Pozew DJI przeciwko Departamentowi Obrony USA
Walka DJI o amerykański rynek konsumentów nabiera coraz większego rozgłosu. W ubiegły czwartek (17.010.2024 r.) producent opublikwał obszerne oświadczenie na swoim blogu, a już w piatek 18.10.2024 r. chiński potentat złożył pozew sądowy przeciwko Departamentowi Obrony USA za błędne sklasyfikowanie firmy przez tenże departament jako „chińskiej firmy wojskowej”.
Sklasyfikownie przez Departament Obrony USA producenta DJI jako firmy współpracującej z chińskim wojskiem oznacza dalsze kłopoty tego producenta na rynku amerykaskim. Dodatkowe oskarżenia o stosowanie przez firmę „przymusu pracy”, o których pisaliśmy w zeszłym tygodniu były pierwszym przypuszczalnym powodem zatrzymania importu produktów do USA produkowanych przez chińskiego producenta DJI.
Producent nie czekał z reakcją i pozwał Departament Obrony USA za takie działanie twierdząc, że jest ono błędne i powoduje znaczną szkodę finansową spółki. DJI utrzymuje, że „nie jest własnością, ani nie jest kontrolowana przez chińską armię” więc nie ma powodu, by określać ją „chińską firmą wojskową” i tym samym ograniczać możliwość sprzedaży jej produktów w Stanach Zdjednoczonych.
Dodatkowo DJI w złożonym pozwie zawarła informacje, iż w wyniku błędu Departamentu Obrony USA „straciła umowy biznesowe, została napiętnowana jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i otrzymała zakaz zawierania umów z wieloma agencjami rządu federalnego”. Dodatkowo „amerykańscy i międzynarodowi klienci rozwiązali istniejące umowy z DJI i odmawiają zawarcia nowych”.
Na ten moment Departament Obrony USA nie skomentował pozwu DJI.
Na liście Pentagonu jest wielu chińskich producentów, w tym inna lotnicza firma AVIC, producent układów pamięci YMTC, firma z branży energetycznej CNOOC, operator komórkowy China Mobile. Nawet producent lidar’ów – Hesai Group, któremu skutecznie udało się zakwestionować bycie „chińską firmą wojskową” i w ubiegłym tygodniu został usunięty z listy Pentagonu nie będzie miał wcale łatwo – Pentagon już zapowiedział, że wciągnie firmę spowrotem na tę listę ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”.
Wszystko wskazuje na to, że wykluczenie DJI z rynku USA jest częścią konsekwentnie realizowanej strategii odsuwania chińskich firm od możliwości prowadzenia działalności w USA. Szczególnie tyczy się to firm, których produkty lub usługi w ten czy inny sposób narażają bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych. Niestety użytkowanie nawet przez nieświadomych użytkowników setek tysięcy chińskich dronów wyposażonych w kamery i na stałe podłączonych do sieci komórkowej (w tym chińskich serwerów) wg Pentagonu powoduje oczywiste zagrożenie.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy