AktualnościZ PolskiZe Świata

Farada zdobywa afrykańskie niebo

Farada Group zasłynęła w Polsce dzięki uruchomieniu pierwszych komercyjnych dalekodystansowych lotów z transportem medycznym, które w ubiegłym roku były realizowane na kilku trasach w całej Polsce (z Warszawy do Sochaczewa i Pułtuska, a także z Ostrołęki do Pułtuska, Ostrowi Mazowieckiej, Łomży, z Gdańska do Helu oraz w obrębie Jastrzębia-Zdroju). Obecnie spółka wychodzi ze swoją działalnością poza Europę. Jednym z kierunków biznesowych Farady stała się Afryka, a konkretnie Kenia, w której w czerwcu spółka miała okazję zaprezentować się tamtejszej administracji lotniczej, organizacjom rządowym oraz przedstawicielom kenijskiego biznesu.

Aktywność Farady na rynku kenijskim jest pokłosiem Polsko–Kenijskiego dialogu gospodarczego wysokiego szczebla, który zainaugurował w lutym tego roku w Nairobi Prezydent RP Andrzej Duda. Była to zarówna pierwsza wizyta głowy naszego państwa w Kenii. To właśnie podczas tego wydarzenia, w obecności prezydentów obu krajów Farada przekazała Kenya Wildlife Service – organizacji rządowej nadzorującej wszystkie parki narodowe w Kenii – w ramach donacji pierwszego drona.

Potrzeby Kenya Wildlife Services w kontekście monitorowania z powietrza obszarów zarządzanych przez tę organizację są ogromne. Zarządza ona około 8 procentami całkowitej powierzchni Kenii, na którą składają się 23 parki narodowe naziemne i dodatkowe 4 morskie parki narodowe, 28 rezerwaty i kolejne 6 morskich rezerwatów a także 4 sanktuaria narodowe. Do tego dochodzi nadzór i zarządzanie ponad setką stacji terenowych tej organizacji. By czuwać nad tymi terenami Kenya Wildlife Services zatrudnia około kilka tysięcy strażników. Władze organizacji szukają wsparcia dla swoich działań poprzez monitoring z powietrza olbrzymich obszarów (niemal 47 tys. km2) parków, rezerwatów i sanktuariów.

Główne zadania, które staną przed bezzałogowcami w służbie Kenya Wildlife Services to przede wszystkim ochrona populacji zagrożonych zwierząt poprzez wykrywanie z powietrza kłusowników oraz osób postronnych przebywających na obszarach z zakazem wejścia, mapowanie i zliczanie populacji zwierząt na obszarach parków a także identyfikacja zwierząt, które się same wydostały się poza granice parków i mogą zagrażać okolicznej ludności mieszkającej w otulinach tych obszarów.

Farada Group zaprezentowała swoją ofertę bezzałogowców Farada G1 oraz Farada G2 na demonstracji, która odbyła się 13 czerwca w Konza Technopolis – to największe kenijskie centrum technologiczne nazywane również afrykańską „doliną krzemową”, położone około 70 km od stolicy – Nairobii. Prezentacja zgromadziła ponad 100 osób – w tym przedstawicieli administracji rządowej oraz przedstawicieli firm kenijskich z branż takich jak energetyka, ochrona przyrody, rolnictwo, ochrona i nadzór. Było to spotkanie wysokiego szczebla, na którym – prócz przedstawicieli Farada Group – głos zabrał również ambasador RP w Kenii – Mirosław Gojdź. Farada zaprezentowała się zarówno na ziemi jak i w lotach demonstracyjnych modelem Farada G1, który był zarazem pierwszym BSP w Kenii latającym z transponderem w Mode-C widocznym na radarach przez cały czas trwania operacji przez kenijskie służby ruchu lotniczego. W Konza Technopolis jest również specjalna strefa wydzielona do testów dronów w locie. Po demonstracji odbyły się spotkania biznesowe z przedstawicielami wielu różnych kenijskich firm.

Tydzień później odbyła się kolejna prezentacja firmy w East Africa Aeroclub – działającym nieprzerwanie od 1927 rok na obszarze Wilson Airport – najprężniej działającego lotniska kenijskiego obsługującego loty prywatne. Ponownie wzięli w nim udział przedstawiciele administracji i firm kenijskich.

Kolejnym etapem wizyty Farada Group w Kenii były wspólne z Kenya Wildlife Service testyw locie na terenie największego kenijskiego parku narodowego. Loty dronów odbywały się z baz terenowych strażników parków nad m.in. obszarami rezerwatów nosorożców. Celem było pokazanie skuteczności samolotów bezzałogowych Farada w praktyce oraz zebranie cennego doświadczenia z lotów w trudnych afrykańskich warunkach środowiskowych (w tym loty nocne, przy silnym wietrze i zmiennych warunkach pogodowych). Testy zostały z sukcesem zakończone finalnym lotem demonstracyjnym przez zaproszonymi gośćmi – w tym przed 15-osobowym składem administracji Kenya Wildlife Service z Dyrektorem Generalnym tej formacji na czele. Zebrane niezwykle cenne doświadczenia z lotów nad rezerwatami zostały podsumowane prezentacją przed interesariuszami.

Farada Group postrzega rynek kenijski jako rynek bardzo otwarty na innowacyjne rozwiązania technologiczne – w tym bezzałogowce stosowane do nadzoru i monitoringu dużych obszarów z powietrza. Aktualnie brakuje w Kenii tego typu rozwiązań , więc branża wydaje się być bardzo chłonna w stosunku do sporo tańszych w zakupie i eksploatacji bezzałogowców.

Farada zdobywa afrykańskie niebo (Kenia)
Prawa autorskie: Farada Group

Dalekodystansowe loty w Kenii są również prostsze do zorganizowania i uzyskania zezwoleń niż w Unii Europejskiej, wymagany jest certyfikat Remote Operator Certificate wydawany przez tamtejszy organ lotnictwa cywilnego (około 30 operatorów uzyskało w Kenii ten certyfikat) oraz odpowiednie kompetencje pilota i ubezpieczenie. Jest to jednak wciąż obszar mało rozpoznany przez kenijskich operatorów i regulatorów, stąd bliska współpraca Farada Group z przedstawicielami kenijskich organów nadzoru lotniczego.

Farada Group pragnie podziękować Ambasadzie RP w Nairobi oraz lokalnym przedstawicielom Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu za wsparcie w organizacji spotkań i demonstracji.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Wytyczne nr 9/2024 Prezesa ULC - AltMoC dla wymogów stosowanych dla obszarów i przestrzeni przyległych

Następny

Nowe odstępstwa ULC dla procedury SORA (etap 2, 3 i AMC dla etapu 9)

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *