Nowe zasady lotów nad Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wraz z wejściem w życie z dniem 2 lipca Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące (klik) nad Muzeum Auschwitz-Birkenau pojawiła się strefa z zakazem lotów: EPP20. Tym samym loty dronów nad tym miejscem pamięci zostały formalnie zakazane, ale z możliwością uzyskania zgody zarządcy terenu.
Wraz z wprowadzeniem strefy P nad tym miejscem Muzeum Auschwitz stało się najprawdopodobniej pierwszym muzeum na świecie, dla którego stworzono oficjalną strefę lotniczą z zakazem lotów nad danym obiektem.
Choć większości osób zapewne loty „rekreacyjne” nad dawnym obozem zagłady nie przeszły by przez myśl – Muzeum Auschwitz od dawna borykało się z incydentami, w których nawet kilka maszyn jednocześnie przelatywało nad obozem w Brzezince. Prócz zagrożenia dla samego historycznego miejsca i budynków oraz innych obiektów położonych na jego terenie drony zwyczajnie przeszkadzały i przewodnikom i samym zwiedzającym.
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że do tej pory teren obozu Auschwitz I znajdował się w strefie P zakładów chemicznych Synthos (na wschód od obozu), z którym to muzeum współpracowało by ograniczyć możliwość lotów nad muzeum. Natomiast Auschwitz II – Birkenau położony na zachód od obozu I nie miał zabezpieczenia z powietrza. Po zmianie prawnej z 31 stycznia tego roku (wejście w życie kolejnego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie wyłączające) wszystkie muzea zostały „wyjęte” spod „zakazu lotów bez zgody zarządcy” więc pod względem formalnym żadne ograniczenia nie obowiązywały. Aż do 2 lipca.
Nowe zasady lotów – a raczej uzyskiwania zgód na loty dronami w strefie EPP20 Auschwitz – Birkenau – zostały przejrzyście opublikowane na stronie muzeum: http://auschwitz.org/epp20. Należy wypełnić formalny wniosek dostępny w wersji PDF/DOC na wspomnianej wyżej stronie i przesłać go minimum 5 dni roboczych na adres e-mail: epp20@auschwitz.org.
Władze muzeum zaznaczają wyraźnie: zgody na loty BSP nad terenem obozów będą udzielanie jedynie ekipom filmowym do realizacji filmów dokumentalnych lub materiałów telewizyjnych) i w szczególnych przypadkach. Na co dzień będzie obowiązywał całkowity zakaz lotów. Dodatkowo należy przygotować się na dodatkową odpłatność ponieważ operator ma obowiązek wykonywać loty „pod odpłatnym nadzorem osoby wskazanej przez Muzeum”.
Warto zwrócić jeszcze uwagę, że strefa P20 zajmuje spory obszar poza terenami samych muzeów. Zgodnie z polskim prawem (Załącznik 6/6a do rozporządzenia wyłączającego), loty w strefach P są możliwe bez uzyskiwania zgody zarządcy gdy dron waży mniej niż 600g, a lot odbywa się w odległości 500m od obiektu bądź obszaru chronionego strefą P i do wysokości 30m lub do najwyższej przeszkody w promieniu 100m od operatora. Obszar powyżej 500m od obiektów chronionych (terenów obozów) został oznaczony na grafice pochodzącej wprost ze strony http://auschwitz.org/epp20:
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
1 Komentarz
Nasz obóz, nasze loty. Reszta won!