AktualnościZ Polski

GEOMONITOR – unikatowy polski dron

Właśnie zakończyły się kolejne próby w locie nowego polskiego drona o nazwie GEOMONITOR, za którym stoi polskie konsorcjum naukowo-przemysłowe złożone z trzech firm: Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. (CBRTP S.A.), Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych Sp. z o.o oraz OPEGIEKA Sp. z o.o.. Za zaprojektowaniem i wykonaniem na zlecenie wspomnianego konsorcjum stoi firma ADACO – również z Polski.

Dron oficjalnie zostanie zaprezentowany publicznie już dziś w nocy (16.10.2015) podczas Nocy w Instytucje Lotnictwa. Swoje pierwsze loty odbył już miesiąc temu 13.09.2015.

GEOMONITOR to konstrukcja unikatowa w skali światowej – jest to pierwszy bezzałogowiec o dość specyficznej konstrukcji niespotykanej dotąd nigdzie indziej na świecie. Ma aż 10m średnicy. W jego centrum znajduje się aerostat napełniony helem, natomiast rama wokół aerostatu zawiera silniki: dwa spalinowe o mocy 33kM każdy oraz do stabilizacji 4 kolejne silniki elektryczne NTM o mocy 5,5kW każdy. Masa startowa GEOMONITORA to 300kg natomiast udźwig dodatkowy to nawet 110kg sprzętu badawczego. Co więcej taki układ stabilizujących i napędowych silników zapewnia stabilizację całej konstrukcji z dokładnością co do 10cm, co jest znakomitym wynikiem przy tak dużym bezzałogowcu. Zasięg prototypu GEOMONITORA deklarowany przez producenta to 50km, ale może zostać powiększony poprzez zmianę technologii zasilania silników i zależnie od obszaru zastosowania drona.

GEOMONITOR ma służyć do monitorowania i analizy obiektów inżynierii lądowej – w tym m.in. do monitorowania wałów przeciwpowodziowych, na które jest spore zapotrzebowanie nie tylko w Polsce, ale i całej Europie co jakiś czas nękanej powodziami.

Do sterowania potrzebna jest tylko jedna osoba (jako pilot), natomiast do pełnej obsługi potrzebny jest jeszcze operator aparatury pomiarowej.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Kolejny system do niszczenia dronów - EASP ARDEC

Następny

Program Horus automatyzuje filmowanie dronem

1 Komentarz

  1. 18 października 2015 at 16:13 — Odpowiedz

    Gratuluję ciekawego pomysłu.
    Od kilku lat próbuję otrzymać dofinansowanie na wykonanie prototypu drona – robota który pływa pod wodą – na wodzie- jeździ po lądzie i lata. Startowałem w trzech konkursach i zawsze znalazł niedowiarek który psuł końcowy wynik.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *