PAŻP szkoli kontrolerów z obsługi PansaUTM
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szkoli kontrolerów ruchu lotniczego na 15 wieżach CTR i informatorów FIS w całym kraju, z obsługi PantaUTM – systemu, który ma zrewolucjonizować kontrolę nad ruchem bezzałogowców w przestrzeni powietrznej. Szkolenie jest częścią procesu certyfikacji PansaUTM nadzorowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
PansaUTM – nowoczesny system zarządzania ruchem bezzałogowców rozwijany od wielu miesięcy przez spółkę Hawk-e, na początku przyszłego roku ma szansę zaprezentować się szerszemu gronu użytkowników. Na obecną chwilę dostępny jest tylko dla wybranych osób i służb (w celach testowych), ale już teraz planowane są testy na dużej ilości operatorów i zarazem przy jednoczesnym wykorzystaniu przez przeszkolone służby: kontrolerów na wieżach lotnisk kontrolowanych, kontrolerów wojskowych w jednostkach wojskowych, informatorów FIS czy dyspozytorów LPR. PansaUTM ma zastąpić dotychczasowe formularze zgłoszeń lotów w CTR, rejonów lotów do BVLOS, będzie służył do planowania misji, ich modyfikacji i zatwierdzania, a to wszystko będzie możliwe on-line – poprzez serwis internetowy.
Aktualnie kontrolerzy z CTR i informatorzy FIS są szkoleni w zakresie obsługi systemu PansaUTM, dwukierunkowej komunikacji niewerbalnej CDDLC (Controller-Drone Data Link Communication), dFPL (system planowania lotu dronów). Szkolenia pokazują, że system PansaUTM spełnia założenia U-space wymagane przez UE do poziomu U3. Podczas szkoleń kontrolerzy i informatorzy FIS koncentrują się na planach lotu misji bezzałogowych (dFPL), a także na taktycznym i strategicznym zarządzaniu misjami. Uczestnicy szkoleń zapoznają się z ponad 30 możliwymi scenariuszami UTM, a także poznają system pasków elektronicznych wspierających pracę służb ATS.
System PansaUTM został publicznie pokazany światu podczas Światowego Kongresu ATM 2019 w Madrycie i sesji plenarnej JARUS 2019 w Katowicach. Aktualnie funkcjonuje lub jest właśnie wdrażany na 15 wieżach lotnisk cywilnych (CTR), we wszystkich 5 sektorach FIS i 17 wieżach lotnisk wojskowych (MCTR) w Polsce.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy