AktualnościPoradyZ Polski

Jak zacząć przygodę z dronami? Co wybrać na początek?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Chęć wzbicia się w powietrze to jedna z głównych fantazji dzieci i skrywane pragnienie wielu dorosłych. Teraz – dzięki popularyzacji cywilnych dronów – „latać” może każdy. Wprawdzie jako operatorzy drona sami nie oderwiemy się od ziemi, ale dzięki kamerom zamontowanym na pokładzie bezzałogowców możemy poczuć się tak, jak byśmy siedzieli sami w kabinie samolotu. Nareszcie niebo jest dla każdego, a my możemy spojrzeć na świat z góry.

Wiele osób na początek poleca drony niskobudżetowe, lekkie i o niewielkich rozmiarach. Jest to dobre rozwiązanie, ale warto od razu pomyśleć przyszłościowo – na wypadek niespodziewanych przygód i twardych lądowań – i wziąć pod uwagę to, co wchodzi w skład zestawu z dronem lub co w przyszłości można do niego dokupić. Na pewno przydadzą się zapasowe śmigła, które można będzie szybko i sprawnie wymienić samodzielnie w terenie. Warto również posiadać kilka akumulatorów ponieważ lot na jednym trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. W zestawie powinna znaleźć się również ładowarka do akumulatorów.

Nowoczesne drony, nawet te zabawkowe, mają często wiele dodatkowych funkcji i trybów lotu, które początkującą osobę mogą wprawić w konsternację. Aby ułatwić wybór wymieńmy kilka podstawowych cech, które pomogą wybrać odpowiedni sprzęt:

  1. Żyroskop i akcelerometr – pozwalający utrzymać maszynę w stabilnym poziomym locie oraz zawisie. W tej chwili żyroskopy 6 osiowe są dostępne w wielu dronach dla początkujących i stały się standardem.
  2. Funkcja Headless Mode – pomaga w prosty sposób sterować dronem. Niezależnie jak będzie on ustawiony względem operatora –  przodem czy tyłem do nas – użycie tej funkcji sprawia, że „prawo” na drążku to zawsze „prawo” dla drona i analogicznie „lewo” na aparaturze to lot „w lewo” dronem – dron będzie leciał dokładnie w tą stronę, w którą wychylimy drążek sterowania.
  3. Wi-Fi – wiele dronów ma wbudowaną ta funkcję, pozwala ona na łączenie się z naszą maszyną za pomocą aplikacji mobilnej dedykowanej dla danej platformy (najczęściej Android i iOS). Warto sprawdzić czy nasz zakup będzie współpracował z danym urządzeniem.
  4. FPV – First-Person-View, czyli możliwość podglądania widoku w czasie rzeczywistym z kamery zamontowanej na dronie. Pamiętajmy jednak, że mimo iż widzimy co się dzieje nie powinniśmy nigdy odlatywać za daleko tak, by stracić z oczu naszego bezzałogowca.
  5. ATTI/Alt Hold – to stabilizacja barometryczna w pionie, umożliwia automatyczne utrzymywanie wysokości bez konieczności ciągłego jej korygowania drążkiem gazu.
  6. Funkcja Back to Home / Return To Home – to dobra opcja dla początkującego i co ciekawe co raz częściej dostępna w dronach, które nie mają GPS. Pozwala maszynie na powrót w miejsce startu. Wystarczy nacisnąć przycisk na radiu służącym do sterowania, a dron sam będzie wracał na wyznaczoną pozycję, wtedy łatwiej go przejąć i wylądować. W znaczny sposób zmniejsza to ryzyko utraty kontroli nad jednostką.
  7. Funkcja 360° – dostępna najczęściej w niewielkich dronach, na których można wykonywać akrobację. Pozwala w przyjemny sposób robić różne figury akrobacyjne, obrócić drona zarówno w pionie i poziomie – wykonać „fikołka” w powietrzu (petlę, beczkę, przewrót).

Mamy nadzieję, że takie proste objaśnienia kilku podstawowych funkcji pozwolą Wam w przyjemny sposób wybrać odpowiedniego drona – tak aby cieszyć się wspaniała zabawą w powietrzu.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dronów, na których warto zdobywać pierwsze szlify:

X-bee drone 1.0

X-bee Drone 1.0 - Overmax.eu

Ten niewielki dron to typowa „biedronka” dzięki niej nauczysz się oceniać odległość i wypracujesz odpowiednie nawyki ruszania drążkami, które owocują przy przesiadce na coś większego. Jego „mały” rozmiar ma „duże” znaczenie – pozwala na spokojne latanie nawet w małych wnętrzach więc nie ważne czy słota, czy wiatr możesz spokojnie nim latać w swoim pokoju. Więcej o tym dronie >>

X-bee drone 2.2

X-bee Drone 2.2 - Overmax.eu

Ten dron o przekątnej 35 cm to kolejny z serii dronów kompaktowych, którymi latanie może być bardzo przyjemne nawet wewnątrz pomieszczeń. Ma on jednak bardziej „sportowy” charakter i może stać się dobra bazą do dalszych zabaw w wyścigówki. Jest lekki i zwinny co daje mu dużo plusów przy pierwszych podniebnych akrobacjach. Więcej o tym dronie >>

X-bee drone 3.1 + WiFi

X-bee Drone 3.1 - Overmax.eu

Bardzo solidny dron w przystępnej cenie. Ta maszyna posiada już całkiem przyzwoite rozmiary, więc spokojnie polatamy na zewnątrz. Dzięki połączeniu WiFi na żywo cieszymy się widokiem z „lotu ptaka”, a dokładniej z kamery pokładowej drona. Więcej o tym dronie >>

X-bee drone 5.1

X-bee Drone 5.1 - Overmax.eu

X-bee w wersji 5.1 to całkiem przyzwoita jednostka do latania nawet na pułapie 100 metrów. Dron o przekątnej 56 cm wyposażony jest w kamerę pozwalającą uwiecznić nasze loty. Bogaty zestaw pozwala na naukę latania i zabawę w bezpieczny i bezkosztowy sposób. Więcej o tym dronie >>

X-bee drone 7.1

X-bee Drone 7.1 - Overmax.eu

Ten quadcopter to już całkiem poważna maszyna – największa z rodziny Overmax. Jego zasięg to nawet 300 metrów, a przekątna 65 centymetrów czyni go już sporym sprzętem, mniej wrażliwym na działanie wiatru i widocznym gołym okiem z większych odległości. Do drona podczepiana jest mała sportowa kamera, którą można filmować już bardzo przyzwoite ujęcia z powietrza. Ten dron nie jest już tylko zabawką, może stać się uzupełnieniem profesjonalnego sprzętu dla operatorów. Więcej o tym dronie >>

 

Na koniec zachęcamy do obejrzenia możliwości dronów X-bee Overmax na poniższym filmie:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Konkurs - wygraj Tarantula X6!

Następny

GIGA Drone Racing World Masters 2016 - podsumowanie

3 komentarze

  1. 31 stycznia 2017 at 23:19 — Odpowiedz

    No tak tylko 7.1 nie ma wifi to może 3.1 lepiej

  2. 4 czerwca 2018 at 10:42 — Odpowiedz

    Porządne gadżety produkuje Overmax, już ich znam jakiś czas i jeszcze szmelcu od nich nigdy nie dostałem. Z takich ostatnich inwestycji to wziąłem ich drona z wi fi. Wrażenia są bardzo fajne, nie gubi sygnału, zwrotny, z baterią która pozwala na dość długi lot bez przerw na ładowanie 😉

  3. 21 października 2018 at 10:42 — Odpowiedz

    Ja zaczynałem od takiego drona: https://abc-rc.pl/dron-hubsan-x4-h107c jak na początek sprawdzał się super. Teraz już zainwestowałem w takiego wariata droższego i bardziej wyposażonego :D.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *