AktualnościZe Świata

ANAFI Ai – nowy dron firmy Parrot

Inspirując się naturą – przede wszystkim insektami, ich sposobem „widzenia świata” i możliwościami w locie – firma Parrot stworzyła swoje najnowsze dziecko – Parrot ANAFI Ai. Choć na pierwszy rzut oka wygląda mocno niekonwencjonalnie (żeby nie powiedzieć: przedziwnie) i może wzbudzać mieszane uczucia – z pewnością będzie to dron wyróżniający się na tle konkurencji nie tylko wyglądem, ale i możliwościami przerastającymi możliwości porównywalnych modeli innych producentów.

ANAFI Ai to pierwszy dron, który wykorzystuje 4G jako główne połączenie między dronem a operatorem/pilotem, co z oczywistych względów stanowi przewagę nad konkurencją i wyznacza nowe standardy w branży dronów. Użytkownicy nie będą już doświadczać ograniczeń transmisji radiowej operując na częstotliwościach 2.4 – 5.8 GHz – dzięki łączności 4G na częstotliwościach 700MHz – 900MHz ANAFI Ai może być sterowany z dowolnej odległości od pilota. Jest to szczególnie istotna funkcjonalność przy lotach BVLOS (poza zasięg wzroku) gdzie lot odbywa się na dalekie zasięgi, ale i tak komunikacja radiowa jest wrażliwa np. na przeszkody występujące pomiędzy BSP a aparaturą sterującą. Tutaj – przynajmniej w teorii – tego problemu nie będzie.

Parrot ANAFI Ai

Co istotne – łącze 4G między dronem a aparaturą ANAFI Ai (Skycontroller 4) jest szyfrowane. Opracowany na te potrzeby system szyfrowania o nazwie Secure Element chroni zarówno integralność oprogramowania, jak i prywatność przesyłanych danych. W dodatku producent nie zmusza użytkowników do kupowania abonamentu komórkowego u producenta drona – ANAFI Ai działa z każdą kartą SIM od dowolnego operatora obsługującego 4G, a to wciąż nie wszystko jeśli chodzi o wolność wyboru…

Parrot jest pierwszą firmą w branży, która udostępnia swoją aplikację do obsługi drona jako open source. Parrot oferuje programistom SDK do wykonywania niestandardowego kodu w dronie ANAFI Ai podczas lotu. SDK zapewnia dostęp do wszystkich czujników lotu, w tym czujników omijania przeszkód czy dostępu do Internetu.

Parrot ANAFI Ai

Kamera główna i czujniki przeszkód

Uwagę widza z pewnością zwraca sama kamera z gimbalem oraz unikalnie zaprojektowany system unikania przeszkód – dzięki niemu ANAFI Ai wykrywa przeszkody we wszystkich kierunkach, używając kamer stereoskopowych do wykrywania obiektów i automatycznego ich omijania.

ANAFI Ai ma zamontowaną 48-megapikselową kamerę główną, która nagrywa w jakości 4K 60 FPS. Sensor kamery Quad Bayer 48 MP oferuje aż 14 EV zakresu dynamicznego w trybie HDR10. Dzięki temu wychwytuje wszystkie szczegóły zarówno w światłach jak i cieniach. Format P-Log pozwala zachować więcej informacji w surowych plikach wideo.

Piloci szukający dronów do inspekcji w ANAFI Ai mogą korzystać z 6-krotnego zoomu cyfrowego, aby obserwować szczegóły o wielkości (długości) 1 cm z odległości 75 m. Kontrolowany zakres pochylenia gimbala od -90° do +90° daje możliwość spoglądania na obiekty od spodu np. podczas inspekcji mostów.

Hybrydowa stabilizacja obrazu w 6 osiach (3-osiowa mechaniczna, 3-osiowa elektroniczna) zapewnia ostre zdjęcia nawet przy bocznym wietrze do 12,7 m/s.

ANAFI Ai jako dron do automatycznej fotogrametrii

Parrot ANAFI Ai

Wbudowana sztuczna inteligencja umożliwia automatyczne wykonywanie lotu dostosowanych do fotogrametrii, optymalizując wydajność i oszczędzając czas. Operator może wygenerować zoptymalizowaną misję fotogrametryczną na podstawie rejestru gruntów wybranego budynku za pomocą jednego kliknięcia.

Sensor Quad Bayer dostarcza dokładne modele 2D i 3D klasy geodezyjnej. Oferuje taką samą precyzję, jak drony z czujnikiem 1″ 20 MP, a jednocześnie leci 1,5-raza wyżej, dokładność 0,46 cm/px uzyskuje na wysokości 30 m. Zdjęcia można robić z szybkością 1 FPS, 2x szybciej niż jakikolwiek inny dron stosowany do podobnych celów.

Materiały zbierane przez ANAFI Ai są kompatybilne ze wszystkimi aplikacjami do opracowań fotogrametrycznych. Dzięki współpracy z PIX4D – liderowi rynku oprogramowania do fotogrametrii – Parrot posunął integrację o krok dalej. Podczas lotu ANAFI Ai wysyła zdjęcia bezpośrednio do PIX4Dcloud. Obliczenia rozpoczynają się, gdy dron wyląduje, aby zwiększyć produktywność, unikając ręcznego, czasochłonnego przesyłania danych.

Premiera i cena ANAFI Ai

Parrot ANAFI Ai pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie tego roku (Q3-Q4 2021). Cena będzie znana za 4-5 tygodni. Więcej o specyfikacji technicznej i o funkcjach ANAFI Ai na stronie produktowej: https://www.parrot.com/en/drones/anafi-ai oraz w tym obszernym opracowaniu (whitepaper).

Parrot ANAFI Ai

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Droniada 2021 zakończona - wyniki

Następny

NaviGate ze statusem „Gold Partner” DJI Enterprise

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *