AktualnościZe Świata

Kolejny system do niszczenia dronów – EASP ARDEC

EAPS ARDEC (pełna nazwa: Enhanced Area Protection and SurvivabilityArmy Research, Development and Engineering Center) to robocza nazwa systemu do obrony antydronowej oraz pociskom C-RAM (ang. counter rockets, artillery and mortars) opracowanego w ramach programu EAPS w ośrodku ARDEC przez amerykańskich inżynierów z Picantinny Arsenal, New Jersey, USA.

System bazuje na działku Bushmaster kalibru 50mm, które jest instalowane na ciężkich bojowych ciężarówkach (tzw. HEMTT). Działo wystrzeliwuje serie stalowych pocisków – po 10 każda – które posiadają głowicę detonowaną w bezpośrednim pobliżu celu co zwiększa jej siłę rażenia. Pociski są dodatkowo pasywnie sterowane przy pomocy precyjnego radaru z pojazdu HEMTT, komputera pokładowego, nadajnika i odbiornika radiowego. Cel trafiony jest penetrowany przez odłamki pochodzące z wybuchu głowicy bojowej i tym samym jest rozrywany. Same pociski są stosunkowo tanie, a wszystkie dzięki ograniczeniu do minimum elektroniki montowanej na ich pokładzie – wszystkie obliczenia co do trajektorii lotu celu są realizowane w komputerze zamontowanym w pojeździe HEMTT i przesyłane drogą radiową do pocisków.

Warto również wspomnieć, że system EAPS ARDEC służyć ma nie tylko niszczeniu dronów, ale sprawdza się również do likwidacji pocisków moździerzowych czy rakiet.

Platforma jest już po swoich drugich testach zakończonych powodzeniem. Dokładnie 19 sierpnia tego roku z odległości 1km na wysokości 1500m system EAPS ARDEC zestrzelił dwa UAVy. Jeśli wejdzie do użyciu to zapewne głównym odbiorcą będzie amerykańska armia.

Inne zbliżone systemy do niszczenia dronów to Phalanx czy X-RAM (wybuchające pociski), HEL-MD (używa wiązkę lasera).

Źródło: http://www.ardec.army.mil/news/article.aspx?id=2416

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

"Drony - Wprowadzenie" - recenzja książki

Następny

GEOMONITOR - unikatowy polski dron

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *