LabAir rozpoczyna loty medyczne w Jastrzębiu Zdroju
Firma LabAir będąca spółką kapitałową grupy Farada Group rozpoczyna loty medyczne z użyciem BSP na nowych stałych trasach lotów – tym razem w Jastrzębiu Zdroju.
Transportowe loty medyczne to specjalność spółki LabAir, która jako pierwsza w Polsce uruchomiła przy współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz Urzędem Lotnictwa Cywilnego długodystansowe trasy łącząc ze sobą laboratorium medyczne sieci ALAB w centrum Warszawy ze szpitalami w Sochaczewie i Pułtusku (pisaliśmy o tym wcześniej).
Systematyczne loty na nowych trasach w obrębie miasta Jastrzębie Zdrój zaczęły odbywać się od 27 maja 2022 r. W godzinach pomiędzy 8:00 a 16:00 drony będą kursować w dwóch korytarzach o długości ok. 2 km i 4 km pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 2 a Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym Sp. z o.o.
Na potrzeby lotów i w celu ich zabezpieczenia, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opublikowała ostrzeżenia nawigacyjne (NOTAM: N2769/22 i D2769/22) oraz strefy geograficzne (DRA-RL 198-204 UAV BVLOS). Inne BSP mogą wlecieć w korytarz wyznaczony dla LabAir tylko pod warunkiem posiadania w swoim dronie odbiornika ADS-B IN i w razie wykrycia drona LabAir należy ustąpić mu pierwszeństwa. W przypadku nieposiadania odbiornika ADS-B IN lot innego drona może odbywać się jedynie za zgodą zarządzającego strefami (spółka LabAir).
Korytarze DRA-RL ponumerowane od 198 do 204 nie sięgają jednak ziemi, zaczynają się od wysokości 60m a kończą na 120m AGL więc pod i nad nimi nie obowiązuje strefa DRA-RL. Zalecamy jednak zachowanie dużej ostrożności – drony LabAir mają 3 m rozpiętości i wiozą ładunek medyczny w wydzielonym korytarzu z pierwszeństwem przelotu.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy