Porady

Latanie dronem w Pieninach: co warto wiedzieć?

Pieniny to jedno z najpiękniejszych miejsc w południowej Polsce, które przyciąga turystów zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Ich obecność kusi także miłośników dronów, zachęcając ich do uwiecznienia unikalnych panoram z lotu ptaka. Latanie dronem w Pieninach wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, które wynikają z aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Aby latać dronem zgodnie z prawem i nie narazić się na dotkliwe konsekwencje, należy znać zasady dotyczące korzystania z tego typu urządzeń w tym rejonie i bezwzględnie się do nich stosować. Oto wszystko, co należy wiedzieć o lataniu dronem w Pieninach!

— Artykuł powstał we współpracy z Nocowanie.pl —

Przepisy prawne regulujące latanie dronem w Pieninach

Pieniny w dużej części znajdują się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego (PPN), gdzie obowiązują jasne rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony przyrody. W naszym kraju parki narodowe są objęte szczególnym reżimem prawnym, a ich przestrzeń powietrzna wyłączona z użytku dla statków powietrznych z napędem co reguluje ustawa Prawo Lotnicze (art. 124). Zakazem lotów objęta jest strefa EPR-15, która obejmuje cały obszar parku narodowego, zamek w Niedzicy oraz część zbiornika wodnego w Czorsztynie. Za naruszenie tego zakazu grozi kara pieniężna w wysokości 10 000 zł na podstawie art. 209q ustawy Prawo Lotnicze. Ograniczenia te wynikają wprost z konieczności ochrony unikalnej przyrody regionu oraz zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa dla zwierząt zamieszkujących te tereny.

Zaznaczona strefa parku EPR-15 – mapa z serwisu dronemap.pansa.pl

Drony, w szczególności te emitujące hałas, mogą bowiem stresować ptaki, płoszyć zwierzęta, a także oddziaływać negatywnie na funkcjonowanie całego ekosystemu. Ich obecność jest szczególnie niebezpieczna w okresie lęgowym ptaków, który przypada na czas od 1 marca do 15 października – latające w powietrzu urządzenia mogą bowiem powodować porzucenie gniazd przez dorosłe osobniki, co bezpośrednio zagraża życiu i przetrwaniu ich młodych. Z tego właśnie względu Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) bardzo niechętnie podchodzi do dronów. Na oficjalnej stronie parku widnieje informacja o całkowitym zakazie wykonywania lotów dronami choć podana tam podstawa prawna (nie obowiązujące już rozporządzenie) nie jest aktualna.

W praktyce każda strefa geograficzna dla dronów o sygnaturze DRA-R (w przypadku PPN jest to DRA-R EPR-15) to strefa ograniczona z możliwością wnioskowania o zezwolenie od zarządcy strefy – w tym przypadku będzie to Dyrekcja PPN. W związku z tym warunki lotu są następujące:

  1. Jeżeli planujesz operacje z użyciem BSP w granicach Parku Narodowego, uzyskaj zgodę na operację z użyciem BSP od Dyrekcji Parku Narodowego (telefon kontaktowy: +48 18 262 56 01).
  2. Przed każdym lotem zrób check-in w aplikacji DroneTower.
  3. Zgłoś zakończenie lotu BSP w aplikacji DroneTower.

Oprócz terenów parków narodowych, ograniczenia dotyczące korzystania z dronów mogą dotyczyć również obszarów Natura 2000 i innych rezerwatów przyrody, ale ograniczenia te wynikają przede wszystkim z ustawy o ochronie przyrody.

Czy w Pieninach są miejsca, w których można latać dronem?

Choć Pieniński Park Narodowy jest objęty restrykcyjnym ograniczeniem co do lotów dronami, w regionie istnieją obszary, na terenie których możliwe jest wykonywanie lotów. Zaliczają się do nich obszary znajdujące się poza strefą geograficzną DRA-R EPR-15, takie jak np. obrzeża Pienin czy miejscowości położone w dolinach. Chcąc uchwycić piękne pienińskie panoramy z lotu ptaka, można np. postawić na miejscowość Jaworki noclegi na jej terenie cieszą się bowiem sporym zainteresowaniem wśród turystów.

Dla pasjonatów fotografii dronowej ciekawą propozycją na lot mogą okazać się także okolice na północ od Czorsztyna, Krościenka nad Dunajcem oraz Niedzicy, gdzie nie obowiązują takie restrykcje, z jakimi mamy do czynienia w Pienińskim Parku Narodowym. Brak oficjalnego zakazu nie zwalnia jednak nikogo z przestrzegania ogólnych zasad bezpiecznego latania dronem, które obowiązują zawsze i wszędzie.

Latanie dronem w Pienińskim Parku Narodowym - strefa DRA-R EPR-15

Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie latać dronem?

Aby latać dronem w Pieninach zgodnie z przepisami, należy upewnić się, że lot został zaplanowany poza strefą zakazaną EPR-15, która obejmuje obszar Pienińskiego Parku Narodowego oraz jego obrzeża. Jeśli lot dronem planujemy świadomie na terenie parku należy wystąpić o zezwolenie na lot, które mogą wydać jedynie władze parku.

Loty w pobliżu atrakcji turystycznych, do których w Pieninach należą m. in. Zamek w Niedzicy czy Zapora Wodna w Czorsztynie wymagają podobnego zezwolenia ponieważ znajdują się w tej samej strefie ograniczonej DRA-R EPR-15.

Planując loty dronem w Pieninach jak również w innych miejscach w Polsce, należy skorzystać z aplikacji DroneTower – oficjalnego systemu teleinformatycznego PAŻP do zgłaszania lotów dronami w Polsce. Narzędzie to pozwala sprawdzić, czy interesujący nas obszar jest dostępny do latania, czy wymaga uzyskania zgody odpowiednich instytucji, czy może aktualnie obowiązuje na nim zakaz korzystania z dronów.

Ponadto do wykonywania lotów dronami z kamerą, nie będących zabawkami i o wadze powyżej 250 g wymagana jest rejestracja operatora systemu BSP (użytkownika/właściciela drona), a od pilota wymaga się uzyskania stosownych uprawnień. W przypadku lotów dronem cięższym niż 20 kg wymagane jest również ubezpieczenie OC, choć po nowelizacji ustawy Prawo Lotnicze granicą masy BSP, powyżej której użytkownik będzie musiał mieć ubezpieczenie OC będzie 250 g.

Ważnym aspektem lotów dronem jest również przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Drony – w zależności o kategorii lotu – należy zawsze użytkować w odpowiedniej odległości od osób i zabudowań.

Latanie dronem w Pieninach to świetna okazja, by uwiecznić piękno tego regionu z zupełnie nowej perspektywy. Nie należy jednak przy tym zapominać o szacunku dla przyrody i przestrzeganiu przepisów lotniczych.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Kary pieniężne dla operatorów i pilotów dronów - za co, ile i... dlaczego?!

Następny

This is the most recent story.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *