Powstaje Inicjatywa Dronowa
Wczoraj – 16 listopada 2016 – w Warszawie odbyło się spotkanie Grupy Założycielskiej Inicjatywy Dronowej, składającej się z kilkudziesiętu podmiotów o różnym statusie prawnym, których celem jest stworzenie koalicji na rzecz rozwoju polskiego rynku dronów. Spotkanie zorganizowała kancelaria DZP, a pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania takiego zrzeszenia jest Dariusz Werschner – szefa projektu AirVein.
W siedziebie DZP – jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce – zebrałi się wczoraj przedstawiciele różnych organizacji publicznych, centrów naukowych oraz firm – by wspólnie omówić temat stworzenia zrzeszenia podmiotów z branży systemów bezzałogowych. Celem takiego zrzeszenia, które w przyszłości przyjmie prawdopodobnie formę izby gospodarczej, stowarzyszenia bądź fundacji, jest połączenie sił wielu różnych podmiotów. Wspólnie będą one miały realny wpływ na rozwój branży bezzałogowców, regulacje prawne na poziomie zarówno krajowym jaki i europejskim, będą prowadziły badania rynku oraz edukowały społeczeństwo w zakresie możliwości i zagrożeń stosowania dronów w przestrzeni publicznej.
Osoby obecne na pierwszym spotkaniu zostały uznane za podmioty wchodzące w skład tzw. Grupy Założycielskiej Inicjatywy Dronowej i zadeklarowały one na piśmie podjęcie następujących działan w ramach formującego się zrzeszenia:
- identyfikacja istotnych dla branży obszarów regulacji oraz barier prawnych w rozwoju rynku dronów w Polsce,
- opracowanie i wdrożenie standardów bezpieczeństwa implementacji i wykorzystywania rozwiązań bezzałogowych i autonomicznych w gospodarce,
- opracowanie i wdrożenie stosownych przepisów prawa,
- wyznaczanie standardów działalności rynkowej – stworzenie kodeksu dobrych praktyk,
- badania rynku zarówno po stronie popytowej, jak i po stronie podażowej,
- wykorzystanie istniejących oraz proponowanie nowych mechanizmów finansowania i wspierania przedsięwzięć dotyczących pojazdów autonomicznych,
- stworzenie platformy wsparcia współpracy, wymiany doświadczeń i identyfikacji synergii wśród podmiotów branży, w szczególności w zakresie R&D,
- edukację społeczeństwa w zakresie możliwości, jakie stwarza rozwój branży pojazdów autonomicznych w Polsce i niwelacji społecznych lęków wobec robotyzacji.
Kolejne spotkanie Grupy Założycielskiej odbędzie się za około miesiąc – wtedy zostaną podjęte konkretne kroki w celu dalszego formalizowania zrzeszenia i wyznaczenia konkretnych celów na najbliższe miesiące funkcjonowania.
Kilka zdjęć ze spotkania znajdziecie poniżej:
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
6 komentarzy
Czyli sprowadza się to do jednego , będą starali się wprowadzić prawo by latać dronami mogli tylko ludzie z uprawnieniami zdobytymi w ich firmach na ich płatnych kursach itp. jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o kasę …
Trochę błędne rozumowanie. Inicjatywa nie skupia wyłącznie firm szkoleniowych (na pierwszym spotkaniu byli przedstawiciele może 2-3 podmiotów szkolących z 46, które są w Polsce) więc to nie tak. Celem jest połączenie sił, co dalej ma na celu stworzenie podmiotu, który skutecznie będzie mógł wpływać na regulacje prawne, ale także pozyskiwać środki z różnych źródeł na finansowanie rozwoju branży. I tak – w tym sensie faktycznie chodzi o kasę, ale nikt tego nie kryje.
Czy i jak można przystąpić do tej Inicjatywy?
Tak, będzie można, ale to zostanie dopiero określone po drugim lub trzecim spotkaniu Grupy Inicjatywnej, wtedy powinno się wyjaśnić jaki status będzie mieć grupa, jakie składki członkowskie będą itp. itd. I raczej nie będzie to miejsce dla jednoosobowych DG, ale to może się zmienić.
Moim zdaniem każdy kto działa w branży dronowej powinien mieć możliwość przystąpienia
I tak prawdopodobnie będzie, ale musi się najpierw zawiązać oficjalnie izba gospodarcza albo fundacja, będzie podane do informacje jakie są wysokości składek, jakie są cele i obowiązki – wtedy każdy się zastanowi czy to mu się opłaci i czy warto.