Analiza branży dronów na podstawie 2700 firm w USA
Polacy mają swoje UAVO, a Amerykanie – FAA Section 333 Examption. Nie jest to jednak świadectwo kwalifikacji, a wpis do rejestru firm, które chcą świadczyć komercyjne usługi na rynku amerykańskim. Na chwilę obecną w całych Stanach Zjednoczonych zostało wydanych 4064 zgody (a raczej „zwolnienia” = „examptions”) na komercyjne loty dronów (można sprawdzać na bieżąco na tej stronie). Centrum badań nad dronami (Center for the Study of the Drone) działające przy Bard College w Nowym Jorku, opublikowało analizę ponad 2700 firm i instytucji, które uzyskały pozwolenie na działalnosć gospodarczą z wykorzystaniem dronów na terenie USA.
Analiza obejmuje firmy, które uzyskały pozwolenia do 31 grudnia 2015 roku. Raport „Analysis of U.S. Drone Exemptions 2014-2015” obejmuje analizę branż, w jakich działają firmy zatem warto zapoznać się z nim pod kątem tego, jak w USA (gdzie wszystko dzieje się wcześniej i szybciej niż u nas;) wykorzystywane są drony komercyjne i gdzie zmierza cała branża RPAS.
Pełen raport można pobrać tutaj. W zeszłym roku wyszedł również polski raport pt. „Rynek dronów w Polsce 2015. Księga popytu i podaży”, który mieliśmy okazję przeczytać i zrecenzować tutaj.
Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z całym raportem, który długi nie jest – jedynie 14 stron analiz. Poniżej wyciągnąłem z niego (subiektywnie) najważniejsze fakty:
- ilość podmiotów (firm, instytucji czy osób prywatnych) wpisywanych do FAA Section 333 Examption obecnie rośnie już lawinowo: w 2014 było to mniej niż 10 podmiotów na miesiąc, w 2015 średnia miesięczna wynosiła ponad 300 podmiotów, w tym roku w styczniu przekroczono 1000 podmiotów zarejestrowanych w jednym miesiącu;
- podmioty przeważnie zgłaszają dwie różne kategorie zastosować dronów w swojej działalności;
- najczęściej wybierane kategorie zastosowań to: Photo/Film (29%) oraz Real Estate (18,2%);
- średnio podmiot zarejestrowany podaje dwa różne rodzaje dronów w swojej działalności;
- najpopularniejszą marką dronów, które są używane przez zarejestrowane podmioty, jest marka DJI (aż 3967 dronów z 6026 zgłoszonych przez firmy);
- z kolei DJI z serii Phantom stanowiły 2176 wszystkich dronów zgłoszonych do FAA, drugi był DJI Inspire – 1009 sztuk;
- najwięcej zarejestrowanych w FAA podmiotów pochodzi z Kalifornii, Florydy oraz Teksasu;
- FAA jest na etapie opracowywania standardów i procedur umożliwiających w niedalekiej przyszłości legalne loty BVLOS dla dronów cywilnych;
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy