Recenzje

E-90X – prosty miniquad od GearBest.com

E-90X wizualnie nie jest specjalnie atrakcyjnym mikroquadem. Co więcej przyszedł zapakowany w najzwyklejsze szare pudełko kartonowe z naklejką, bez żadnego brandowania. Rama quada jest prosta, nie ma tu żadnego kadłuba z plastiku jak w przypadku FuriBee F90, kable od silników, od zasilania i anteny plątają się trochę bez ładu. A mimo wszystko to jeden z moich ulubionych mikroquadcopterów z GearBest.com.

Po wyjęciu paczki z opakowania moim oczom ukazało się mało efektowne pudełko:

E - 90X 90mm Mini FPV Racing Drone - Gearbest.com

W zasadzie cała zawartość pudełka i część możliwości E-90X zostały opisane na nalepce. Waga 41g bez pakietu, rozmiar 90mm (wynika chociażby z nazwy E-90X), silniki szczotkowe klasy 8520 obracają śmigłami o średnicy 56mm. Na pokładzie znajduje się najnajnowszy już kontroler Naze32 (dla przypomnienia w FuriBee 90 czy Makerfire siedzi już F3 EVO), ale software to znajomy Betaflight więc żadnych problemów z obsługą i ustawieniami nie będzie. Kamera FPV to kamera AIO (All-in-One) 700TVL HD CMOS 1/4″ z wbudowanym nadajnikiem 25mw 8-kanałowym. Całość jest zasilana pakietem Lipo 1S 500mAh 25C, który jest w komplecie. To nam daje około 5-6 minut spokojnego latania.

Od GearBest.com otrzymałem wersję #-90X nadajnikiem RC w standardzie Spectrum DSM2. Co więcej jest to zestaw RTF razem z aparaturą Devo 7E, o której więcej napiszę później. Tutaj bezpośredni link do tego zestawu: http://www.gearbest.com/multi-rotor-parts/pp_572185.html.

Po otwarciu pudełka zastałem taki widok: rama prawie gotowa do lotu, jedynie kwestia założenia śmigieł i przypięcia pakietu.

E - 90X 90mm Mini FPV Racing Drone - Gearbest.com

W zestawie są jeszcze zapasowe śmigła i osłony śmigieł oraz o-ringi, nie zabardzo wiem do czego, pewnie do zamontowania pakietu do ramy w możliwie lekki i prosty sposób.

E - 90X 90mm Mini FPV Racing Drone - Gearbest.com

E - 90X 90mm Mini FPV Racing Drone - Gearbest.com

Jak widać na powyższych zdjęciach cała konstrukcja jest mocno minimalistyczna, od spodu silniki są jedynie osłonięte przeźroczystymi termokurczami, a sam E-90X ląduje na nich bez żadnych osłonek. Kamera FPV jest wklejona w ramę i ma zerowy kąt odchyłu, ale szeroki kąt widzenia (FOV) wystarcza do latania nawet przy dużych kątach.

Początkowo pakiet montowałem na górze ramy, ale bliskość obracających się śmigieł oraz wystające kable i anteny skłoniły mnie do przełożenia pakietu na dół ramy i takiej konfiguracji latam nim teraz.

E - 90X 90mm Mini FPV Racing Drone - Gearbest.com E - 90X 90mm Mini FPV Racing Drone - Gearbest.com

Teraz kilka słów o aparaturze, która jest sprzedawana razem z E-90X za ok. $100-120 za cały komplet. Jest to aparatura Walkera Devo 7E.

Po pierwsze aparatura i E-90X zakupione jako komplet są od razu ustawione i sparowane (jak to w wersjach RTF) więc po naładowaniu pakietu i uruchomieniu wszystkiego można latać. Dwa przełączniki aparatury są od razu ustawione: jeden na uzbrajanie kontrolera, drugi do przełączania trybów lotu między klasycznym stabilizowanym a Acro.

Co do samego radia RC – przyznam szczerze – Devo 7E to jedna z fajniejszych aparatur RC, które miałem okazję używać! Aparatura przyszła do mnie w osobnym dużym pudełku, w którym prócz samego radia RC znalazły się kable (uczeń/trener oraz USB do aktualizacji software) oraz płyta CD z instrukcją obsługi i sterownikami.

Devo 7E - Gearbest.com

Devo 7E jest aparaturą stosunkowo małą (w porównaniu np. do mojej starej dobrej Hitec Aurora 9), ale niezwykle przyjemnie się ją trzyma w rękach. Zapomnijcie o odczuciu trzymania zabawkowego radia w rękach! Devo 7E jest przyjemnie ciężka (ok. 0.5kg z bateriami), z tyłu i po bokach ma gumowane elementy zapobiegające wyśliźnięciu się. Ba, przyznam szczerze, że po kilkudziesięciu minutach użytkowania tego radia lata się na nim lepiej niż… na Hitec Aurora 9.

Devo 7E - Gearbest.com Devo 7E - Gearbest.com Devo 7E - Gearbest.com

Łatwo się domyślić, że aparatura Devo 7E jest 7-kanałowa, bo to wynika bezpośrednio z jej nazwy. Działa w trybie Mode 2 na 2.4GHz. Drążki (gimbale) są mają „ostre zakończenia” i chodzą płynnie z przyjemnym oporem – nie ma mowy o przypadkowych ruchach lub nieplanowanych puszczeniach drążków.

Aparatura ma niewielki, ale w zupełności wystarczający monitor LCD (nie jest dotykowy) oraz dosłownie 6 przycisków do poruszania się po menu, które zostały dobrze przemyślane i nawet na chwilę nie ma poczucia, że czegoś brakuje.

Devo 7E - Gearbest.com Devo 7E - Gearbest.com

Swoje ogromne możliwości (mimo niepozornego wyglądu) radio to pokazuje dopiero dzięki firmware, którym jest Deviation dedykowany do odbiorników Walkera. Jak podają autorzy tego firmware – był on mocno wzorowany na firmware aparatur Walkera DEVO8 jak również na firmware aparatur Flysky/Turnigy, ale został napisany od zera i aktualnie współpracuje z aparaturami Walkera DEVO 6/6S/7E/8/8S/10/12/12S/F7/F12E.

Co jest tak wyjątkowego w tej małej i bardzo taniej aparaturze (osobno ok. $60)? Można nią sterować prawie wszystkim co jest na rynku! 😉 No prawie, ale ilość obsługiwanych protokołów i poszczególnych modeli jest zadziwiająca. Główne to:

  • Walkera DEVO
  • Walkera WK2401/WK2601/WK2801
  • Nine Eagles J6 Pro (requires telemetry module)
  • Spectrum DSM2/DSMX

Pozostałe obsługiwane moduły po wprowadzeniu prostych modyfikacji w aparaturze to:

  • Flysky/Turnigy 9X
  • Hubsan-X4
  • Skyartec (thanks to the Skyartec folks for providing hardware for testing)
  • Hisky
  • Tactic SLT/Anylink
  • V202
  • Syma
  • Cheerson
  • i znacznie więcej.

Pełną listę obsługiwanych modeli znadziecie tutaj. Niesamowite jest to, że jedną całkiem solidną aparaturą DEVO 7E możemy latać całą masą zabawkowych dronów nie korzystając z ich standardowych zabawkowych pilotów RC, które często są bardzo niewygodne (z racji małych rozmiarów). Wokół firmware DeviationTX utworzyła się cała społeczność użytkowników z aktywnym forum i pełnym manualem więc można zadać pytanie lub znaleźć odpowiedź praktycznie na każde zagadnienie (https://www.deviationtx.com/). Szczerze polecam tą aparaturę – aktualnie sam obsługuję nią 3 różne drony/zabawki i zamierzam przysposobić do tego celu kolejne kupione modele prostych dronów.

Devo 7E - Gearbest.com Devo 7E - Gearbest.com

Podsumowanie

Dronem – zabawką E-90X osobiście lata mi się znacznie lepiej niż recenzowanym przeze mnie FuriBee F90 no i mogę spokojnie nim pośmigać po podwórku w odróżnieniu od mniejszych i lżejszych dronów a’la Tiny Whoop. Mimo prostej (wręcz topornej budowy) jestem zadowolony z możliwości lotnych, a aparatura Devo 7E jest przeze mnie wykorzystywana 3 razy bardziej niż moje główne radio RC. Strasznie lubię tą apkę!;)


Wersje E-90X oraz aparatury DEVO 7E do kupienia na GearBest.com:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

CNBOP powołało "Centrum Dronów"

Następny

Uprawnienia UAVO - stan na 7.03.2017

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *