AirDron – mobilny system do badania jakości powietrza
System pomiarowy AirDron jest efektem prac zespołu SoftBlue. Wysoce wyspecjalizowane urządzenie badające jakość powietrza może zostać zintegrowane z bezzałogowym statkiem wielowirnikowym lub działać w sposób autonomiczny. Niewielka waga głowicy – ok. 700 g – umożliwia wszechstronne możliwości montażu.
System dostarcza i aktualizuje w czasie rzeczywistym dane na temat rodzaju spalanego paliwa czy tworzyw. Pomysł na opracowanie głowicy pomiarowej Airdron powstał z chęci przeciwdziałania tendencji do spalania odpadów. W wielu domach i zakładach piece są opalane materiałami niedozwolonymi, które emitują szkodliwe związki w wyniku spalania. Jednakże ich palenie daje widoczne oszczędności w nakładach na opał i wywóz odpadów. Fragment starych drzwi, szafy czy okna to nie tylko drewno. W grę wchodzi również farba i inne impregnaty. Podobnie jest z gazetami ponieważ farba drukarska również jest materiałem toksycznym. Te czynniki wpływają negatywnie na jakość powietrza w Polsce gdzie normy bywają kilkukrotnie przekroczone. Chodzi nie tylko o pyły, ale również o substancje które w ogóle nie powinny się pojawić przy wyziewie kominowym.
AirDron pierwszy w Polsce
AirDron był pierwszym rozwiązaniem do monitorowania jakości powietrza w Polsce. Rozwiązanie to zyskało popularność w jednostkach Straży Miejskiej. Prace nad nim trwały około dwa lata. Firma zbudowała profesjonalne laboratorium dzięki któremu sprawdzano czy budowane urządzenie spełniało oczekiwania w zakresie jakości pomiaru. W wyniku podjętych wówczas prac firma SoftBlue uzyskała status Centrum Badawczo Rozwojowego, wyspecjalizowanego do badania bezzałogowych statków powietrznych oraz integrowanych z nimi głowic.
Stworzony przez SoftBlue system poboru próby spoza strumienia śmigłowego, zastosowanie najlepszych, chemicznie obojętnych materiałów w budowie toru pomiarowego oraz czujniki wiodących na rynku producentów wraz z autorskimi niskoszumowymi przetwornikami analogowymi sprawiają, że głowica AirDron wyróżnia się na tle konkurencji. Ponadto firma posiada gazy wzorcowe i komorę do wzorcowania pyłomierza dzięki czemu możemy dać gwarancję jakości dokonywanych pomiarów.
Jak wygląda kontrola jakości powietrza?
AirDron daje rzetelny wynik wskaźnikowy dzięki któremu możemy potwierdzić czy dany wyziew kominowy zawiera związki pochodzące ze spalania niedozwolonych substancji. Reszty kontroli dokonują upoważnione służby wyznaczone przez samorząd. Interwencji Straży Miejskiej na wskazanej posesji dokonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Gdy podejrzenie naruszenia przepisów zostanie potwierdzone, może też zostać pobrana próbka materiału z paleniska do analizy laboratoryjnej. Przeprowadzone przez nas badania CATI wskazują, że sama świadomość istnienia kontroli przy użyciu nowoczesnych technologii zmniejszy o 40% użycie odpadów jako paliwa do pieców przydomowych.
Firma planuje integrację z kolejnymi dronami – aktualnie AirDron został przetestowany i współpracuje z platformami np. serii DJI Matrice. SoftBlue planuje również rozszerzenie zakresu możliwości badawczy o obszarowe pomiary jakości powietrza oraz wejście na rynki zagraniczne.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy