala od ludzi.

Prócz spraw dotyczących stricte operatorów i ich kompetencji do wykonywania operacji z użyciem UAS opinia EASA porusza również kwestie produkcji, sprzedaży i dystrybucji produktów (dronów) na terenie Unii Europejskiej. Do produkcji, sprzedaży i obrotu zostaną dopuszczone tylko zatwierdzone produkty ze znakiem CE oraz przypisane do jednej z kategorii UAS: od C0 do C4 – podzielone ze względu na ich wagę, ograniczenia prędkości lotu i funkcje lotu.

Link do oryginału opinii na stronie EASA: https://www.easa.europa.eu/document-library/opinions/opinion-012018.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Targi UMEX w Abu Dhabi - 25-27 lutego 2018

Następny

Drony do walki ze smogiem. Co na to prawo?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *