DJI Mavic Mini 2 – specyfikacja i cena
Do premiery najnowszego DJI Mavic Mini 2 pozostało zapewne kilka dni (przecieki mówią o pierwszej połowie listopada). Następca najlżejszego drona na rynku (249g) o całkiem sensownych parametrach lotu i kamery jest wyczekiwany od dawna. Tymczasem w sieci pojawiły się już zarówno zdjęcia nowego drona, film z unboxing’u i specyfikacja tego sprzętu. Czy to kontrolowane wycieki czy nie – nie ma większego znaczenia. Już teraz można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będzie to jeden z najchętniej kupowanych modeli w 2021 roku.
W sieci pojawił się film, w którym autor pokazuje jak kupuje DJI Mavic Mini 2 w sklepie stacjonarnym Best Buy w USA prosto z półki… prawdopodobnie przez błąd managera sklepu. Można obejrzeć cały unboxing drona łącznie z akcesoriami oraz pierwszym lotem – całość wygląda wiarygodnie.
Najważniejsze informacje dotyczące DJI Mavic Mini 2:
- waga wciąż 249g (wg nowego prawa europejskiego będzie mógł latać nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami)
- 31 minut lotu na jednej baterii
- odporność na wiatr do 10,5 m/s (zwiększona w stosunku do Mini)
- kamera 4K na 3-osiowym gimbalu
- połączenie RC w technologii OcuSync 2.0 (a nie Wi-Fi jak w pierwszym Mavicu Mini) pozwoli na stabilne loty bez zrywania łączności również w miastach i na większe dystanse
- inna aparatura (taka jak w DJI Mavic Air 2) pozwoli na dłuższe loty z racji większej baterii, a smartfon jest montowany od góry
- cena zestawu – wersja podstawowa ok. 2200 zł
Waga oraz wymiary nowego Mini 2 mają być dokładnie takie same jak w Mini. Wygląd również nie uległ żadnym istotnym zmianom.
Matryca kamery to wciąż 12 MP o wielkości 1/2.3″ CMOS więc nie ma tu rewelacji. Różne źródła mówią jednak o możliwości nagrywania 4K przy 24/25/30 FPS więc zyskamy na wideo w stosunku do pierwszej generacji Mavica Mini. W dodatku bitrate wideo ma się zwiększyć z 40 Mb/s do 100 Mb/s.
Co do pozostałych specyfikacji: 2.7K będzie możliwe również przy 24/25/30 FPS, natomiast Full HD (1080p) przy 48/50/60 FPS.
Wiele osób z pewnością czeka na informację, czy DJI Mavic Mini 2 będzie robił zdjęcia w RAW, a nie tylko w JPG. Wszystko wskazuje, że właśnie tak jest. Dodatkowo pojawi się tryb panoramy.
Na powyższym w filmie w oczy rzuca się dodawany w zestawie „Propeller Holder” czyli opaska do trzymania śmigieł, który producent zaleca używać podczas transportu.
Co ciekawe bateria została pomniejszona do 2250 mAh (w stosunku do 2400 mAh w Mini), ale czas lotu w teorii wydłużył się o minutę (z 30 do 31 minut). Może to tylko chwyt marketingowy, a może wynik optymalizacji zużycia prądu. Nie ma to specjalnie dużego znaczenia, bo w przypadku Mavica Mini czas lotu i tak był bardzo przyzwoity (ok. 25 minut realnie z lekkim zapasem).
Nowy Mavic Mini 2 wciąż będzie miał jedynie dolne sensory wspomagające zawis i lądowanie, nie będzie miał zatem czujników omijających przeszkody (od przodu, a tym bardziej z tyłu i po bokach). Przy tej wadze sprzętu <250g niestety producent musiał z czegoś zrezygnować.
Mają się za to pojawić dodatkowe tryby lotów automatycznych – prócz klasycznych znanych z Mini trybów: Circle, Dronie, Helix czy Rocket pojawią się również: Asteroid, Boomerang, Hyperlapse oraz One Tap.
Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że zmieniono całkiem aparaturę sterującą dronem (ku mojej uciesze!:). DJI Mavic Mini 2 dostanie kontroler od DJI Mavic Air 2, który jest sporo większy i cięższy, ale za to o wiele bardziej wygodny w użytkowaniu, a przede wszystkim można na nim wykonać kilka godzin lotów na jednym ładowaniu. Dla przypomnienia: w przypadku kontrolera Mini po 4 wylatanych bateriach aparatura praktycznie nie miała już prądu…
Za poniższy zestaw bez dodatkowych akcesoriów przyjdzie nam w Polsce zapłacić ok. 2200zł.
Wersja FMC (Fly More Combo) z dodatkowymi akumulatorami, HUB’em do ich ładowania (3 na raz), stylową torbą transportową ma kosztować dodatkowe 200-250 zł. Prawdopodobnie nie będzie w niej już plastikowej klatki spełniającej rolę osłony śmigieł do lotów w pomieszczeniach.
Teraz czekamy już tylko na oficjalne potwierdzenie od producenta – DJI.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
3 komentarze
Fajna cena i wygląda na świetny dron na początek
Witam. Wiem, że już po fakcie i ceny są znane, ale skąd informacja, że wersja FMC miałaby być tylko 200-250zł droższa? To jest zaledwie koszt 1 baterii, a już w przypadku poprzednika różnica była znacznie większa.
Z plotek mówiąc wprost 😉 przed premierą wszystko na tym bazowało, bo nie było wiadomo co będzie w FMC. Rzeczywistość okazała się bolesna 😉