Drony bojowe wywołały dyskusję w społeczeństwie!
Dnia 29 stycznia w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie spotkali się eksperci z wielu dziedzin – m.in. prawnicy, etycy, kulturoznawcy oraz politolodzy, aby rozmawiać o różnych aspektach nabycia oraz użycia przez Polskę systemów dronów bojowych. Wszystko to za sprawą Konferencji „5 ton nad ziemią. Systemy dronów bojowych oczami społeczeństwa”. Nie brakowało chętnych, aby przysłuchiwać się trwającej dyskusji – w konferencji wzięli udział przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych, koła naukowe z całej Polski, a także zainteresowani tematyką mieszkańcy Warszawy. Obecność przedstawicieli różnych środowisk sprawiła, że konferencja miała interdyscyplinarny charakter i skłaniała do patrzenia na problematykę z różnych perspektyw. W trakcie konferencji przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zaprezentowali drony rozpoznawcze będące w posiadaniu Szkoły Orląt, na których odbywa się szkolenie operatorów. Wydarzenie było połączone z finałem konkursu debat, podsumowaniem rezultatów projektu oraz projekcją filmu dokumentalnego “Drone”.
Osoby, które nie mogły przybyć na wydarzenie, będą mogły zapoznać się z zapisem video paneli dyskusyjnych umieszczonym pod koniec lutego na kanale YouTube Kampanii 5 ton nad ziemią. Uzupełnieniem dyskusji jest publikacja “Systemy dronów bojowych. Analiza problemów i odpowiedź społeczeństwa obywatelskiego” dostępna bezpłatnie pod adresem: http://5ton.pl/wp-content/uploads/2015/12/SDB_e-book.pdf.
Konferencja została zorganizowana na zakończenie Kampanii społecznej „5 ton nad ziemią”, będącej głównym działaniem projektu „Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców”. Pomimo, iż projekt kończy się, organizatorzy pozostają otwarci na nowe działania i zachęcają wszystkich zainteresowanych tematyką do kontaktu pod adresem kampania5ton@gmail.com
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Ośrodek Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytut Północny, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, Academic Security Forum, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Collegium Civitas.
Konferencja została zorganizowana przez Fundację Inicjatywa na rzecz Międzynarodowego Prawa Karnego i Praw Człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów, Instytut Mikromakro, Stowarzyszenie Amnesty International Polska, Fundację Polska Debatuje, Polski Czerwony Krzyż oraz Norweskie Stowarzyszenie Pokojowe Fredslaget.
Kontakt do organizatorów:
kampania5ton@gmail.com
www.5ton.pl
www.facebook.com/patrzwyzej, Twitter: @5_tnz
Kampania społeczna “5 ton nad ziemią.” jest realizowana jako główne działanie projektu “Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Liderem projektu jest fundacja Inicjatywa na rzecz Międzynarodowego Prawa Karnego i Praw Człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej (ICLHR), w partnerstwie z Norweskim Stowarzyszeniem na rzecz Pokoju (Fredslaget), Polskim Czerwonym Krzyżem i Fundacją Polska Debatuje.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy