AktualnościZ Polski

Polski dron Ikar wykonał lot z 20,500m

W dniu 22.06.19 w Ciechanowie dron HAMAV Ikar na pokładzie z ładunkiem biologicznym został wyniesiony na balonem stratosferycznym na wysokość 20.5 km, a następnie pod odczepieniu bezpiecznie powrócił do miejsca startu. Był to już trzeci lot tej konstrukcji zrealizowany w ramach projektu 3-SAT. Wcześniejsze próby odbyły się odpowiednio z wysokości 750m oraz 11,5km.

Trzecia próba odbyła się na rekordowej wysokości 20 500m. Po wyczepieniu dron kierował się automatycznie w kierunku bazy, a jego prędkość maksymalna w opadaniu swobodnym sięgnęła ponad 360km/h. Cała operacja została zrealizowana w strefie TSA02B na północ od Warszawy.

3-SAT to projekt licealistów z III LO w Gdyni, którego partnerem technicznym i organizacyjnym jest firma Pelixar S.A. Celem projektu jest sprawdzenie możliwości wykonywania pomiarów stratosferycznych składu powietrza i badania bakterii. Innowacją systemu jest możliwość powrótu materiału badawczego niezwłocznie do wskazanego miejsca dzięki przymocowaniu go do drona sterowanego automatycznie przez kontroler Pixhawk zainstalowany na jego pokładzie. Takie rozwiązanie ma decydujące znaczenia dla kondycji materiału badawczego i jakości pomiaru.

W realizację tak wysokich lotów BSP na zasadach BVLOS zaangażowała się również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego a także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którego prognozy meteorologiczne były niezbędne do wyznaczenia przemieszczenia się balonu stratosferycznego wraz z nabieraniem wysokości. Balonu użyczyło Polskie Towarzystwo Rakietowe, którego przedstawiciele odpowiadali podczas eksperymentu za przygotowanie i przeprowadzenie lotu balonu, z kolei firma Variosteel zakupiła gaz potrzebny do jego wypełnienia. Dron Ikar mógł polecieć w swój trzeci tak wysoki lot dzięki finansowemu wsparciu sponsora strategicznego Jit Team, Urzędu Miasta Gdyni, Rady Rodziców III LO w Gdyni, Rotor oraz dzięki wsparciu wielu zaangażowanych w przedsięwzięcie osób.

Dron Ikar - projekt 3-SAT - lot stratosferyczny

Lot na wysokość 20,5km z pewnością jest dużym osiągnięciem i rekordem Polski w lotach pomiarowych dronem, ale osoby zaangażowane w projekt 3-SAT nie ukrywają, że celem było osiągnięcie 30km wysokości. Cała operacja musiała być jednak wykonana zgodnie z prawem, a Ikar nie mógł opuścić strefy TSA02B. W fazie wznoszenia szczególne znaczenie odgrywa wiatr: jego kierunek i prędkość na różnych wysokościach, która wpływa bezpośrednio na znoszenie tandemu: balon + dron w określonym kierunku. Wyczepienie na 20,5km było celowe i konieczne dla zachowania ustaleń misji, w którą był zaangażowany ULC oraz PAŻP. Dodatkowo lot na wysokość 30km wykracza poza granice pionowe FIR EPWW (górny limit to FL660, czyli 66,000ft, około 22km), a tam swoją jurysdycję ma już wojsko – nie PAŻP.

Dron Ikar - projekt 3-SAT - lot stratosferyczny
Czarna linia na mapie pokazuje przewidywany poziomy tor loty tandemu balon+dron w fazie wznoszenia do 30km nad ziemią.

Dron Ikar dostarczył jednak bardzo dużo danych telementrycznych z różnych faz opadania. Dane te są aktualnie analizowane i zostaną wykorzystane do poprawy właściwości lotnych drona w kolejnych próbach. Gratulujemy dużego sukcesu i życzymy całemu zespołowi kolejnych powodzeń w realizacji projektu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowe Warsztaty Dronowe - wakacje 2019

Następny

SARUAV - polski system poszukiwania zaginionych

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *