Jaki dron na komunię 2019? Od 1000zł do 2000zł – Część 2
Zapraszam na drugą część listy dronów, które w mojej opinii nadają się na prezent na komunię czyli spełniają warunki: są niewielkich rozmiarów oraz wagi, w miarę bezpieczne i nie przesadnie drogie. Tym razem jednak proponuję drony z nieco wyższej półki cenowej niż ostatnio – mniej więcej od 1000zł do 2000zł.
1. Yuneec Breeze 4K w zestawie – ok. 1500-1700zł
O Yuneec Breeze 4K pisałem już w poprzednim zestawieniu. Sam dron Yuneec Breeze 4K mieści się w kwocie poniżej 1000zł stąd znalazł się na poprzedniej liście. Warto jednak rozważyć opcję zestawu z padem do sterowania i dwoma akumulatora lub z padem i goglami (zestaw FPV – taki jak w mojej recenzji Breeze 4K). Wtedy dopiero możemy w pełni wykorzystać potencjał tego drona.
2. Xiaomi Fimi A3 – cena ok. 1500zł (w Polsce)
Xiaomi to już całkiem dobrze rozpoznawalna marka elektronicznych gadżetów rodem z Chin. Jeden z mini-dronów trafił na pierwszą listę dronów komunijnych – Xiaomi MITU. Z kolei Xiaomi Fimi A3 to nowość sprzed około 1-2 miesięcy.
Fimi A3 to dron o wadze 560g i wymiarach 28,5cm x 23cm, więc jest nieco większy od prezentowanych poniżej modeli. Zasięg lotu deklarowany przez producenta wynosi do 1km, a czas lotu – 25 minut (realnie koło 20 min).
Wyposażony jest w 2-osiowy gimbal mechaniczny, natomiast w trzeciej osi obraz z kamery jest stabilizowany elektronicznie. Kamera filmuje w jakości Full HD 1080p 30FPS oraz robi zdjęcia JPG w jakości 8Mpx 3264*2448.
Na uwagę zasługuje aparatura sterująca dronem, która – w odróżnieniu od wszystkich innych opisanych tutaj konstrukcji – w standardzie ma ekran do odbioru obrazu z kamery o wielkości 4.3-cala i rozdzielczości 480*272px. Jest również wbudowana funkcja nagrywania przechwytywanego obrazu na kartę microSD (jest slot na kartę pamięci) – obraz jest wtedy nagrywany w rozdzielczości 720*480px.
Niezależnie od tego można oczywiście nagrywać całość materiału na drugą kartę microSD wkładaną bezpośrednio do drona. Co ciekawe aparatura ma również wyjście „AV out”, które pozwala przesłać po kablu obraz na jeszcze inne zewnętrzne urządzenie.
Oczywiście jak na drona tej klasy (i z tej półki cenowej) przystało – lot jest stabilizowany barometrycznie (w pionie) i GPS’owo (w poziomie). Nie brakuje mu trybów automatycznych (orbitowania, „follow me”, „head-less”), trybu powrotu do domu włączanego jednym przyciskiem, a nawet trzech portów do własnego zagospodarowania (można podłączyć np. światła LED czy dowolne serwo do sterowania np. zrzutem ładunku z powietrza).
Parrot Bebop 2
3. DJI Spark – cena ok. 1900-2000zł
DJI to chiński producent, który aktualnie może poszczycić się udziałem w globalnym rynku dronów na poziomie 2/3 całego rynku (oczywiście mowa o dronach konsumenckich, głównie do foto/wideo). DJI Spark to – nie licząc DJI (właściwie to Ryze) Tello opisanego w pierwszej części zestawienia „dronów na komunię 2019” – najmniejszy z rodziny dronów półprofesjonalnych z myślą o fotografowaniu i filmowaniu z powietrza.
W wersji podstawowej czyli dron z jedną baterią i aparaturą sterującą kosztuje około 1900zł. Do tego potrzebny jest jeszcze w miarę nowy (a raczej: wydajny i szybki) smartfon lub tablet, na którym będziemy mogli odbierać obraz z kamery pokładowej i generalnie sterować dronem i jego ustawieniami.
DJI Spark to bardzo popularny model o niewielkich rozmiarach: zaledwie 14x14cm i 300g wagi drona do lotu. Czas lotu do bezpiecznego poziomu baterii to ok. 12-14 minut, zasięg w zależności od otoczenia – do ok. 300m (można sterować również przy pomocy samej aplikacji po WiFi, ale zasięg spada do kilkudziesięciu metrów).
Na pokładzie drona jest kamera, która gwarantuje jakość filmów Full HD 1080p oraz zdjęć 12 Mpix.
Zaletą DJI Spark – szczególnie w porównaniu do innych modeli z tego zestawienia – jest mechaniczny stabilizator kamery w 2 osiach, co gwarantuje płynność ujęć filmowych i pełne panowanie nad kadrami zdjęć (jedna oś jest stabilizowana elektronicznie). Kamera pochyla się w osi góra-dół, obrót panoramicznie następuje przez obrót całego drona, w pozostałych osiach tzw. gimbal stabilizuje kamerę i utrzymuje w pozycji horyzontalnej w czasie ruchu drona.
DJI Spark posiada wiele trybów automatycznych lotu m.in. podążaniem za celem (Active Tracking), Point of Interest (filmowanie obiektu w środku i lot dookoła z kamerą skierowaną na obiekt).
Lot Sparka jest stabilizowany barometrycznie (w pionie), przy pomocy nawigacji satelitarnej (GSP/GLONASS) oraz VPS – wizyjnego systemu pozycjonowania przy pomocy dodatkowych kamer.
4. Yuneec Mantis Q – cena ok. 1900-2000zł
Yuneec to główny konkurent firmy DJI na rynku dronów komercyjnych w segmencie dronów półprofesjonalnych i profesjonalnych. Przy wsparciu amerykańskiej firmy Intel (tak – tej od procesorów komputerowych) Yuneec dał się poznać z dobrej strony przy takich modelach jak Typhoon H, H Plus czy H520, o których zresztą pisałem (tu o H520, a tutaj o H Plus). Wróćmy jednak do modelu Mantis Q.
Dzięki uprzejmości firmy Aeromind – głównego oficjalnego dystrybutora Yuneec w Polsce – również Mantis Q wpadł w moje ręce na krótkie testy. Do wad, które są najbardziej odczuwalne to brak stabilizatora mechanicznego kamery. Do filmów by się zdecydowanie przydał, do zdjęć już jest bardziej pomijalny. Poza tym czas lotu ma najdłuższy w tej kategorii dronów (ok. 25 minut). Więcej zdjęć i moja opinia w recenzji, a na zakupy zapraszam albo do dystrybutora albo do parnera – firmy Iron Sky.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
1 Komentarz
DJI Spark posiada mechaniczną stabilizację gimbala w 2 a nie w 3 osiach. 3 oś, podobnie jak w Fimi A3, stabilizowana jest elektronicznie.