AktualnościZ Polski

Amerykańskie drony AeroVironment na MSPO 2024

Podczas nadchodzącego XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO 2024) spółka Parasnake Arkadiusz Szewczyk z Kielc zaprezentuje cztery różne bezzałogowe statki latające amerykańskiego producenta, AeroVironment Inc. Będzie to m.in. znana powszechnie amunicja krążąca Switchblade 300 i Switchblade 600 oraz dwa drony rozpoznawcze: T-20 i Jump-20

Dron T-20

T-20 ma klasyczny układ płatowca o stałym płacie (fixed wing), jest wystrzeliwany z przenośnej rozkładanej katapulty i może operować w powietrzu ponad 24 godziny na odległości do 185 km. Samolot ma 5,7 m rozpiętości, waga maksymalna (paliwo + payload) to 102 kg i może być wyposażony w różne sensory optyczne (payload do ok. 23 kg). Napędzany jest silnikiem spalinowym. Jego zastosowanie to zwiad i naprowadzanie z powietrza na cele.

Dron Jump 20

Jump 20 nowsza odmiana T-20 w wersji płatowca pionowego startu i lądowania (VTOL) o podobnym przeznaczeniu (obserwacji i rozpoznania). W tej wersji BSP zapewniając ponad 14 godzin endurance time i zasięg operacyjny do 185 km.

Dzięki opcji VTOL dron jest niezależny zarówno od katapulty jak i konieczności startów z pasa startowego Jego ładowność wynosi ok. 13,6 kg. Parametry wielkościowe są tożsame z T-20: 5,7 m rozpiętości skrzydeł, 2,9 m długość, masa startowa to ok. 100 kg. Podobnie jak T-20 napędzany jest silnikiem spalinowym napędzającym główne śmigło ciągnące oraz dodatkowo akumulatorami do zasilania silników elektrycznych pionowego startu i lądowania.

Switchblade 300 i Switchblade 600

Drony serii Switchblade to amunicja krążąca w dwóch standardowych wersjach: mniejszej Switchblade 300 i większej Switchblade 600.

Switchblade 600 ma zasięg ponad 40 km i długotrwałość lotu ponad 40 minut. BSP waży 54,4 kg z czego ponad połowę (22,7 kg) stanowi sam BSP, a drugą połowę masy całego systemu stanowi głowica bojowa oparta na głowicy przeciwpancernego pocisku kierowanego FGM-148 Javelin. Prędkość przelotowa to 112 km/h, a podczas ataku w locie nurkowym to 185 km/h. Do nawigacji i sterowania korzysta z zamontowanej na przecie głowicy optoelektronicznej i jest sterowany za pomocą tabletu. Switchblade 600 jest używany przede wszystkich w siłach zbrojnych USA, ale był też dostarczany jako pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Switchblade 300 to sporo mniejszy „podręczny” wariant Switchblade 600, który wdrożono w dwóch wariantach: Block 10C i Block 20.

Block 10C ma 610 mm długości oraz masę 2,7 kg i może być wystrzeliwany przez jednego żołnierza. Po wystrzeleniu może przebywać w powietrzu przez 10 minut i wykonać lot w odległości maksymalnie 10 km od operatora. Osiąga prędkości do 157 km/h podczas ataku i jest uzbrojony w głowicę bojową porównywalną siłą ognia do detonacji granatu kalibru 40 mm. Wariant Block 20 waży już 3.6 kg, oferuje dłuższy czas lotu (do 20 minut) i nieco większy zasięg. Wyposażony jest również w zestaw kamer panoramicznym: dzienną i kamerę działającą w podczerwieni i prócz atakowania może również przesyłać informacje wywiadowcze, takie jak współrzędne GPS celów.

Switchblade 300 jest nieco szerzej stosowany niż wersja Switchblade 600: wykorzystują je przede wszystkim siły zbrojne USA, Wielkiej Brytanii i Francja, a ostatnio również zamówiły je: Tajwan i Australia. Trafiły również na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Warsztaty NaviGate Tour 2: zobacz możliwości zastosowania dronów w geodezji!

Następny

Polska Grupa Militarna na MSPO 2024 zaprezentuje serię dronów RECON

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *