Songar – turecki dron z karabinem maszynowym
Turecka firma Asisguard stworzyła drona o nazwie Songar, który niedługo trafi do armii tureckiej na wyposażenie. Jest to 25-kilowy octocopter w układzie X8 (4 ramiona po 2 silniki na każdym), który na stabilizatorze ma podwieszony karabin maszynowy w różnych wariantach dozbrajających.
Producent oferuje drona w zestawie z:
- systemem stabilizacji – ASTS (Automatic Shooting Stabilization System)
- karabinem oraz podajnikiem (taśmą) zintegrowaną z kontenerem na pociski – ODMG (On-Drone Machine Gun System)
- aparaturą sterującą – GCS (Ground Control Station)
Informacje na stronie producenta mówią o zasięgu operacyjnym 10km i wysokości nawet 2800 metrów nad poziomem morza.
Na stabilizatorze (gimbalu) zamontowany jest zintegrowany karabin maszynowy, który może pochylać się w zakresie 0-60 stopni w dół. Strzela ogniem pojedynczym, seriami („burst”) po 15 naboi lub ogniem ciągłym. Stabilizator karabinu jest połączony z elastyczną taśmą, która podaje naboje z kontenera mieszczącego 200 sztuk pocisków karabinowych NATO 5.56mm. Całość została tak skonstruowana by czas wymiany pojemnika na naboje był minimalny i sama czynność maksymalnie prosta. Dzięki temu po wystrzeleniu całego „magazynka” można drona bardzo szybko uzbroić po krótkim lądowaniu. Dodatkowo system ASTS kompensuje odrzut karabinu podczas oddawania strzału i uwzględnia go w celowaniu przy kolejnych seriach by zachowa wysoką skuteczność trafień.
Ciekawostką zwiększającą zarazem skuteczność systemu Songar jest fakt, że jeden operator może kierować ogniem kilku (aktualnie trzech) dronów naraz poprzez oznaczenie celu i zintegrowany system kierowania ogniem. Operator w celu precyzyjnego kierowania ma do dyspozycji dwie kamery – jedna do sterowania i namierzania celów z zoom’em 10x oraz jednak zamontowana wprost na lufie. Obraz przesyłany jest na żywo do kontrolera oraz nagrywany na bieżąco do późniejszego szacowania zniszczeń. Prócz ręcznego sterowania możliwe jest planowanie misji automatycznych.
Skuteczność ostrzału z karabinu podwieszonego pod drona Songar pokazuje poniższy film. Songar jest on w stanie precyzyjnie celować ze 150m w cel wielkości niewielkiego balona. Producent potwierdza skuteczność na poziomie trafienia z 200m w cel o średnicy 15cm, ale prace nad udoskonaleniem zasięgu trafień już trwają…
Dodatkowe dane katalogowe:
- waga: 25kg
- wymiary do lotu: 105 x 62 x 75cm
- spełnia normę IP67 (całkowita pyłoszczelność i ochrona przed zanurzeniem w wodzie);
- GPS/GLONASS
- wyposażony w laser (do obliczania odległości celu)
Strona tego produktu na witrynie producenta: http://www.asisguard.com/en/project/songar/
Tego typu drony na stałym wyposażeniu piechoty z czasem niestety staną się faktem. Będą na pewno nieoceniony wsparciem dla żołnierzy bez konieczności ryzykowania ich własnego życia. Po podobne rozwiązania co Turcja sięga również Rosja. To jest dość niepokojące zjawisko, ale niestety raczej nieuniknione. Obydwa wspomniane kraje są aktualnie zaangażowane w konflikty zbrojne. Jeśli tego typu drony trafią na wyposażenie obu armii, bardzo szybko zostaną wykorzystane na froncie w Syrii.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy