Powstają nowe szkoły i kursy dla operatorów dronów
Od kilku dni przez główne portale informacyjne przewija się informacja o pierwszej w Europie szkole, która kształci operatorów dronów – powstała we Włoszech, a dokładnie w Rzymie. Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie wykorzystaniem dronów cywilnych np. w fotografii lotniczej, jak również w projektach naukowych czy nawet rolnictwie. Tymczasem żaden z artykułów w mainstream’owych mediach nie podaje ani nazwy szkoły, ani adresu strony internetowej, a sama informacja wydaje się być bardzo naciągana (znaleźliśmy wprawdzie info o planach powstania takiej szkoły we Włoszech, ale ma to być szkoła wojskowa dla operatorów UAV’ów typowo wojskowych). Nie znaczy to jednak, że tego typu szkoły nie istnieją lub nie powstają gdzie indziej. Niech przykładem będzie chociażby Northwestern Michigan College w Traverse City, który w ramach programu UAV szkoli swoich studentów właśnie z obsługi i pilotowania dronów. Co więcej program ten jest realizowany przez szkołę już kilka lat i przyciąga studentów z całych Stanów Zjednoczonych.
W Northwestern Michigan College chętniej mówi się na wykorzystywane maszyny UAV’y (Unmanned Aerial Vehicle) niż drony. Na chwilę obecną w skład floty UAVów wykorzystywanych w szkoleniu wchodzą przeróżne maszyny: od małych quadcopterów zasilanych bateriami, po duże drony Penguin zasilane paliwem, mogące utrzymywać się w powietrzu przez 24 godziny i lądujące samodzielnie we wskazanym miejscu.
Jak wygląda samo szkolenie? Jak mówią sami instruktorzy w szkole: „prędkość nie jest tym, na co kładą nacisk przy nauce pilotowania dronów, zdecydowanie bardziej chodzi o płynność lotu”. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę główne zastosowania dronów – fotografia z powietrza lub obserwacja konkretnego terenu z pokładu drona. Z tego względu uczniowie uczą się obsługi UAV oraz kamery na nim zamontowanej, a ich zadaniem jest patrolowanie kampusu uczelni i obiektów znajdujących się na jego terenie – wszystko w ramach zajęć jest oceniane przez instruktorów.
Northwestern Michigan College nawiązało już współpracę z innymi szkołami i ośrodkami badawczo-naukowymi takimi jak West Michigan Aviation Academy, Kent Career Tech Center i K-RESA w Kalamazoo.
Poniżej jeden z lotów testowych szkolnego UAV:
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy