AktualnościZ Polski

Czym są demonstratory w kontekście BSP?

O demonstratorach w Polsce w kontekście dronów mówi się już od kilku miesięcy. Ostatni raz można było o nich usłyszeć na konferencji Drony w mieście. Konsultacje U-Space a w ciągu ostatnich dni termin ten pojawił się kilkukrotnie w mediach przy okazji pomysłów na stworzenie demonstratorów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Czym są zatem demonstratory?

Demonstratorem (zamiennie nazywany „pilotażem”) w kontekście dronów, a dokładniej w kontekście U-Space, określa się określony obszar na ziemi, strefę powietrzną nad nim, infrastrukturę naziemną, a także ośrodki badawcze, wszelkie urządzenia i oprogramowanie, które będą służyć testowaniu bezzałogowych pojazdów i zarządzania nimi w celu opracowania najlepszych rozwiązań dla usług autonomicznych z użyciem bezzałogowców. Jest to termin bardzo nowy i jego definicja a nawet sama nazwa może jeszcze ulegać zmianom.

Pierwsi w Polsce

Pierwszym tego typu demonstratorem w Polsce – a być może nawet w całej UE – jest demonstrator tworzony na poprzemysłowych obszarach Śląska oferowany przez konsorcjum polskich firm: JSW Innowacje SA, Hawk-e (spółka powołana przez JSW Innowacje SA do realizacji projektów B&R związanych z UAV), Creotech Instruments, FlyTech UAV i dlapilota.pl sp. z o.o. O powstaniu tego konsorcjum pisałem już wcześniej. Demonstrator jest opracowywany przy współpracy z ULC i PAŻP oraz nadzorowany przez obie te instytucje, aby zapewnić jego zgodność z przepisami lotniczymi.

Warto podkreślić, że demonstrator ten – wg zapewnień lidera, którym jest JSW Innowacje SA – może służyć do testowania nie tylko latających BSP, ale również pojazdów autonomicznych naziemnych – jeżdżących, szynowych czy np. planetarnych łazików – a nawet pojazdów wodnych. Organizacje zainteresowane rozwojem i testowaniem technologii autonomicznej w kontrolowanym środowisku demonstratora powinny napisać na adres e-mail: warsaw@jswinnowacje.pl lub dzwonić numerem telefonu: +48 22 280 9008 (za informacjami z 23.05.2018 opublikowanymi na stronie www.jswinnowacje.pl).

GZM też chce inwestować w drony

Stworzeniem kolejnego demonstratora na Górnym Śląsku jest zainteresowana Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) – związek metropolitalny na obszarze województwa śląskiego powstały w 2017 roku składający się z 41 miast i gmin obejmując pawie 1/3 obszaru województwa i 1/2 wszystkich mieszkańców. Dwa tygodnie temu zarząd GZM przyjął uchwałę ws. wyrażenia zgody na podpisanie przez jego przewodniczącego (Kazimierza Karolczaka) „porozumienia w sprawie Demonstratora technologii wykorzystujących bezzałogowe statki powietrzne na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego”. Porozumienie ma zostać zawarte z ULC, PAŻP oraz GTL (Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza portem lotniczym Katowice Pyrzowice). Planowany demonstrator ma się składać z wydzielonych obszarów testowych, ośrodków badawczych i naukowych oraz przedsiębiorstw zainteresowanych wzięciem udziału w całym projekcie.

Doszły do mnie również głosy, że są plany stworzenia podobnych „poligonów doświadczalnych” w stolicy – na obszarach poprzemysłowych, niezamieszkałych i aktualnie nieużywanych, ale znajdujących się w pobliżu metropolii. Celem jest bowiem przeprowadzanie testów przemieszczania się i kontroli latających dronów w środowisku maksymalnie zbliżonym do realnego przyszłego środowiska ich działania, czyli zaludnionych obszarów miejskich.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Spartaqs: studium przypadku

Następny

Przegląd prasy - 28.05.2018

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *