AktualnościZ Polski

CoTuLata – oficjalna premiera serwisu www i aplikacji PAŻP

Dnia 27.06.2024 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oficjalnie zaprezentowała serwis www (https://cotulata.pl/) oraz aplikację mobilną na Androida (póki co) do sprawdzania i zgłaszania do służb porządkowych lotów dronów, które są wykonywane bez zgłoszenia w aplikacji DroneTower lub zwyczajnie wyglądają na podejrzane lub niebezpieczne.

O narzędziu CoTuLata.pl pisałem już 4 kwietnia br. – w formie serwisu WWW został uruchomiony już niemal trzy miesiące temu. Widocznie PAŻP pospieszył się z tym udostępnieniem strony internetowej CoTuLata.pl, bo dopiero dziś została ogłoszona oficjalna premiera serwisu razem z aplikacją mobilną na system Android (na iOS będzie w „niedalekiej przyszłości”). W związku z tym konta użytkowników założone już w kwietniu zostały usunięte i należy zarejestrować się ponownie.

Przeznaczenie aplikacji/serwisu CoTuLata nie zmieniło się – wciąż ma spełniać dwa podstawowe zadania:

  • umożliwia każdemu, kto skorzysta z serwisu, sprawdzanie informacji o znanych lotach dronów (znanych = zgłoszonych w aplikacji DroneTower poprzez „check-in”) w otoczeniu 20 kilometrów od lokalizacji użytkownika aplikacji/serwisu;
  • zgłaszanie do służb porządkowych dronów, których piloci nie zgłosili w DroneTower tudzież lotów w jakiś sposób niepokojących, niebezpiecznych dla otoczenia, osób na ziemi lub statków powietrznych;

Jakie informacje o pilocie i zgłoszonym locie zobaczy użytkownik CoTuLata?

Jeśli lot został zgłoszony to użytkownik aplikacji/serwisu CoTuLata może zapoznać się z jego podstawowymi parametrami. Są to zupełnie podstawowe informacje, nie naruszające danych osobowych:

  • współrzędne geograficzne miejsca zgłoszenia check-in (gdzie stał pilot zgłaszający lot)
  • data i czas startu
  • data i czas zakończenia lotu (planowany)
  • zgłoszona wysokość lotu
  • numer operatora (nie zawsze widoczny!)
  • numer pilota (nie zawsze widoczny!)

Kto odbiera informacje o zgłoszeniach z CoTuLata?

Pomijając oczywisty fakt, że odbiorcą jest PAŻP jako administrator aplikacji, należy mieć na uwadze to, że głównym odbiorcą zgłoszonych przez użytkowników alertów są służby porządkowe, które mogą podjąć interwencję w związku ze zgłoszeniem podejrzanego lotu drona. Dlatego też:

  • zgłoszeń można dokonywać jedynie ze zweryfikowanych kont użytkownika z potwierdzoną tożsamością (z imienia i nazwiska oraz nr telefonu);
  • po zgłoszeniu należy wykonać telefon na ogólny numer 112 w celu potwierdzenia zgłoszenia;

Tylko takie alerty mają szansę zostać potraktowane przez służby porządkowe „na poważnie” i zakończyć się ewentualną interwencją. Ma to oczywiście wykluczyć zgłoszenia anonimowe, których mogłoby być sporo przy braku tych dwóch działań powyżej.

Bat na pilotów dronów?

Nie ma co się oszukiwać – CoTuLata to narzędzie, które ma wprowadzić „obywatelską kontrolę” nad latającymi po Polsce dronami. Warto zauważyć, że działa to zarówno na pilotów zgłoszonych w DroneTower jak i tych nie zgłoszonych.

Jeśli pilot zgłosi lot w DroneTower to jest on widoczny w CoTuLata wraz z numerem pilota i operatora (choć to nie jest reguła! moje krótkie doświadczenie z tą aplikacją pokazuje, że numery te nie są przy każdym check-inie widoczne). Jeśli komuś na ziemi będzie przeszkadzał latający dron (bo lata za nisko, niebezpiecznie, szybko np. FPV, w pobliżu ludzi, nad zgromadzeniem, denerwuje lub stresuje osoby na ziemi itd.) – użytkownik CoTuLata ma już namiar na tego pilota (nr pilota i operatora), można go z imienia i nazwiska namierzyć przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Co więcej zawsze dostaje też dokładną lokalizację miejsca startu (współrzędne geograficzne punktu, w którym stał pilot robiąc check-in).

CoTuLata.pl
Jedne check-iny mają podane numery pilota i operatora, inne nie – Źródło: https://cotulata.pl/

W nieco „lepszej” sytuacji będą piloci dronów latający „na przypale” bez zgłoszonego lotu. Użytkownik zgłaszający niepokojący lot w CoTuLata musi podać orientacyjną pozycję drona (a nie samego pilota, chyba że go widzi), zadzwonić na 112 z potwierdzeniem. Może ewentualnie czekać na przyjazd służb, ale jeśli lot dronem trwa średnio 20 minut to służby musiałyby się mocno pospieszyć, żeby być na miejscu „na czas” by zdążyć wykryć pilota (nie tylko drona), który lata np. bez zgłoszenia.

CoTuLata.pl
Źródło: https://cotulata.pl/help/when-to-report

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej liczy, iż aplikacja CoTuLata przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli. Zdarza się bowiem, iż drony są używane np. przez „podglądaczy” nękających ludzi w swoich domach lub mieszkaniach tudzież przez złodziei robiących wywiad przed kradzieżą. Teraz każdy obywatel dostanie do ręki narzędzie, które ma za zadanie usprawnić i przyspieszyć procedurę zgłoszenia takiego lotu.

Co zaważy o skuteczności CoTuLata? Prócz wspomnianej „szybkości” interwencji samych służb porządkowych moim zdaniem kluczowe będzie dotarcie z „reklamą” aplikacji/serwisu do całego społeczeństwa. PAŻP wraz z ULC musiałby przeprowadzić ogólnopolską kampanię promującą to narzędzie, by faktycznie zostało ono zauważone i powszechnie używane.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Zakaz sprzedaży DJI w USA coraz bliżej

Następny

Ruszył moduł eSORA, DTM i planowanie misji w nowym środowisku KSID

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *