AktualnościWydarzeniaWyścigi dronówZe Świata

FAI World Drone Racing Championship 2018 za nami

Dobiegły końca pierwsze mistrzostwa świata w wyścigach dronów (F3U) zorganizowane przez międzynarodową organizację sportów lotniczych FAI. FAI World Drone Racing Championship 2018 zostały rozegrane w dniach: 1-4 listopad w Shenzen w Chinach, a Polska miała na nich swoją reprezentację narodową.

Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się w piątek 2 listopada. Reprezentacje z wielu państw z całego świata przemaszerowały przez olimpijski stadion w Shenzen, a wśród nich nie zabrakło również polskiej reprezentacji w składzie:

Polska reprezentacja na FAI World Drone Racing Championship 2018 w Shenzen
Od przodu: Maciej Poschwald (z flagą), drugi rząd od lewej: Robert Miroszewski, Michał Arbuz, trzeci rząd od lewej: Przemysław Jakubczak (team manager), Jan Wielgosz, na końcu z flagą: Stanisław Wielgosz.

Polska reprezentacja na FAI World Drone Racing Championship 2018 w Shenzen

Polska reprezentacja na FAI World Drone Racing Championship 2018 w Shenzen Polska reprezentacja na FAI World Drone Racing Championship 2018 w Shenzen

Zawodnicy z 34 różnych krajów zostali podzieleni na trzy kategorie: ogólna (seniorzy), juniorzy (<18 lat) i osobno kobiety (13 zawodniczek) choć wszyscy rywalizowali ze wszystkimi na tym samym torze. Osobno rozegrano natomiast finały: ogólny (najlepsi ze wszystkich kategorii łącznie), juniorzy i kobiety, a dodatkowe medale rozdano w klasyfikacji drużynowej.

Zawodnicy rywalizowali na jednym torze stworzonym specjalnie na potrzeby tego wydarzenia na stadionie olimpijskim Shenzhen Universiade Stadium. Tor miał 650m długości i został zaprojektowany na bazie tzw. „chińskiego węzła szczęścia”. Do jego unikatowego oświetlenia użyto około 7km taśm z oświetleniem LED. Sam tor został rozmieszczony na specjalnie wyprofilowanej konstrukcji, która wymuszała na zawodnikach dużą precyzję latania w górę, w dół, nad i pod przeszkodami oraz przez bramki.

Wizualizacja toru wygląda następująco:

Wyniki

Zawody w klasyfikacji generalnej wygrał Rudi Browning – 15-latek z Australii. W finale pokonał zawodników: Bastian Hackl z Austrii (II-miejsce, srebrny medal) oraz Karlis Gross z Łotwy (III-miejsce, brązowy medal). Zwycięzca i złoty medalista Rudi Browning prócz medalu zainkasował czek na $24,000.

Źródło: https://faidroneworld2018.enavigator.org/news/rudi-browning-becomes-world-s-first-fai-world-drone-racing-c

Ciekawe przedstawiają się również wyniki w pozostałych kategoriach: juniorzy i kobiety.

W kategorii kobiet „mały finał” wygrała 11-latka z Tajlandii – Wanraya Wannapong – zdobyła złoty medal i czek na $8,000. W kategorii juniorów złotym medalistą został 17-letni Szwed – Oscar Nilsson.

Źródło: https://faidroneworld2018.enavigator.org/news/rudi-browning-becomes-world-s-first-fai-world-drone-racing-c
Źródło: https://faidroneworld2018.enavigator.org/news/rudi-browning-becomes-world-s-first-fai-world-drone-racing-c

Dodatkowo w kategorii drużynowej wygrała Australia (złoto) przed Szwecją (srebrni medaliści) oraz Koreą (brązowi medaliści).

Niestety nasza reprezentacja nie podołała bardzo wysokiemu poziomowi zawodów. W klasyfikacji generalnej (na 128 startujących zawodników) Polacy znaleźli się na miejscach: Jan Wielgosz (senior, 37 miejsce), Maciej Poschwald (senior, 50 miejsce), Robert Miroszewski (senior, 59 miejsce) i  Michał Arbuz (junior, 79 miejsce). Nie mniej gratulujemy występu i godnej walki w biało-czerwonych barwach! 🙂

Pełne wyniki mistrzostw do wglądu na oficjalnej stronie zawodów: https://faidroneworld2018.enavigator.org/results.

Subiektywnie o organizacji wyścigów

Co do samej organizacji trzeba przyznać, że stała na najwyższym poziomie. Streaming on-line był bez zakłóceń i można było śledzić całe zawody w sieci. Wszystkie wyścigi były rozgrywane w swoich ramach czasowych bez poślizgów, automatyczny pomiar czasu pokazywał na bieżąco klasyfikację w trakcie i po każdym wyścigu, krótkie wywiady z zawodnikami po każdym biegu urozmaicały relację, a komentarz w pełni po angielsku (bezpośrednio, bez tłumaczenia) nadawał profesjonalizmu całej relacji i wpływał na pozytywny odbiór.

Zawody FAI World Drone Racing Championship 2018 wyznaczyły wysoko poprzeczkę dla kolejnych organizatorów jeśli chodzi o sposób przeprowadzania wyścigów i ich relacjonowania. Piszę to oczywiście z perspektywy widza, ale miałem okazję oglądać inne wielkie wydarzenia spod znaku „mistrzostw świata” np. w Dubaju lub podczas innych zawodów ligowych i zawody FAI na tle pozostałych były widoczne dopracowane pod tym względem w najmniejszych szczegółach.

O FAI i kategorii F3U

FAI to Międzynarodowa Federacja Lotnicza założona w 1905r. w Paryżu. Jest odpowiedzialna za organizację lotniczych zawodów sportowych w skali międzynarodowej, w różnych kategoriach. W 2015 FAI powołała Komitet Organizacyjny ds dronów, który w 2016 roku opublikował pierwsze oficjalne założenia dla wyścigów dronów, które od tamtej pory są sklasyfikowane w oficjalnej kategorii FAI oznaczonej: F3U.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego za rok 2017

Następny

Spotkanie Branży - 13.11.2018 - Warszawa - CEDD

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *