AktualnościZe Świata

Fast Lightweight Autonomy (FLA) – program DARPA

DARPA czyli amerykańska agencja wojskowa zajmująca się badaniem najnowocześniejszych i zarazem niekonwencjonalnych rozwiązań głównie militarnych w obszarze obronności prowadzi ciekawy projekt badawczy pod nazwą FLA – Fast Lightweight Autonomy związany z opracowaniem lekkich szybkich bezzałogowców wzorowanych przede wszystkim na ptakach i ich właściwościach lotnych.

Współczesne drony – zarówno te wojskowe jak i cywilne mogą latać wysoko i daleko od swojej bazy, przenosić uzbrojenie, monitorować obszar z powietrza, ale zdecydowanie brakuje im jednego – zwrotności i szybkości znanej ptakom takim, jak np. jastrzębie czy jaskółki. Oczywiście ciężkie duże drony nie mają fizycznie możliwości przemieszczania się z dużą prędkością pomiędzy drzewami czy budynkami. Natomiast lekkie drony niewiele większe od wspomnianych ptaków mógłby to osiągnąć jednak do tego potrzebują odpowiednich algorytmów.

 

Uczestnicy programu badawczego DARPA o wspomnianej nazwie Fast Lightweight Autonomy będą próbowali stworzyć zaawansowane algorytmy umożliwiające niewielkim dronom w pełni autonomiczne przemieszczanie się pomiędzy budynkami w mieście, a także wewnątrz budynków i to z założoną przez program prędkością 20m/s! Omijanie przeszkód ma być oczywiście autonomiczne na bazie informacji zebranych przez różne czujniki oraz dzięki zaimplementowanym algorytmom. Żaden nawet najlepszy operator nie dałby sobie rady z takim zadaniem pilotując drona manualnie.

Jak możemy przeczytać na stronie DARPA „program FLA skupia się przede wszystkim na autonomii lotów, nie na opracowaniu konkretnej latającej platformy”. Nie chodzi tu zatem o wynalezienie konkretnego drona, ale o opracowanie algorytmów, które z jednej strony będzie można wykorzystać w przyszłości szerzej na różnych platformach. Dodatkowo skupienie się na „autonomii” lotów może oznaczać, że algorytmy te będą adoptować się do różnych sytuacji, które drony mogą napotkać na swojej drodze i nie będą działać wg konkretnego planu lotu, ale w dużej mierze dostosowywać charakter lotu do aktualnie występującej sytuacji.

Celem całego przedsięwzięcia jest wypracowanie takich rozwiązań w latających bezzałogowcach aby ich operatorzy nie musieli skupiać całej swojej uwagi na bezpiecznym pilotowaniu drona – w zamian mogliby większą uwagę skupić na realizacji założeń misji i obsłudze innych systemów drona, które tę misję pomogą z powodzeniem wykonać. Przykładów wykorzystania – szczególnie tych militarnych – nie trzeba daleko szukać. Lekkie latające drony z dużą szybkością penetrujące pomieszczenia budynków w poszukiwaniu wrogich jednostek lub terrorystów przetrzymujących zakładników nie byłyby już jedynie wizją rodem z filmów SF – mogłyby być wykorzystanie w wojsku i policji zdecydowanie ułatwiając większość zadań związanych z przeczesywaniem budynków.

Ten, kto widział film Raport Mniejszości z pewnością pamięta autonomiczny pająki do przeszukiwania budynków
Ten, kto widział film „Raport Mniejszości”z pewnością pamięta autonomiczny pająki do przeszukiwania budynków

 

DARPA zakłada, że jeśli uda się opracować tego typu algorytmy to zostaną one zaimplementowane również do bezzałogowych systemów morskich i lądowych.

Więcej o FLA dowiedzie się na oficjalnej stronie projektu. Przy okazji jeśli ktoś z Was ma pomysł, jak opracować takie algorytmy, może napisać w tej sprawie ma adres e-mail: mark.micire@darpa.mil do dr. Marka Micire – managera projektu FLA.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dron dla leśników ze Słowińskiego Parku Narodowego

Następny

Ra'ad-85 - irański dron "kamikadze"

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *