Intel użyje Bluetooth w swoim systemie Open Drone ID
Intel zaproponował system o nazwie Open Drone ID, w którym wykorzystuje technologię Bluetooth do propagacji pozycji drona w przestrzeni powietrznej w celu jego zlokalizowania przez służby na ziemi i ewentualnego ominięcia przez inne drony będące w powietrzu.
Wczoraj (15.08.2018r) Intel zaprezentował publicznie swój pomysł jako jeden z 10 testowych projektów systemów antykolizyjnych, które rząd USA wybrał w maju br. do opracowania. Celem jest przetestowanie różnych rozwiązań i znalezienie tego najlepszego, które zapewni bezpieczeństwo i zminimalizuje możliwości wystąpienia kolizji pomiędzy bezzałogowcami. Poza tym – bardzo ułatwi identyfikację drona z ziemi przez służby porządkowe lub służby ruchu lotniczego .
Open Drone ID Intela jest tanim rozwiązaniem – firma szacuje koszt nadajnika Bluetooth zamontowanego na dronie na około $10. Koszty odbiorników są w zasadzie pomijalne, bo służby takie jak policja czy ochrona obiektów mogłyby używać zwykłych smartfonów z odpowiednią aplikacją do odkodowania sygnału z nadajnika drona.
Całość bazuje na znanych technologiach Bluetooth 4.2 i Bluetooth 5. Dron wyposażony w nadajnik transmituje swoje unikalne ID, swoją pozycję oraz pozycję operatora, który go obsługuje z ziemi. Dodatkowo może przekazywać kierunek lotu oraz status lotu np. RTH, lądowanie awaryjne, misja automatyczna itp. Jednak samo ID ma być pozbawione danych personalnych operatora czy jego numeru telefonu.
Na jakie odległości działa Open Drone ID?
W przypadku użycia Bluetooth 4.2 odległość odbioru sygnału wynosi 200-300m i nie jest to dużo w przypadku dronów przemieszczających się ze znacznymi prędkościami. Jednak w przypadku ograniczenia wysokości lotów nad ziemią do powiedzmy 100-150m możliwa jest już identyfikacja drona przez np. policję czy inne służby stojące na ziemi i to przy pomocy zwykłego smartphone’a z aplikacją. W wersji Bluetooth 5 odległość rośnie 4-krotnie do około 1km zasięgu co umożliwia już określenie pozycji i pozyskanie ID drona np. przez stacjonarne radiolatarnie wykorzystywane przez służby ruchu lotniczego.
Więcej o projekcie Open Drone ID można przeczytać na oficjalnej stronie: https://www.opendroneid.org/ – tutaj znajduje się też pełna specyfikacja, opis software (wraz z próbkami kodu) i hardware. Póki co informacji jest jeszcze niewiele, ale projekt pojawił się dopiero wczoraj publicznie, więc wkrótce będzie można przeczytać o nim szerzej i w szczegółach.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy