AktualnościZe Świata

Aerobits rozpoczyna współpracę z Unifly

Młoda polska firma Aerobits podpisała list intencyjny z globalnym dostawcą usług UTM –  Unifly, w celu stworzenia zintegrowanego rozwiązania wspierającego monitorowanie i zarządzanie ruchem poprzez UTM i w obszarach U-Space. 

Informacja o podpisaniu listu intencyjnego obu firm pojawiła się na stronię internetowej Aerobits, w dodatku z datą „Marzec 2018” więc ten fakt był chyba do tej pory utrzymywany w tajemnicy.

Współpraca obu firm ma opierać się na wzajemnej promocji i przedstawieniu globalnej koncepcji geofencing w ramach struktury UTM i infrastruktury ADS-B.

Aerobits zajmuje się tworzeniem miniaturowej elektroniki dla lotnictwa oraz oprogramowania do jej obsługi – w szczególności dla małych komercyjnych bezzałogowców. Mikro-transpondery ADS-B – TR-1 – produkcji Aerobits będą przedmiotem testów podczas zbliżającej się Droniady 2018 w Krakowie. TR-1 nadaje w paśmie 868MHz i z częstotliwością 5Hz informuje otoczenie m.in. o położeniu UAS w przestrzeni. Dodatkową funkcją TR-1 jest odbiór wektorów stanu rozsyłanych przez innych uczestników ruchu, wyposażonych w transponder. Zatem wszystkie drony wyposażone w tą elektronikę znają swoje wzajemne położenie w przestrzeni co z kolei pozwala zastosować algorytmy antykolizyjne by w zautomatyzowany sposób uniknąć zderzeń dronów w powietrzu.

Założenia użycia tranponderów TR-1 firmy Aerobits na Droniadzie 2018

Unifly to firma powstała w 2015 roku, która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla lotnictwa, a w szczególności software integrującego ruch załogowych z ruchem bezzałogowców w przestrzeni powietrznej. Misją Unifly jest stworzenie kompletnego systemu UTM, który będzie czuwał nad ruchem dronów na niskich wysokościach. Oprogramowanie ma informować samych operatorów gdzie mogą bezpiecznie wykonać lot, a służby ruchu lotniczego będą mogły monitorować ruch każdego drona i zarządzać całościowo operacjami bezzałogowców na niskich wysokościach. W skrócie – idea jest dokładnie taka sama jak w przypadku rodzimego DroneRadar, który jest znany większości latającym dronami w Polsce.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Projekt nowego drona Yuneec od BMW

Następny

Drony w branży security. Targi Securex w Poznaniu

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *