AktualnościPremieryZe Świata

DJI Air 2S po premierze – najmniejszy 1-calowiec na rynku

Wczoraj 15.04.2021 r. zgodnie z przewidywaniami swoją premierę miał najnowszy dron DJI Air 2S. Z czasem – przede wszystkim gdy pozwoli na to aktualna pogoda – zostanie przygotowana przez nas dokładna recenzja tego drona, ale już teraz można powiedzieć jedno – jest to najmniejszy na rynku dron z 1-calową matrycą w zintegrowanej kamerze.

DJI zrezygnowało z nazwy „Mavic” i skraca do minimum nazwy kolejnych modeli: (DJI Mavic Mini –> DJI Mini 2, DJI Mavic Air 2 –> DJI Air 2S). Najnowszy DJI Air 2S to najmniejszy na rynku dron o tak niskiej wadze (595 g), który oferuje tak wiele jeśli chodzi o jakość foto i wideo – wspomniany 1-calowy sensor i rozdzielczość 20 MP dla zdjęć i 5.4K przy 30 klatkach na sekundę może robić wrażenie – przechwytuje więcej informacji i szczegółów zarówno podczas fotografowania jak i filmowania.

Air 2S ma możliwość filmowania w 4K przy 60 klatkach na sekundę i bitrate 150 Mb/s. Dostał funkcję cyfrowego zoom’a – 4-krotny przy 4K 30FPS, 6-krotny przy 2,7K 30FPS, 4-krotny przy 2,7K 60FPS, 6-krotny przy 1080P 60 FPS i aż 8-krotny przy 1080P 30 FPS (gdzie FPS to oczywiście „frames per second”, czyli klatki na sekundę).

DJI Air 2S

Dla osób, które mają tendencję do zapominania o zabraniu ze sobą karty microSD… producent zadbał o 8 GB pamięci wewnętrznej, które może uratować w nagłych sytuacjach. Użytkownicy mogą wybrać nagrywanie w H264 lub H265, w zależności od ich preferencji dotyczących szczegółów obrazu i pojemności pamięci, a także mogą wybierać spośród trzech profili kolorów: Normalny (8 bitów), D-Log (10 bitów) lub HLG (10 bitów) do odpowiadać ich potrzebom wideo.

Warto wspomnieć o całkiem nowej funkcji – MasterShots – automatyczne ujęcia i automatyczny montaż klipów wideo w aplikacji DJI. Po aktywacji MasterShots dron samodzielnie zaplanuje trasę lotu, wybierze jeden z trzech różnych trybów przechwytywania obrazu (Proximity, Portrait lub Landscape) i rozpocznie nagrywanie. Piloci mogą wybierać różne motywy dla całej kompozycji z gotowych wzorców, a aplikacja DJI Fly wygeneruje unikalny film, który będzie gotowy do udostępnienia światu.

DJI Air 2S

Ulepszony tryb FocusTrack obejmuje zestaw zaprogramowanych trybów śledzenia, takich jak Spotlight 2.0, ActiveTrack 4.0 i Point of Interest 3.0, które wyręczą pilota z manualnego sterowania w przypadku latania w okół obiektów nieruchomych jak i ruchomych utrzymując ostrość na filmowanym obiekcie, ale zarazem zapewniając kontrolę w trakcie ujęcia (można zmieniać np. wysokość lotu manualnie).

W trybach QuickShots dron Air 2S oferuje takie ujęcia jak Rocket, Circle, Dronie, Helix, Boomerang i Asteroid – podstawowe, dobrze znane, sprawdzone i efektowne ujęcia w całości wykonywane w automacie.

DJI Air 2S oferuje również opcję Hyperlapse w rozdzielczości do 4K i to w stabilizacji cyfrowej, bo całkowita rozdzielczość filmowania to 5.4K więc już w 4K (i oczywiście w niższych rozdzielczościach) stosowany jest automatyczny crop w celu uzyskania dodatkowej gładkości.

Oprócz standardowych opcji zdjęć, takich jak Timed Photo, AEB i panoramy, w trybie SmartPhoto dron DJI Air 2S rejestruje 20-megapikselowe zdjęcia przy użyciu zaawansowanej analizy scen i głębokiego uczenia, aby automatycznie wybrać najlepszą z trzech opcji (HDR, Hyperlight i Scene Recognition) i stworzyć najbardziej atrakcyjny wizualnie obraz. Tryby HDR łączą ze sobą kilka obrazów, tworząc żywą scenę, podczas gdy Hyperlight jest przeznaczony do scenariuszy przy słabym oświetleniu, a funkcja Scene Recognition (rozpoznawanie sceny) może zastosować kilka typowych ustawień dla zidentyfikowanej sceny by uzyskać jak najlepszy efekt.

DJI Air 2S jest zasilany tymi samymi bateriami do Mavic Air 2 i wg producenta zapewnia 31 minut maksymalnego czasu lotu – przyjmijmy realnie, że będzie to bezpieczne 25 minut co i tak jest w większości przypadku wystarczające (Air 2 lata zapewne 1-2 minuty dłużej, bo jest lżejszy).

Nowością są czterokierunkowe czujniki przeszkód, które nie tylko działają od przodu i z dołu, ale także od góry. W Air 2S zastosowano najnowszy system DJI do unikania przeszkód – APAS (Advanced Pilot Assistance System) w wersji 4.0, którego zadaniem jest automatyczne omijanie przeszkód w trakcie filmowania.

DJI Air 2S

Na uwagę zasługuje trzecia wersja najlepszego (subiektywnie) systemu transmisji danych i sterowania na rynku dronów komercyjnych – OcuSync 3.0 od DJI. Już wersja 2.0 (zastosowana w Air 2 oraz Mavic 2 Pro/Zoom) działała świetnie, teraz DJI prowadza najbardziej niezawodną technologię transmisji na wyższy poziom. Jeśli dorzucimy do tego fakt, że w Air 2S zastosowano dodatkowe 2 anteny (łącznie 4, w Air 2 i Mavic 2 zastosowano „tylko” 2) to dostajemy drona, który przynajmniej w teorii będzie miał jeszcze lepszy i bardziej stabilny zasięg niż dotychczasowe modele.

Producent podaje, że DJI Air 2S dostał również ulepszoną funkcję Return-To-Home (RTH), czyli powrotu do domu w razie utraty zasięgu lub niskiego stanu pojemności (napięcia) baterii. Nowy jest też system GEO 2.0 geofencing, który standardowo we wrażliwych lokalizacjach może ostrzegać o ograniczeniach lotu lub zwyczajnie uniemożliwić latanie.

Warto również podkreślić, że Air 2S ma AirSense – system bazujący na odbiorniku ADS-B zamontowanym w DJI Air 2S, który ostrzega pilota drona o pobliskich samolotach i helikopterach transmitujących sygnały ADS-B.

DJI Air 2S

Podsumowanie

DJI Air 2S to mocno stuningowana wersja Air 2, która różni się od poprzednika następującymi rzeczami:

  • większa matryca (1″ – 1/2″ w Air 2)
  • większy FOV (88 stopni – 84 stopnie w Air 2)
  • większa rozdzielczość zdjęć (20MP – 12MP w Air 2)
  • większa rozdzielczość wideo (5.4K – 4K w Air 2)
  • większy bitrate (150 Mb/s – 120 Mb/s w Air 2)
  • więcej profilów filmowania (Normalny (8 bitów), D-Log (10 bitów) lub HLG (10 bitów) – w Air 2 jest D-Cinelike, Normal)
  • większa waga (595g – 570g w Air 2)
  • większe prędkości lotu (6 m/s – 4 m/s w Air 2)
  • krótszy czas lotu (realnie ok. 2 minuty krótszy od Air 2 – ok. 25 minut)
  • lepsza transmisja danych (OcuSync 3.0 – OC 2.0. w Air 2)
  • więcej czujników (dwa dodatkowe od góry w Air 2S – w Air 2 brak górnych)
  • odbiornik ADS-B (w Air 2 brak obsługi w Europie)
  • dodatkowe tryby automatyczne (np. MasterShots)

Ceny DJI Air 2S

Aktualna cena standardowego zestawu (dron, aparatura sterująca, jedna bateria, ładowarka, śmigła) to 4 899 PLN. W zestawie FMC (Fly More Combo) z dodatkowymi akcesoriami (łącznie 3 baterie z HUB’em do ładowania, dodatkowe śmigła, filtry ND, torba) to koszt 6299 PLN.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Pilotażowy transport dronowy dla sieci Decathlon

Następny

Porównanie DJI Mavic Air 2, Air 2S i Mavic 2 Pro

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *