AktualnościZ Polski

SafeSky po 2 latach zaprezentowano na Hannover Messe 2017

Polacy opracowali rozwiązanie, które pomoże uporać się z niechciamymi dronami w miejscu, w którym nie powinno ich być lub zarządca terenu, ochrona, policja bądź inne służby uznają, że stanowią niebezpieczeństwo. Mowa tu o systemie SafeSky firmy Advanced Protection Systems.

Jak podaje producent – SafeSky pozwala wykryć bezzałogowca już w odległości kilometra dzięki czterem różnym czujnikom wykrywającym. Są to kamery, które rozpoznają drona na niebie, macierz akustyczna, która go „usłyszy”, radary do wykrywania poprzez wysyłaną i odbitą wiązkę oraz detektory do wykrywania transmisji na linii dron – operator.

Co robi system po wykryciu niechcianego drona? Zagłusza sygnał RC co (przy założeniu, że dron jest wyposażony w FailSafe) wywołuje procedurę awaryjną – powrotu „do domu”, czyli do miejsca startu, automatyczne lądowanie w miejscu utraty sygnału lub… cokolwiek innego, co dron ma zaprogramowane jako funkcja FailSafe.

SafeSky - system antydronowyPolskie rozwiązanie SafeSky zostało prezentowane na targach Hannover Messe 2017. Prace nad systemem dofinansowane były ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Potencjalnymi odbiorcami są chociażby lotniska komunikacyjne, gdzie wlot drona powoduje ich automatyczny paraliż i olbrzymie koszta, ale nie tylko lotniska – również obiekty wysokiej rangi i podwyższonego ryzyka (rafinerie, zakłady chemiczne, bazy wojskowe), a tekże prywatni odbiorcy, którzy nie chcą by ktoś zakłócał im spokój nad prywatną posesją lub nad terenem swojej firmy (np. w przypadku podejrzenia o szpiegostwo).

O systemie pisałem dokładnie dwa lata temu, gdy był jeszcze w fazie początkowej budowy. Teraz system jest już gotowy i przetestowany w działaniu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dronexpo w Rzeszowie - 26 listopada 2017

Następny

Przegląd prasy [5] - 23/05/2017

1 Komentarz

  1. 12 maja 2017 at 16:21 — Odpowiedz

    A co jesli BSL komunikuje sie przez np. siec GSM, i ma dedykowana elektornike nie stosowana bezposrednio w typowych modelach RC czy sklepowych dronach?

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *