AktualnościRecenzjeZe Świata

DJI Mavic Pro – nowy kompaktowy dron DJI

No i stało się. Dokładnie 7 dni po premierze drona GoPro Karma, DJI pokazało swój najnowszy produkt DJI Mavic Pro – kompaktowy quadcopter, który już w kilka godzin po oficjalnej prezentacji został okrzyknięty przez wielu droniarzy „Karma killerem”. Jaki jest Mavic, co go wyróżnia i jaka będzie jego cena w Polsce? Sprawdźcie!

DJI Mavic Pro to bardzo szybka „odpowiedź” (w rzeczywistości projekt tworzony równolegle do innych) firmy DJI na małe, szybkie i kompaktowe drony, które ostatnio pokazała konkurencja ze strony GoPro oraz Yuneec. Jest to segment rynku dronów konsumenckich, który przez długi czas nie był zagospodarowany, na co zapewne czekało wielu użytkowników dronów cywilnych przeznaczonych głównie do rekreacji. Dzięki trzem gigantom na rynku – mowa tu o DJI, GoPro i Yuneec – przez ostatnie kilka tygodni widać wyraźnie pobudzenie w branży co oczywiście będzie z korzyścią dla wszystkich konsumentów.

DJI Mavic Pro to quadcopter o składanych ramionach, który – nie dość, że waży zaledwie niecałe 750g – spokojnie zmieści się w kieszeniu kurtki, może zostać przypięty do paska spodni lub przytwierdzony do plecaka, bez obawy, że zostanie uszkodzony. To dron bardzo „osobisty”, którego można zabrać niemalże wszędzie i trzymać zawsze przy sobie.

DJI Mavic Pro

DJI Mavic Pro

Przyjrzyjmy się bliżej specyfikacji tego „maleństwa”, to pozwoli nam ocenić jego realne możliwości i stwierdzić, czy DJI Mavic Pro jest bliżej do gadżetu lub zabawki czy może do profesjonalnego narzędzia do filmowania z powietrza:

  • Cena wersji podstawowej z kontrolerem RC: $999 (cena w U.S.)
  • Cena dodatkowych baterii (za sztukę): $89 (jedna jest w zestawie podstowowym)
  • Czujniki dodatkowe: VPS (Vision Position System – dwa różne czujniki od spodu: dwie kamery i dwa sonary, działające w przedziale 0.3 – 10m od ziemi), Obstacle Sensing Range (unikanie przeszkód z przodu, czujniki przednie działające w przedziale od 0.7 do 15m od przeszkody), GPS/GLONASS (20 satelit)
  • Waga drona: ok. 750g
  • Składane ramiona: TAK
  • Składane śmigła: TAK
  • Czas lotu: ok. 27 minut (bateria LiPo 3S, 11.5V, 3830mAh)
  • Zasięg radia 2.4GHz: 7km (technologia DJI OcuSync)
  • Jakość transmisji video: 720p (long range), 1080p (short range)
  • Możliwość sterowania smartfonem: TAK
  • Tryby lotu: Normal, ActiveTrack, TapFly, Point of Interest, Way Points, Follow Me Mode, Home Lock, Course Lock, Gesture, Terrain Follow, Tripod
  • Maksymalna prędkość: ok. 65km/h (Sport Mode)
  • Maksymalne wznoszenie: ok. 5m/s
  • Kamera: 12MP RAW (DNG) & JPG, FOV=78.8 stopni (równowartość formatu 35mm), f/2.2, formaty wideo: UltraHD 4K, FullHD 1080p, HD 720p;

Co ciekawe DJI Mavic Pro może być sterowany na trzy różne sposoby: przy użyciu samego kontrolera RC, samego smartfona i aplikacji DJI Go lub połączenia tych dwóch, czyli kontrolera RC ze smartfonem z aplikacją DJI Go. W tym ostatnim przypadku latanie dronem daje największe możliwości zarówno samego sterowania jak i pełnego podglądu FPV z kamery pokładowej.

DJI Mavic Pro

DJI Mavic Pro

Czy znając powyższą dokładną specyfikację i możliwości DJI Mavic Pro jesteśmy w stanie przewidzieć – kto mógłby najchętniej używać tego drona? Owszem! Odbiorców można wręcz podzielić na kilka grup ze względu na cel i potrzeby użytkowania.

Hobbyści i gadżeciarze

O ile dla kogoś wydanie około 5000zł na gadżet nie jest wygórowaną sumą to przypuszczam, że z racji małych rozmiarów Mavic’a i ogromnych możliwości co do sterowania i filmowania kamerą, quadcopter ten może stać się dla wielu zarówno podręcznym self’ie-dronem jak i „zabawką” na dalsze wyprawy (nawet do 7km wg danych DJI). Przypuszczam więc, że znajdzie się cała rzesza hobbystów (w tym fanów marki DJI, którzy kupują każdy nowy sprzęt latający od DJI;), dla których Mavic będzie świetnym gadżetem do latania rekreacyjnego dla samej przyjemności latania i obcowania z takim zaawansowanym technologicznie sprzętem.

Podróżnicy/sportowcy

DJI Mavic Pro to wręcz sprzęt idealny dla tej kategorii użytkowników – podobnie zresztą jak jego główny konkurent, czyli GoPro Karma. Jednak w tej kategorii Mavic może „pogonić” Karmę z racji swojej znacznie większej poręczności (co wynika z rozmiaru: Mavica można włożyć niemalże do kieszeni, Karma potrzebuje już plecaka), niskiej wagi oraz znacznie szerszej gamy trybów lotu i czujników, które przydadzą się chociażby podczas autonomicznego podążania za filmowaną osobą.

Zlecenia na foto/video z powietrza

Czemu nie! Na potwierdzenie potencjał Mavica w kwestii fotografii i filmowania z drona będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, aż pojawią się pierwsze testy użytkowników, natomiast już teraz wiadomo, że trójosiowy gimbal oraz kamera UltraHD 4K będą się nadawały do tworzenia bardzo wysokiej jakości zdjęć i filmów. Nie widzę zatem powodów, by nie móc wykorzystać Mavic’a zamiast np. Phantoma 3 lub nawet 4 w kwestii specyficznych zleceń na zdjęcia lub filmy z powietrza (np. inspekcje w trudno dostępnych miejscach z dużą ilością przeszkód, gdzie większy dron zwyczajnie się nie zmieści).

DJI Mavic Pro DJI Mavic Pro DJI Mavic Pro DJI Mavic Pro

Czy DJI Mavic Pro ma jakieś wady?

Z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, możemy tylko przypuszczać. Waga drona ok. 750g to stosunkowo niewiele więc podczas silniejszych podmuchów wiatru z pewnością będzie to odczuwalne podczas lotu. Dodatkowa przeźroczysta kopułka, która stanowi osłonę kamery i gimbala, ma wpływ na jakość nagrywanego materiału foto/wideo – przede wszystki chodzi tu o refleksy świetlne. Dla zachowania maksymalnej jakości nagrań zapewne będzie trzeba zaryzykować i latać bez osłony kamery. Składane ramiona zamiast stałej sztywnej ramy zawsze będą stanowiły słaby punkt konstrukcji podczas nieplanowanych twardych przyziemień. Jednak wszystkie te wątpliwości zostaną zapewne rozwiane jeszcze przed końcem tego roku, gdy Mavic Pro trafi do swoich pierwszych odbiorców i zostanie przetestowany przez tysiące ludzi na całym świecie.

Czy DJI Mavic Pro stanie się faktycznie „Karma killer’em”?

I tak i nie. To w zasadzie dwie różne konstrukcje o nieco innych możliwościach. Fani marki GoPro z pewnością docenią fakt, że Karma ma wyjmowany moduł z gimbalem, który można wykorzystać na ręcznym grip’ie, co w połączeniu z osobnymi (a nie wbudowanymi) kamerami GoPro HERO4 i HERO5 daje szeroki wachlarz możliwości użytkowania. Natomiast walka między Mavic’iem i Karmą może rozegrać się na dwóch płaszczyznach: konstrukcji stricte dla podróżników i sportowców (lekka, mała, kompaktowa – tu wygrywa Mavic) oraz ceny zestawu i dodatkowych akcesoriów. Tutaj ciężko wskazać jednoznacznego zwycięzcę.

Oficjalnym dystrybutorem drona DJI Mavic Pro w Polsce jest firma RCpro.pl, która poinformowała, że orientacyjne ceny sprzętu to ok. 5300 zł (zestaw podstawowy) i ok. 6600 zł (zestaw rozszerzony). DJI Mavic Pro ma się pojawić w sprzedaży w RCPro.pl już w październiku tego roku.

DJI Mavic Pro w sklepie RCPro.pl

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Recenzja U-Fly W606-3 z GearBest

Następny

Test technologii RealSense w Yuneec Typhoon H Pro

13 komentarzy

  1. 30 września 2016 at 15:36 — Odpowiedz

    999dolarow przelicza się na 5300zl? Nieźle…

    • 30 września 2016 at 15:39 — Odpowiedz

      Przecież $999 to cena w USA, jeszcze trzeba doliczyć VAT, cło i marże polskiego sklepu.

  2. 2 października 2016 at 21:59 — Odpowiedz

    No tak tak trzeba doliczyć cło podatek i marże… Bo pewnie polskie sklepy kupują w sklepach w stanach, a nie od producenta co?

    • 3 października 2016 at 09:26 — Odpowiedz

      Jakie to ma znaczenie? I tak przy sprowadzaniu z Chin (od producenta) trzeba zapłacić vat, cło i narzucić marżę. Poza tym znam ten temat od środka i na sprzęt DJI i tak jest śmiesznie mała marża jak na ceny dronów, więc ktoś, kto bazuje jedynie na sprzedaży DJI musi naprawdę sprzedać tego masę, żeby zarobić, a próg wejścia (suma za którą trzeba zrobić zamówienie by móc współpracować z producentem) jest absurdalnie wysoka.

  3. 26 listopada 2016 at 11:50 — Odpowiedz

    Czy muszę mieć jakieś specjalne uprawnienia/egzamin aby latać tym dronem i robić amatorskie zdjecia/filmy do użytku osobistego?
    Czy sprzedawany dron posiada wszystkie wymagane w naszym kraju naklejki/certyfikaty/dokumenty?

    • 28 listopada 2016 at 01:57 — Odpowiedz

      Jeśli pyta Pan o UAVO (świadectwo kwalifikacji) to jest ono tylko potrzebne do świadczenia usług komercyjnych z drona. Na użytek własny nie musi Pan go posiadać, co nie równa się jednak temu, że tym dronem może Pan wszędzie latać. Ponieważ waży powyżej 600g osoby bez UAVO muszą trzymać się przynajmniej 100m od zabudowań i 30m od ludzi i pojazdów.

  4. 4 grudnia 2016 at 10:45 — Odpowiedz

    w jaki sposób i kto będzie mierzył odległości. Czy lot na wysokości 150 m juz jest dozwolony? Kto to może ocenić? Bardziej niebezpieczne są chyba wysokie loty…

    • 4 grudnia 2016 at 16:22 — Odpowiedz

      Zasadniczo im wyżej tym… lot bardziej niedozwolony. Od wysokości 150m latają już inne statki powietrzne. Co do mierzenia – nikt tego nie będzie mierzył, Pan ma pilnować by było daleko od zabudowań i ludzi, jak coś się stanie to prawa z automatu jest kierowana do sądu i Pan będzie musiał udowadniać, że zachował Pan odległość wymaganą przez rozporządzenie.

      • 16 lutego 2017 at 18:30 — Odpowiedz

        Raczej ktoś będzie musiał mu udowodnić, że nie zachował odległości.

  5. 5 stycznia 2017 at 07:06 — Odpowiedz

    Jestem uzytkownikiem drona Mavic . Lata sie bez kopulki z przody z kamera na zewnatrz. Stego wzgledu ze za nia jest wylot wentylatora chlodzenia drona. Jesli kapulka jest zalozona dron sie przegrzewa.

  6. 16 marca 2018 at 14:38 — Odpowiedz

    Podczas uzytkowania drona w terenie zalesionym przy naladowanej baterii 61% w odleglosci od kontrolera 200m
    i od ziemi na wysokosci 142 m dron zerwal lacznosc z kontrolerem . Ostatnia pozycja na GPS-ie zostala
    sprawdzona i zweryfikowana przez producenta jak wyzej. Producent nie znalazl bledu w dzialaniu dronu
    a takze nie znalazl winnego zachowania takiego drona. W zwiazku z powyzszym po 2 m-cach uzytkowania
    utracilem drona. 14 dni przeszukiwania lasu i pozzycji GPS nie daly rezultatu.
    Ubezpiecznie DJI CARE jak i Gwarant nie daja zupelnie nic w takiej sutyacji.
    Zabawka za 1000 USD niestabilna i w cale nie jest niezawodna. Na terenie bez linii energetycznych
    duzego wiatru i w pelnym sloncu w odleglosci ok. 200 metrow odfrunela w nn kierunku.
    Suppoort DJI rozlozyl rece. Nie polecam tej firmy i zakupu za takie pieniadze tego sprzetu.
    Szukam dalej moze sie znajdzie :(((

    • 19 marca 2018 at 11:17 — Odpowiedz

      DJI Care nie daje nic jeśli nie dostarczymy im drona. Zerwanie łączności może nastąpić zawsze, acz bez powodu nie powinno się tak dziać. Jeśli ma Pan logi w aplikacji to może da się z nich skorzystać w aplikacji https://airdata.com/ i zobaczyć, czy jakiś inny podzespół nie wskazał wtedy błędów np. kompasu. Wystarczyło, że była wysoka aktywność słoneczna (wysoki wskaźnik Kp) i jego niesprawdzenie grozi zerwanie łączności a dalej błędami kompasu i GPS co uniemożliwia powrót drona do miejsca startu.

  7. 27 czerwca 2018 at 21:50 — Odpowiedz

    Mam od kilku tygodni, kupiony z Chin za 800$ z czeskiego magazynu. Nadal się boje wypuścić go trochę dalej. Za mało doświadczenia 😀

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *