AktualnościPrawoZ Polski

„Miej drony pod kontrolą” – kampania informacyjna ULC

Dnia 16 grudnia ruszyła kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego pt. „Miej drony pod kontrolą”. Kampania ma na celu przygotować wszystkich latających dronami na nowe przepisy prawa, które wchodzą w życie z dniem 31.12.2020 r.

W Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego startuje z kampanią informacyjną kierowaną przede wszystkim do hobbystów, ale także dla profesjonalnych operatorów dronów. Od dnia 31.12.2020 r. przepisy europejskie zastępują całkowicie prawo krajowe.

– Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii. Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków

mówi Marcin Horała, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury.

– Polska jest krajem o najwyższym poziomie cyfryzacji usług wspierających wykonywanie operacji bezzałogowych statków powietrznych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jako pierwsza w Europie uruchomiła operacyjnie system do koordynacji lotów dronów PansaUTM. Pozwala on m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a operatorami dronów. Dzięki niemu operatorzy dronów mogą szybko sprawdzić możliwości lotu w danym obszarze, złożyć cyfrowo plan lotu oraz uzyskać zgodę na lot w sytuacji, gdy nie zagraża on bezpieczeństwu samolotów. To ogromny krok w kierunku integracji lotnictwa załogowego i bezzałogowego

mówi Janusz Janiszewski, Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Wszystkich użytkowników dronów w Polsce oraz na terenie całej Unii Europejskiej czeka wiele zmian: obowiązkowa rejestracja operatorów dronów, obowiązkowe szkolenie i testy na platformie internetowej, nowe kategorie lotów, nowe klasy dronów i więcej. Ze zmianą samego prawa ma iść przy okazji postęp technologiczny – większość usług zostanie zdigitalizowana, mowa tu nie tylko o szkoleniach, ale również o składaniu wniosków do urzędu czy samej uprawnienia operatorów, które będą jedynie w formie cyfrowej na koncie internetowym każdego zarejestrowanego użytkownika.

Rejestracja i obowiązkowe szkolenia wraz ze zmianą prawa ruszają 31.12.2020 r. na stronie: https://drony.ulc.gov.pl/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

"Drony po 31 grudnia" - konferencja ULC on-line - 16.12.2020

Następny

Drony Farady zakończyły testy dronostrad dla transportu medycznego z rekordowymi wynikami

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *