AktualnościZ Polski

Grant od NATO na ochronę przestrzeni przed dronami dla polskiej badaczki

Projekt dr inż. Agnieszki Wielgus z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej został wybrany do sfinansowania w ramach NATO Chief Scientist Grants. Polska badaczka zaproponowała wykorzystanie m.in. sztucznej inteligencji w ochronie przestrzeni powietrznej.

Program wsparcia badań naukowych i technologicznych organizowany przez NATO Science & Technology Organization ma zachęcać, wspierać i promować działania badawcze, które zwiększają i wykorzystują możliwości i programy naukowo-techniczne państw zrzeszonych w NATO. O grant w wysokości 400 tys. EUR „walczyło” aż 231 wniosków, które napłynęły do organizatora programu. Ostatecznie wybrano 9 pomysłów, a wśród nich znalazł się pomysł na ochronę przestrzeni powietrznej przed dronami, którego autorem jest dr inż. Agnieszka Wielgus z Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł polskiej badaczki obejmuje wykorzystanie algorytmów metaheurystycznych, w tym algorytmów kwantowych, w problemie ochrony przestrzeni powietrznej. Pomysł składa się z dwóch głównych zadań:

  1. wykorzystanie metod uczenia maszynowego, klasyfikatorów, z parametrami jądra zoptymalizowanymi przy pomocy algorytmów kwantowych. Używane są do klasyfikacji małych bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na podstawie ich sygnatur mikro-Dopplerowskich;
  2. opracowanie specjalnego systemu wspierającego rozmieszczenie radarów na określonym terenie. Efektem prowadzonych prac będą algorytmy, oprogramowanie oraz publikacje.

W projekcie, który potrwa do listopada 2025 r., udział weźmie również dr inż. Urszula Libal z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej oraz dr inż. Karol Abratkiewicz z Zespołu Technik Radiolokacyjnych Politechniki Warszawskiej, specjalista od radarów, który będzie realizował część pomiarów. W projekt będzie także zaangażowanych dwóch studentów z Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/ochrona-przestrzeni-powietrznej-przed-dronami-projekt-badaczki-z-w12-z-grantem-od-nato-13673.html

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Szkolenia prowadzone przez Luca Tytgata na Lazarski Aviation Academy

Następny

75% rosyjskich strat osobowych powodują drony FPV

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *