AktualnościSystemy antydronoweZ Polski

APS wraz z Grupą PZU zneutralizują niebezpieczne drony

INFORMACJA PRASOWA

  • PZU LAB zakcelerował projekt spółki Advanced Protection Systems
  • System Ctrl+Sky Vehicle Mounted chroni przestrzeń wokół zakładów przemysłowych, podczas imprez zbiorowych i eventów.
  • W 2017 r. przychody z usług z wykorzystaniem dronów w Polsce przekroczyły 250 mln zł

Advanced Protection Systems (APS), twórca systemu antydronowego, rozpoczął współpracę ze spółką PZU Lab z Grupy PZU. Wspólnie zaproponują biznesowi przełomowe rozwiązania w ramach bezpieczeństwa na niebie wokół fabryk, stadionów czy miejsc imprez masowych.

– Zastosowanie dronów jest bardzo powszechne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dron, który w nieuprawniony sposób wtargnie na teren zakładu produkcyjnego, lotniska czy stadionu sportowego może stać się przyczyną poważnych zniszczeń lub łatwym narzędziem do wywołania paniki. Potrzebna jest technologia, która nie tylko wykryje niepożądane urządzenie, ale będzie potrafiła przejąć nad nim kontrolę i następnie pozwoli nim bezpiecznie wylądować – zaznacza Tomasz Huś, prezes zarządu PZU Lab, uzasadniając zaangażowanie Grupy PZU w rozwiązania APS.

Zastosowanie dronów w różnych usługach wiąże się z szeregiem nowych ryzyk. W celu ich ograniczenia dla klientów PZU, np. dużych firm, mających skomplikowane instalacje przemysłowe, ale także dla aren sportowych czy lotnisk, APS opracował Ctrl+Sky Vehicle Mounted. Wspólnym wyzwaniem dla PZU Lab i APS było utworzenie mobilnej stacji do wykrywania i neutralizacji dronów. Firma APS, dzięki współpracy, przygotowała pojazd terenowy, wyposażony w specjalistyczny sprzęt i mini centrum dowodzenia służące do kontroli powierzonego obszaru oraz neutralizacji zagrożeń. To będzie nowy element wspólnej oferty Grupy PZU i APS dla biznesu.

– Ctrl+Sky to system antydronowy umożliwiający wykrycie, śledzenie i neutralizację dronów-intruzów. Drony od kilku lat skrzętnie umacniają swoją pozycję na rynku usługowym – nie są już tylko zabawką i nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym – to przełom w logistyce, przemyśle i co najważniejsze w bezpieczeństwie – mówi Maciej Klemm, jeden ze współzałożycieli APS.

– Mobilny system APS umożliwia skuteczne wykrywanie i neutralizację dronów całą dobę, w każdych warunkach pogodowych. Łatwe przemieszczanie systemu w miejscu docelowym to przepis na bezpieczną imprezę masową. Ctrl+Sky Vehicle Mounted może chronić wybrane obszary w określonym, wybranym czasie – dodaje Radosław Piesiewicz, drugi ze współzałożycieli APS.

W 2017 r. przychody z usług z wykorzystaniem dronów przekroczyły 250 mln zł, w 2016 r. wyniosły 164 mln zł. Według najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykresy, wskazujące liczbę osób uprawnionych do legalnego korzystania z dronów, rosną w szybkim tempie: w 2017 r. certyfikaty potwierdzające umiejętności operatora UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator – operator bezzałogowego statku powietrznego) zdobyło 2649 osób, a w 2016 r. wydano 1871 takich pozwoleń.


Advanced Protection Systems (APS) to jeden z globalnych liderów technologii i cybersecurity przestrzeni powietrznej, założony przez dwóch wybitnych ekspertów z dziedziny elektroniki i komercjalizacji wynalazków. Działania ich spółki koncentrują się na zapobieganiu zagrożeniom, jakie mogą nieść bezzałogowe obiekty latające. APS globalnie komercjalizuje własny, unikatowy system do wykrywania i neutralizacji dronów: Ctrl+Sky, odznaczający się wyjątkową skutecznością i elastycznością. Oparty jest w całości na autorskich rozwiązaniach, będących rezultatem eksperckiej wiedzy oraz doświadczenia zespołu specjalistów. Końcowym etapem pracy w akceleratorze Space3ac było zaprezentowanie przez APS gotowego rozwiązania, które będzie w stanie skutecznie zrealizować wyzwanie postawione przez PZU Lab – Ctrl+Sky Vehicle Mounted.

APS z Ctrl+Sky – według rankingu Markets and Markets – już teraz należy do kluczowych graczy na światowym rynku wykrywania i identyfikacji dronów. Innowacyjność Ctrl+Sky potwierdzona jest licznymi nagrodami oraz dwoma aplikacjami patentowymi. Cel jest jasny: APS ma oferować systemy dronowego cybersecurity nieosiągalne dla konkurencji.

PZU Lab SA to nowa spółka wchodząca w skład Grupy PZU, zajmująca się realizacją procesu doradczego w zakresie oceny i optymalizacji ryzyka w przemyśle. Oprócz niekwestionowanej wiedzy i kompetencji pracowników spółki, właściwy poziom kompetencyjny PZU LAB SA gwarantują również silne relacje z ośrodkami akademickimi, instytucjami państwowymi czy biurami inżynierskimi, które są realizowane w ramach grup partnerskich oraz rad naukowych.


Dodatkowych informacji udzielają:

Katarzyna Wróblewska | hagen comm
791 080 836 | kasia@hagen.pl

Aleksandra Zarychta-Kuzalska | hagen comm
661 955 024 | ola@hagen.pl

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Statystyki UAVO na dzień 19.04.2018

Następny

Projekt rozporządzenia BVLOS z 17.04.2018 - jakie zmiany niesie?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *