Prawo

Dron może zostać zniszczony zgodnie z prawem

Ten zapis w „biblii” polskiego prawa lotniczego, czyli w ustawie Prawo Lotnicze, może zdziwić wielu użytkowników dronów tym bardziej, że pojawił się on w okolicach połowy zeszłego roku. Dzięki warsztatom dronowym prowadzonym przez Maćka ostatecznie ja i inny uczestnicy dowiedziali się o tym zapisie, ale przypuszczam, że całe rzesze operatorów dronów w Polsce wciąż nie wiedzą, że ich dron może zostać zniszczony (np. poprzez zestrzelenie) i to całkiem zgodnie z prawem.

Oczywiście muszą zajść konkretne okoliczności, które „zezwoliłby” na użycie siły w sprowadzeniu drona i mogą się tego dopuścić jedynie konkretne służby. Zajrzyjmy zatem do Ustawy Prawo Lotnicze, która to ustawa została zaktualizowana o Artykuł 126a, który przytoczę tu w oryginale:

Art. 126a - Ustawa Prawo Lotnicze

A zatem:

  • jeśli dron zagraża życiu lub zdrowiu jakiejś osoby, jeśli sprawa zagrożenie dla chronionych obiektów, urządzeń lub obszarów lub stwarza podejrzenie, że może zostać użyty do ataku terrorystycznego to może zostać zniszczony, unieruchomiony lub przejęty przez Policję, Straż Graniczną, BOR, ABW, Agencję Wywiadu, CBA, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służbę Celną i Służbę Więzienną, strażnicy Straż Marszałkowską żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz pracowników specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych;
  • jeśli dron zakłóca przebieg imprezy masowej albo zagraża bezpieczeństu jej uczestników to do jego zniszczenia, unieruchomienia lub przejęcia może zostać użyta Policja, Straż Graniczna, BOR, ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych (nie ma tu już mowy o Agencji Wywiadu, CBA, Służbach Wywiadu Wojskowego, Służbie Celnej i Służbiej Więziennej, Straży Marszałkowskiej oraz żołnierzach Sił Zbrojnych RP);
  • jeśli dron wykonuje lot w przestrzeni powietrznej w części, w której wprowadzono ograniczenia lotów albo znajdującej się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której lot statku powietrznego jest zakazany od poziomu terenu do określonej wysokości wtedy zniszczenia drona, jego unieruchomienia lub przejęcia nad nim kontroli mogą dokonać żołnierze Sił Zbrojnych RP;

EDIT: to już potwierdzona informacja (dzięki Radosław Fellner!) – ustawa Prawo Lotnicze została zaktualizowana o ten artykuł 126a podczas przyjmowania ustawy antyterrorystycznej w ubiegłym roku.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Relacja z warsztatów dronowych - Kraków, 29.01.2017

Następny

Sejmik Dronowy (Warszawa, 31.01.2017) - krótka relacja

3 komentarze

  1. 1 lutego 2017 at 13:49 — Odpowiedz

    Przepisy zezwalajace na zestrzelenie drona pojawiły się już w ubiegłym roku podczas przyjmowania ustawy antyterrorystycznej – tej samej na podstawie której od dziś wyłączają pre-paidy niezarejestrowane.

  2. 3 lutego 2017 at 06:16 — Odpowiedz

    Witam. Mam wrecz nową 4 kę i planowalem zrobic kurs z egzaminem ale po tym co przeczytalem widze ze i tak i tak nie ma to sensu. Nad dronolotów nadeszly tak czarne chmury jakby ktos celowo chcial te dziedzine zadusic w zarodku. Paweł

    • 3 lutego 2017 at 15:09 — Odpowiedz

      No nie ma co aż tak się tym przejmować – zmiany są związane stricte z ustawą antyterrorystyczną, więc to wprowadzono z myślą o potencjalnych zamachach terrorystycznych. Nikt normalny nie będzie strzelał do drona, który wisi i filmuje, bo konsekwencje upadku drona np. w ludzi na dole byłyby jeszcze gorsze i co ważne – nieadekwatne do zaistniałego zagrożenia.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *