Mavic Pro vs Mavic Pro Platinum vs wersje Combo – czym się różnią?
Dostaję sporo pytań o różnice między wersjami Mavic Pro, Mavic Pro Platinum oraz o to, czym różni się wersja podstawowa od Combo. Informację tę podało DJI na swojej oficjalnej stronie sklepu w anglojęzycznym artykule, ale skoro są wciąż o to pytania – postanowiłem przybliżyć ten temat.
Zacznijmy od rzeczy podstawowej czyli różnicy wersji Mavic Pro od Mavic Pro Combo. Wersja Combo (oficjalnie „Fly More Combo”) to zestaw drona oraz dodatkowych akcesoriów, w skład których (prócz standardowego wyposażenia do wersji Pro) wchodzą:
- ładowarka samochodowa
- futerał/torba na ramię
- 2 dodatkowe akumulatory
- adapter do akumulatora do wykorzystania go jako PowerBank
- Hub do ładowania 3 akumulatorów naraz
- dwie dodatkowe pary śmigieł
W skład standardowego (fabrycznego) zestawu Mavic Pro, który również jest w wersji Combo wchodzi:
- dron DJI Mavic Pro
- kontroler RC
- zestaw kabli do podłączenia smartfona/tabletu do kontrolera RC (USB, microUSB, lightning)
- akumulator
- ładowarka sieciowa z kablem zasilającym
- blokada gimbala wraz osłoną plastikową i gumową
- 3 pary śmigieł
Zatem w wersji Combo dostajemy to, co w standardzie plus pokaźny zestaw dodatkowych akcesoriów, z których te cenniejsze to na pewno dodatkowe akumulatory wraz z hub’em do ich ładowania oraz przydatna ładowarka do ładowania w samochodze poprzez gniazdo zapalniczki (12V).
Mavic Pro VS Mavic Pro Platinum – czym się różni?
Wersja Mavica nazwana Pro Platinum to wersja, która wyszło ponad rok po premierze wersji Pro więc od razu można domyśleć się, że będzie to sprzęt ulepszony w stosunku do samego Pro. Jednocześnie Platinum zostało użyte razem z Pro w nazwie (Pro Platinum) więc znów nie jest to wcale całkiem nowa wersja Mavica (w przeciwnym wypadku pewnie pojawiła by się „2” przy nazwie samego Mavica) a jedynie poddana pewnym (jak się okazuje – mocno kosmetycznym) modyfikacjom. A teraz do rzeczy:
1. Różnica w kolorze
Pierwsza zauważalna różnica to różnica w kolorze obydwu dronów – wersja Platinum zyskała jaśniejszy srebrzysty odcień i – jeśli ktoś w ogóle na to zwraca uwagę – to chyba Platinum prezentuje się nieco ładniej w powietrzu.
2. Nowsze regulatory (ESC)
To chyba największa różnica w samych podzespołach Mavica, bo seria Platinum dostała nowe wydajniejsze regulatory obrotów silników (ESC) z technologią FOC (Field Oriented Control). Nowe regulatory wiążą się również z użyciem nowszych śmigieł w wersji Platinum.
3. Nowsze śmigła 8331
Nowe śmigła 8331 wiążą się z zastosowaniem nowych regulatorów. Dzięki obydwu podzespołom Mavic uzyskuje nieznacznie (ok. 2-3 minuty) dłuższy czas lotu na jednym (tym samym pakiecie co w wersji Pro) akumulatorze.
Druga zmiana to mniejszy hałas powodowany przez nowe śmigła w stosunku do standardowych śmigieł Mavica Pro. Czy jest to znacząca różnica? Moim zdaniem marginalna, co udowadnia na zdjęciach samo DJI. Z odległości 1m od drona w przypadku wersji Platinum hałas jest na poziomie 69.2dB, a w przypadku klasycznego Mavica Pro 74.4dB. Moim zdaniem różnica słyszalna jedynie w lotach na uboczu, w parku lub w lesie gdy nie słychać zupełnie innych dźwięków z otoczenia.
W zasadzie to tyle zmian. Reszta pozostała ta sama (akcesoria, akumulatory, kamera, gimbal, kontroler RC itd.).
Zapomniałbym – ostatnia różnica to cena! Aktualnie Mavic Pro Platinum kosztuje w polskich sklepach 5599zł, klasyczny Mavic Pro kosztuje 4500zł. W wersji Combo obydwa modele kosztują: Pro Platinum – 6899zł, a klasyczny Pro – 5399zł. Różnica w cenach jest zatem znacząca w stosunku do tych „kosmetycznych” zmian w Mavicu Pro Platinum.
Wielu użytkowników standardowych Mavic’ów Pro kupuje nowe śmigła od wersji Platinum – montaż na szybkozłączki jest ten sam w obu wersjach więc nie ma problemu z ich zamocowaniem. Z przeprowadzonych testów przez samych użytkowników okazuje się, że czas lotu jest nieznacznie dłuższy (do 1 minuty) na nowych śmigłach. Nie można jednak zapomnieć, że Platinum ma nowsze zoptymalizowane regulatory ESC i to one (a nie same śmigła) w znacznej mierze wpływają na wydłużenie czasu lotu (+2-3 minuty daje ok. 30 minut w zawisie).
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy