Drony w rolnictwie to już rzeczywistość nawet w Polsce
Zapewne wielu z Was uśmiechnie się na myśl dronów latających nad polami w kontekście polskiej wsi i rolników, którzy do najbogatszych w Europie nie należą. Tymczasem drony rolnicze są już wykorzystywane również w Polsce. Służą do precyzyjnych oprysków pól, monitorowania stanu upraw i tworzenia map ich nawożenia, pomiaru działek i tworzenia ortofotomap potrzebnych do szacowania szkód.
Dron rolniczy wyposażony w specjalną kamerę multispektralną potrafić robić zdjęcia z powietrza w dwóch trybach tworząc tym samym dwa rodzaje map: klasyczną ortofotomapę w naturalnych kolorach oraz mapę w tzw. „bliskiej podczerwieni” (NIR – Near Infrared). Nałożenie obydwu rodzajów map na siebie pozwala na zlokalizowanie stanu zdrowotności upraw. Taka informacja jest niezwykle przydatna przy planowaniu nawożenia i pozwala zaoszczędzić właścicielom pól nawet do 30% wydatków na nawóz. Taki system w Polsce wdrożyłą chociażby firma Fotomapy używając do tego celu drony Pteryx oraz oprogramowanie szwajcarskiej firmy Pix4D Mapper.
Jednym ze zleceń firmy Fotomapy było wykonanie mapy zdrowotności roślin dla Rolniczo-Wytwórczego Kombinatu Spółdzielczego w Dębnie w powiecie leżajskim, który liczy sobie aż 700ha powierzchni. Jak łatwo sobie wyobrazić koszt nawożenia takiego obszaru w całości jest duży. Spółka Fotomapy wykonyując serię nalotów nad polami wykonała dokładne pomiary, a klient w efekcie otrzymał szczegółową informację o zapotrzebowaniu poszczególnych fragmentów pola na nawożenie. Te informacje zostaną wykorzystane w przyszłym roku do zoptymalizowania kosztów nawożenie.
Prócz wykonanych analiz dzięki wykonanym ortofotomapom można obliczyć dokładnie powierzchnię pola , która jest potrzebna chociażby przy staraniu się o dopłaty bezpośrednie do upraw.
Fotografie pól uprawnych z powietrza dostarczają jeszcze innych informacji o uprawach a raczej o szkodach wyrządzonych przez dzikie zwierzęta, co jest istotnym dowodem potrzebnym do dokumentacji przy staraniu się o odszkodowanie za poniesione straty.
Dokładną specyfikację dronów Pteryx oraz ofertę firmy Fotomapy znajdziecie na stronie www.fotomapy.eu.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy